Az utazótáska becsomagolása külön műfaj, amihez valaki vagy nagyon ért, vagy nagyon nem. Akármelyik csoportba is tartozik valaki, egyvalamit semmiképp ne felejtsen ki a bőröndből, mégpedig a gyógyszeres pakkot. „Ha valaki elutazik, és szív- vagy cukorbeteg, legalább a gyógyszerét ne hagyja otthon” – kezdi Ágnes, aki keszthelyi gyógyszerészként sokat tud mesélni arról, hogy a turisták mennyire nem foglalkoznak azzal, hogy legalább az alapvető gyógyszerek az utazótáskába kerüljenek.
„A rendszeresen szedett gyógyszerek mellett a fogamzásgátló tabletta a másodszámú, szinte kötelező jelleg otthon hagyott elem, amit aztán a helyi gyógyszertárosból próbálnak kiimádkozni” – meséli Ágnes, aki azt tanácsolja, ha valaki rendszeres gyógyszerszedő, legalább gyógyszere hatóanyagát jegyezze fel valahova. Ha ugyanazt a gyógyszert nem is tudják kiadni a turistának, ugyanazon hatóanyagú, de más gyártótól származó gyógyszer még lehet a raktárban. A gyógyszertárakban mellesleg megtalálható a Vöröskereszt nemzetközi kiadványa, amiben tételesen fel vannak sorolva az egyes gyógyszerek hatóanyagai.
Amiket ne hagyj otthon!
Védelem a nap ellen – Nyáron az egyik kötelező elem a napvédő krém, de nem lehet elég óvatos az ember, érdemes leégést csillapító készítményt is becsomagolni, de a túl nagy meleg okozta egészségügyi kockázatokkal is számolni kell. „Nagyon gyakori például az, hogy a kisgyerekek nem bírják a túl nagy meleget és hőgutát kapnak. Ilyenkor a lehető leggyorsabban szódavízben feloldott sót kell itatni a gyerekkel, tarkójára hideg vizes borogatást kell tenni” – adja a jó tanácsot a patikus.
Émelygést, hányingert csillapító szerek – Az utazás elég gyakran a gyomorra megy, a hosszú busz- vagy autóút, netán a turbulenciákkal tarkított repülőút vagy a mozgalmas hajózás hamar émelygéshez vagy hányáshoz vezet. „Ha tudjuk, hogy érzékenyek vagyunk az utazásra, legyen kéznél hányingert csökkentő szer, vagy olyan gyógynövénykészítmény, ami csillapítja az émelygést.”
S ha már a gyomornál tartunk, soha nem lehet tudni, hogy adott ország gasztronómiáját hogyan fogadja a gyomor, éppen ezért érdemes betenni egy emésztést segítő készítményt (rengeteg hatásos, gyógynövényalapú – például gyömbér vagy articsóka – szer kapható a gyógyszertárakban), de érdemes gondolni az esetleges hasmenésre, szorulásra is. „Amellett, hogy veszünk egy csomag széntablettát, fontos, hogy a bélflórát helyreállító szereket is becsomagoljunk, amik az emésztéshez szükséges sókat, ásványi anyagokat juttatják be a szervezetbe – magyarázza Ágnes. – Aki tudja, hogy idegen helyen nehezére esik a székletürítés, az fokozottan figyeljen oda arra, hogy kéznél legyen egy olyan szer, ami besegít, ha se a gyümölcs, se a rostos étel nem hat. Bélkúpok vagy növényi alapú készítmények ebben is segítenek.”
Fájdalom- és lázcsillapítók – Gyógyszerészünk arra is felhívja a figyelmet, hogy fájdalom- és lázcsillapítóra is bármikor szükség lehet, egy kiadós napszúrás, migrén, láz bármikor beüthet. Fontos, hogy ilyenkor a gyerekre is gondoljon a szülő, olyan készítményeket szerezzen be, amiket a kicsik is beszedhetnek!
Csípés elleni készítmények – Szúnyogok és egyéb kellemetlen rovarok a világ szinte valamennyi pontján előfordulnak, nem árt hát gondolni rájuk. „Egyszer egy külföldi turista hatalmasra dagadt bokával botorkált be hozzánk a gyógyszertárba. Allergiás volt a szúnyogcsípésre, amitől a lábszára csúnyán bedagadt. Vele azonnal kalciuminjekciót itattunk” – emlékszik vissza a patikus. És ha már allergia, aki tudja, hogy érzékeny, az vigyen magával néhány ampulla kalciuminjekciót az útra, ez gyorsabban szívódik fel, gyorsabban is hat. A csípésekre is érdemes felkészülni, különösen a gyerekek számára érdemes beszerezni olyan hűsítő oldatokat, stifteket, rázókeverékeket, amiknek köszönhetően nem vakarják véresre a bőrüket, és gyakran leégés ellen is kiválóak.
Sebfertőtlenítők, kötszerek – Végül az útipatika kötelező tartozéka a sebfertőtlenítő (spray, jód, sebhintőpor), illetve a seb lefedéséhez géz, sebtapasz vagy folyékony tapasz, amivel fürödni is lehet. E termékcsoportban szintén léteznek gyermekbarát készítmények.