A közleményükben azt írják, hogy a Börzsönyben a hiúzok mellett időről időre néhány kóborló farkas is felbukkan, és a nagyragadozók nyomainak megfigyelésére a tél a legmegfelelőbb időszak. A friss hóban időnként akár a turistaösvények mentén is találkozhatunk a börzsönyi tápláléklánc csúcsán elhelyezkedő állatok nyomaival.
Azt is írják, hogy a fokozottan védett nagyragadozók jelenléte természetvédelmi szempontból mindenképpen pozitív, hiszen elősegíti az erdei ökoszisztéma természetes folyamatait. A faj védelme szempontjából kiemelt fontosságú feladat, hogy felmérjük előfordulásának pontos területeit.
Hogyan lehet felismerni?
A farkas nyomai leginkább egy nagyobb kutyáéra emlékeztetnek, azonban szakértő szemek számára egyértelműen megállapítható a különbség.
A farkas lábnyomai valamivel nagyobbak, elnyújtottabbak és hosszúkásabbak, mint a kutyáké. A kifejlett farkas mancsnyomainak hossza 10-13 cm, szélessége 7-9 cm között változik.
A nyomok vonala, úgynevezett csapa „zsinórozik”, azaz a mancsnyomok egy határozott vonal mentén helyezkednek el, határozottan egy irányba tartanak és céltudatosabbak. A kutya nyomai ennél szertelenebbek, gyakran kóborolnak, megfordulnak, illetve sosem távolodnak el jelentősen a turistautaktól, ahol a gazdájuk sétál.
Emellett a farkas nyomaiban a felső két ujjpárna és talppárna között jellegzetes X forma figyelhető meg, a mancsnyomok szimmetrikusak. – írják a közleményükben.
Forrás és fotó: Dunaipoly.hu
Kiemelt kép: PixaBay (a fotó csak illusztráció)
Még több hír vadállatokról:
- Ezek a vadállatok halálosak és ijesztőek, de most az életükért küzdenek (x)
- Farkasokat és medvét is nevel, mindenkinél jobban tudja, mennyire veszélyes vadállatok
- Így örültek a kiskacsák, amikor viszontlátták felgyógyult tesójukat