nlc.hu
Egészség
Így előzheted meg az aranyeret!

Így előzheted meg az aranyeret!

Az aranyér számos ember életét megkeseríti nap mint nap. Elég kellemetlen, szégyelljük is, keveset beszélünk róla, pedig néha kellene.

Hajlamosító tényező a terhesség, a szülés, az elhízás, a székrekedéses állapotok, a rostszegény étkezés, ülőmunka hosszabb távú végzése. Sokan ismerjük azt a semmihez sem hasonlító égő, lüktető, szúró, viszkető fájdalmat, melyet érzünk, olykor vérzés kíséretében.

Mit kell tudnunk róla ?

Aranyér a végbél környékén kialakult visszérszerű tágulat. Két fajtája létezik, előfordul, hogy mindkét kincsnek tulajdonosai vagyunk.

belső: Ezeket korai stádiumában nem lehet látni, érezni, létezését időnként kis mennyiségű friss vér jelzi a WC-ben, a WC-papíron. A vérzés oka, hogy az áthaladó széklet, különösen ha kemény, felsérti az aranyér által a végbél üregébe bedomborított nyálkahártya felszínét, ami rövid ideig tartó vérzést eredményez székeléskor. 

A külső: Már kialakulásukkor kellemetlenek, viszketnek, később fájnak is. Mivel vékony bőr fedi őket, amely ellenállóbb a bélnyálkahártyánál, kevésbé hajlamosak vérezni. Ha a véráramlás nagyon lelassul bennük, ezek is trombotizálhatnak, ami súlyos fájdalommal, duzzadással és gyulladással jár.

Nagyon fontos az elkülönítése a végbél rosszindulatú betegségeitől. Ezért ha vért találunk, mindenképp menjünk el orvoshoz! A bélfalat beszűrő daganat a belső aranyerek vénás útjait lezárva, az aranyérbetegség rosszabbodását okozhatja, vagy évek óta tünetmentes esetek fellángolásához vezethet!

Négy stádiuma van: Az első stádiumban az aranyerek kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók. Másodikban már székeléskor rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé, de utána maguktól visszahúzódnak. Harmadikban a csomók előredomborodnak, de visszahelyezhetőek, a negyedikben pedig már nem.

Így előzheted meg az aranyeret

Hogyan enyhítsünk kellemetlenségünkön?

Kezdetben jól beválnak az otthoni praktikák: mint a kamillás ülőfürdő, rostdús táplálkozás, olajos magvak fogyasztása, melyek síkosítják a bél falát. Kaphatók gyulladáscsökkentő krémek, kúpok, melyek segítenek átvészelni az akut napokat.

Ha ezek már nem segítenek, akkor sajnos műtétre kerül sor.

Hogyan előzzük meg?

– Napi 2 liter folyadék fogyasztása, a rostdús, cukorszegény táplálkozás csökkenti a renyhe bélmozgást.

– Székrekedés megelőzésére fogyasszunk joghurtot, müzlit, olajos magvakat tartalmazó ételeket (napraforgómag, lenmag, mogyoró). Jó hatásúak a lekvárok, a savanyú káposzta, sőt a kávé is. Kerüljük a székletfogó hatású élelmiszereket, mint a kakaó, csoki, túl sok fehér kenyér, rizs.

– A magunkhoz vett ételt mindig alaposan rágjuk meg, legyen időnk étkezni.

További tippek a megelőzéshez az Ápolónő blogon!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top