Egy olajfúró-platform építése közben gyűjtötték be orosz kutatók azt a kerekesférget (bdelloid rotifer), amely az elmúlt 24 000 évet az Északi-sark jegébe, az úgynevezett permafrosztba fagyva töltötte – írja a BoingBoing.
A lap értesülései szerint az egyébként viszonylag gyakori, édesvizekben megtalálható mikroszkopikus élőlény a kiolvasztás után életre kelt, táplálkozott és még szaporodásra is képes volt.
„Ez a bizonyíték, hogy léteznek olyan többsejtes állatok, amelyek akár több tízezer évet is képesek átvészelni, az úgynevezett kriptobiózis állapotában, teljesen leállított anyagcserével” – magyarázta Stas Malavin, az orosz Pushino Biológiai Kutatóközpont munkatársa.
A kutatók korábban már bizonyították, hogy a kerekesférgek akár tíz évet is túlélnek lefagyasztva. Ennek ellenére Malavin szerint az ennél nagyobb létformák nehezen maradhatnának életben ugyanígy lefagyasztva.
„Minél összetettebb egy élőlény szervezete, annál bonyolultabb élve lefagyasztani, az emlősöknél a jelenlegi tudásunkkal ez nem is kivitelezhető” – tette hozzá a szakember. „Ennek ellenére jelentős mérföldkőről van szó, mert már tudjuk, hogy nem csak az egysejtűek, hanem az aggyal, emésztőrendszerrel rendelkező – igaz, mikroszkopikus – élőlények is képesek lehetnek erre.”
Még több tudomány az nlc-n:
- Technológiai bravúr: egy nyaktól lefelé lebénult férfi a gondolatai segítségével tudott írni
- Megszabadulhatunk boldogtalan emlékeinktől egy új technológiának köszönhetően
- Az emberiség legjobb találmányait a véletlennek köszönhetjük