Az 1928-ban alapított kórus első karmestere Alekszandr Alekszandrov, moszkvai egyetemi tanár volt, aki posztját fiára, Borisz Alekszandrovra örökítette. 1956-ra az Alekszandrov-együttes ténylegesen világhírű lett: a katonákból álló kórusával, hagyományos orosz népi hangszereket is felvonultató zenekarával és táncosaival.
Repertoárjukban főleg orosz népdalok, népies műdalok és szovjet katonadalok szerepeltek: olyan mindenki számára közismert slágerek, mint a Katyusa vagy a Kalinka. De igazi művészi értéket képviselő komolyzenei műveket is adtak elő, nagy valószínűséggel ennek is köszönhető, hogy az időközben több száz fősre duzzadt együttes a mai napig fennáll, sőt sikeresen koncertezik szerte a világban, világhírű művészekkel vállalva közös fellépéseket.
A Szabad Nép 1956. októberi lapszámaiból kiderül, hogy a zenekar október 19-én még Budapesten, az Operában is koncertet adott, majd október 21-én, vasárnap reggel – szinte észrevétlenül – a Nyugati pályaudvarról indultak vissza a Szovjetunióba.
Olvass még 1956-ról!
- 1956: Ők voltak a forradalom gyermekei – archív fotók
- Otthon is csinosan – így öltöztek a magyar nők 1956-ban
- “Környezet órán a Szovjetunió nem kap nagyobb hangsúlyt” – így tervezték átalakítani az oktatást az ’56-os forradalom alatt