Ahogyan arról korábban is írtunk, az elmúlt években a bőrápolás komoly átalakuláson ment át. Ez részben annak köszönhető, hogy elegünk lett azokból a termékekből, amelyek már-már azt ígérik, hogy lehozzák a csillagos eget is, ennek ellenére a felét sem tapasztaljuk a bőrünkön. Éppen ezért egyre több információt szeretnénk megtudni a krémekről: mi van bennük, miért van bennük, mennyi van bennük, vagy épp miért nincs bennük valami.
Persze mindez gondos utánajárást igényel, amihez sokszor érezhetjük úgy, hogy nincs elég türelmünk, azonban megéri a befektetett energiát, hiszen nemcsak a bőrünk szépségére, hanem az agyunkra és a mentális egészségünkre is nagy hatással lehet.
Ilyen hatással van a bőrápolás a hangulatunkra és az agyunkra
Nem is kérdés, hogy az érzelmi állapotunk nagy hatással van a testi folyamatainkra, többek között a bőrünk aktuális állapotára is. Az évek során átformálódott az, ahogyan a bőrápolásra tekintünk. Már nemcsak egy eszközként tekintünk rá, amely javít a külső megjelenésünkön, hanem egy olyan rutinként kezeljük, ami a mentális jóllétünket is javítja. Az új kutatásoknak köszönhetően pedig egyre többet tudhatunk meg a bőrünk, az agy és az idegrendszer közötti kapcsolatokról.
A bőrünk sokkal több mint egy kültakaró, ami megvéd minket a külvilágtól. A bőrünk rendkívül érzékeny, tele idegvégződésekkel, neurotranszmitter-receptorokkal és immunsejtekkel, amelyek kölcsönhatásban vannak az agyunkkal. Ha például stresszesek vagyunk, akkor a kortizol felszabadulása miatt bőrproblémák alakulhatnak ki. A megfelelő bőrápolás azért is fontos, mert segíthet csökkenteni a stresszjeleket és javítja a hangulatot.
A bőrünk a legnagyobb kiterjedésű szervünk, amely közvetlen kapcsolatban áll az idegrendszerrel. A bőr kozmetikummal való érintkezése során jeleket közvetít az agy felé, amely befolyásolja a bőrünk egészségét és a mentális jóllétünket – írja a Psichology Today.
A bőr és az agy kapcsolata
A stressz és a rossz mentális egészség megzavarhatja a bőrgátat, (szerk.: A bőrgát, vagy más néven bőrbarrier a bőr legkülső rétege. Ez az a réteg, ami védelmet nyújt a bőr mélyebb rétegei számára.) gyengítheti az immunrendszert és súlyosbíthatja az olyan bőrbetegségeket, mint például az akné és az ekcéma. A szakemberek szerint a stressz csökkentésével és a bőr megnyugtatásával egészségesebb lesz a bőrünk és javul a mentális egészségünk. Tara Well pszichológus szerint az ilyen rutinok kialakítása kritikus a mentális egészségünk szempontjából.
Mik azok az összetevők, amiket érdemes keresni a termékekben?
- Levendula és kamilla: Az olyan termékek, amelyek természetes növényi kivonatokat tartalmaznak csökkenti a gyulladásokat és javítja a bőr ellenállóképességét. A természetes relaxánsok továbbá csökkentik a szorongást és javítják az alvást.
- Niaciamid: A niacinamid, más néven nikotinamid, ami a B3-vitamin egy formája (de nem keverendő azzal össze.) Anti-aging hatása is van, serkenti a kollagéntermelést, és sejtkommunikáló összetevőként is ismert, ami konyhanyelven azt jelenti, hogy bőrünk sejtjeit a helyes működésre serkenti. Mindemellett pattanáskezelőként is számon tartják, de gyulladáscsökkentő is.
- Peptidek: Bizonyos bioaktív peptidek megnyugtathatják a bőrt és blokkolhatják a stresszhez kapcsolódó gyulladásos folyamatokat.
- Probiotikumok: Az elmúlt évek során bebizonyosodott, hogy a helyileg alkalmazott probiotikumok egyensúlyba tudják hozni a bőr mikrobiomát, ami csökkenti a stresszt és a gyulladást