Ha mégis megbetegedett a gyermek
A felső légúti betegségekben szenvedőknél jót tesz ugyan a szobában a párologtatás illóolajokkal kiegészítve , de emellett nagy szerepe van a gyakori szellőztetésnek. Szakértőnk azt tanácsolja, hogy mindennap legalább egy órát több részletben szellőztessük azt a szobát, ahol a legtöbbet tartózkodunk, és a lakás többi helyiségébe is rendszeresen engedjünk friss levegőt, akármilyen hideg van. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a párologtatásnak is lehet káros hatása, hiszen a meleg, nedves levegőben hamarabb elszaporodnak a kórokozók
Tudom, hogy sok családban nehéz megoldani, hogy otthon maradjon a szülő az éppen csak náthás, köhögő gyermekkel. De ha komolyabb a betegség, ezt nem kerülhetik el, persze, minél előbb szeretnének újból munkába állni. Azonban fontos lenne, hogy a gyermeket, lehetőleg csak teljesen gyógyultan vigyük újra óvodába, iskolába! kéri szakértőnk. A félig-meddig gyógyult kicsik legyengülve újabb fertőzéseket gyűjthetnek be, visszaeshetnek, betegségük súlyosbodhat a náthától eljuthatnak a tüdőgyulladásig , és a többiek egészségét is veszélyeztetik, kialakul egy pingpongmeccs, amelynek soha nem lesz vége
Ördög Virág
(44. számunkban Bioboltban jártunk rovatunkban a felső légúti betegségek megelőzéséről írunk.)
Együnk a betegség ellen!
Több vitamint!
Kerüljenek az asztalra C-vitaminban és más vitaminfélékben gazdag ételek (például káposzta, paprika, citrom, narancs, feketeretek egész télen kaphatók), ha szükséges, ezeket még kipótolhatjuk vitaminkészítményekkel! (A kicsiknek nemcsak darabosan, hanem kenyérre reszelve is adhatjuk mondjuk, a céklát vagy a paprikát, így talán szívesebben eszi meg.)
Friss gyümölcs- és zöldségleveket!
Minél több friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasszunk, inni pedig lehetőleg frissen facsart gyümölcs- és zöldséglét, ásványvizet igyunk, a kész üdítők közül pedig a száz százalékos leveket válasszuk!
Gyógyteát, ne ízesítetteket!
A gyógyteák a megelőzésben is segítenek, sokféléből választhatunk, de lehetőleg kerüljük megfázás idején a fekete teákat és az ízesített változatokat, mert ezek nem kedveznek a vas felszívódásának a szervezetben. A teákat üresen vagy mézzel (egyéves kor felett) fogyasszuk! Hideg itallal egyáltalán ne kínáljuk a kicsiket!
Le a (vizes) cipővel!
Hóban, esőben, sárban hamar átnedvesedik a lábunk, ilyenkor minél előbb cseréljük le a lábbelit és a zoknit!
Hogyan öltözzünk?
Sálat csak nyakba!
Igen rossz szokás, hogy a nagy hidegben sokan sálat kötnek a gyerek szája-orra elé, így akarván elkerülni a torokgyulladást. Csakhogy a kifújt páradús levegő a sálon lecsapódik, lehűl, hideg és nedves felület keletkezik, ami nem kedvező a bőrnek (kipirosodik, az ajkak kicserepesedhetnek), valamint a sál akadályozza a friss levegő bejutását a tüdőbe. A megfázáskor, bacilusokkal fertőzött levegőről nem is beszélve!
Rétegesen!
A réteges öltözködést nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a gyermekek szaladgálás közben megizzadhatnak, s a boltokban, közlekedési eszközökön, munkahelyeken is különböző hőmérsékletű helységek vannak. Legalul mindig olyan trikót, inget viseljünk, amelyik jó nedvszívó! Erre legalkalmasabbak a pamut alapanyagból készült fehérneműk. Mindig egy réteggel több ruhadarab legyen a gyermeken, mint rajjtunk!
Krémekkel, szőlőzsírral óvjuk a kicsiket!
Textil zsebkendőt, ne papírt!
Minél hamarabb tanítsuk meg a gyerekeket helyesen orrot fújni! Ha papír zsebkendőt használunk, mindig legyen nálunk egy külön zacskó, hogy útközben is abba tehessük a használt zsebkendőt, a szemetes kosárba is lehetőleg elkülönítve dobjuk! Nem kell teljesen megfeledkezni textilből készült zsebkendőről sem!
Ápoljuk az ajkat és az arcot!
A szájat mindig kenjük be szőlőzsírral, akár naponta többször is! A kicsik arcát télen ápoljuk védőkrémmel! Erre nem alkalmasak az édesanya kozmetikai krémjei, ne használjunk hidratáló krémet, hanem kifejezetten gyermekeknek szánt készítményeket!
Fontos a kézmosás
Figyeljünk arra, hogy a csemeték rendszeresen mossanak kezet! Különösen fontos ez akkor, ha idegen helyről, sétáról, piacról, iskolából érkeztek haza.
Gyógyszeres erősítés
Kaphatók kapszulában, orrsprayben olyan készítmények a gyógyszertárakban, amelynek megfelelő módon történő használata esetén a felső légutakban megbetegedést okozó kórokozókkal szemben ellenállóbbá válhatunk. A tapasztalatok a készítmények használata kapcsán azt mutatják, hogy a vírusos fertőzések után kevésbé alakulnak ki a negyedik-ötödik napon bakteriális szövődmények, illetve maguk a légúti vírusfertőzések is kevésbé betegítenek meg. Ilyen szerek készültek gyermekek és felnőttek számára is.