Neked hány barátod van? Az igaz barátaidat meg tudod számolni egy kezeden, vagy talán olyan népszerű emberek közé tartozol, akik számtalan jó és még jobb baráttal büszkélkednek? Esetleg nem hiszel a barátságban és nem kötődsz senkihez sem igazán? Azon vajon elgondolkodtál már, hogy milyen barátságokat ápolsz? Minden válasz, amit ezekre a kérdésekre adsz, csak annyira fontos, amennyire neked az emberi kapcsolataid számítanak. Lehet, hogy az egyetlen igaz barátod gyermekkorod óta végigkísér az életeden, de az is simán megeshet, hogy a legnagyobb parti arcok egyikeként tényleg veled akar barátkozni mind a száz haverod, akik a barátodként emlegetik magukat.
Ahogyan a pszichológia összes útvesztőjében, a barátság kapcsán is zajlanak kutatások, amelyek arra hivatottak, hogy megfejtsék az emberek legbelsőbb titkait és azok által olyan képet fessenek, amelyek térképként szolgálnak egymás megismerésében. A Heidelbergi Egyetem pszichológusai például arra kerestek választ, hogy milyen típusú barátságok léteznek. Ugyan a kérdés elég bonyolultnak hangzik, és hát valójában az is, a választ mégis 4, viszonylag egyszerűbb kategóriában jelölték meg a szakemberek.
Életre szóló barátságok
Vannak emberek, akiknek csak néhány barátjuk van, de azok nagyon közeliek. Ezek a kapcsolatok mély érzelmekre épülnek és hosszú ideig tartanak. Akik ebben az értékrendben gondolkodnak, idősebb korukban nem sok eséllyel kötnek új barátságokat.
Függés nélküli barátságok
Akik érzelmileg nem kötődnek a barátaikhoz, nem is igénylik a gyakori találkozásokat. Általában a körülményeik határozzák meg az emberekhez való viszonyulásukat és azokkal kerülnek közvetlen kapcsolatba, akikkel együtt tanulnak vagy dolgoznak, vagy épp a szomszédaikkal keresnek kapcsolatot. Ezek a barátságok nem hosszú életűek és meg is szűnnek, ha az élethelyzetek változnak.
Válogatós barátságok
Ha bárki is barátmágnesként működik, megadatik neki az, hogy ő válogassa meg, hogy mikor kikkel ápol kapcsolatot. Az új ismeretségektől a hosszú idő óta működő barátságokon át szinte bármilyen formáját megélik ezek az emberek a kapcsolatoknak. Előnyük, vagy épp hátrányuk viszont, hogy azokkal szemben, akik feltétel nélkül elfogadják a barátaikat és csak néhány valódi kapcsolatot ápolnak, a felszínességre is hajlamosak.
Feltétel nélküli barátságok
Ugyan elsőre jól hangzik ez az elnevezés, de a mélyén mégsem az van, amire elsőre gondolunk. Ugyanis ezek az emberek rendelkeznek a legkevesebb érzelmekre alapuló kapcsolattal és inkább a szociális igényeiket elégítik ki a kapcsolataik által.