nlc.hu
Életmód
Verset, szerződést és naplót is írtak már zsebkendőre

Verset, szerződést és naplót is írtak már zsebkendőre

Van az úgy, hogy épp akkor nincs nálunk papír, amikor világmegváltó ötleteink támadnak. Jobb híján arra írunk ilyenkor, ami a kezünk ügyébe akad: szalvétára, abroszra, söralátétre vagy papír zsebkendőre. Voltak, akik kifejezetten szerettek ilyen felületre alkotni, például Kosztolányiról járja az a legenda, hogy a Centrál kávéházból rendszeresen szalvétán küldte át épp aktuális versét a szerkesztőségbe, de Dankó Pista is szívesen használta muzsikájának lejegyzésére ezt a módszert. A zsebkendő és a szalvéta sokszor tett már jó szolgálatot a történelem során olyan helyzetben, amikor muszáj volt írni, de nem volt mire.

A zsebkendőre írt kínai puska

Meglehetősen prózai okokból “íródott” ez a legalább 115 éves (egyes feltételezések szerint 165 éves) zsebkendő, aminek gazdája a késői Qing dinasztia uralkodása alatt élt. Az apró, kínai írásjelekkel sűrűn teleírt darab nem romantikus üzenetet hordoz, még csak nem is halhatatlan művészeti alkotást vettetek rá, hanem a Beszélgetések és Mondások (Lun-jü) című könyv bölcseleteit – egy iskolai vizsgára. Igen, ez egy klasszikus puska, amiből a diák a saját hiányos tudását próbálta kipótolni a számonkérés alatt. A mű egyébként a Konfucius mester (a nagy hatású ókori, kínai filozófus első tanítványaival való beszélgetéseit tartalmazza az Kr.e. 4. századból.

Zsebkendőre írt történelem

Brit hadifogolynapló

A második világháborúban japán hadifogságba esett brit katonák készítették maguknak ezt a zsebkendőre írt naplót, amely nem csupán mindennapjaik krónikáját tartalmazta, hanem egyfajta bulvár, szórakoztató napilapként is működött: viccek, versek, ábrák és rövid szöveges történetek jelentek meg rajta, amiket a brit katonák japán fogva tartóik orra előtt olvasgattak Jáva szigetén 1942 és 1945 között. Hogy pontosabbak legyünk, nem a japánok, hanem szó szerint a saját orruk előtt… A magazint Ronald Williams hadnagy “szerkesztette” először papírra, majd miután ebből kifogyott, a keze ügyébe eső zsebkendőre folytatta a művet.

Zsebkendőre írt történelem

NOW

A hölgy a képen Betty Friedan, az 1960-as években indult amerikai polgárjogi mozgalmak vezető alakja. Harcának fő célkitűzése volt a nők egyenjogúságának megerősítése és biztosítása a jog eszközei által. Az 1963-ban megjelent The Feminine Mystique című könyve a feminista irodalom egyik mérföldkövének számít.1966-ban társaival megalapította a Nemzeti Szervezet a Nőkért (National Organization for Women (NOW) nevű nőjogi mozgalmat, mégpedig így:
“1966-ban, a Nők Helyzetével Foglalkozó Állami Küldöttségek III. Nemzeti Konferenciáján az esemény szervezői nem tettek lehetővé semmilyen olyan lépést, amely arra irányult volna, hogy a nőkkel szemben fennálló diszkriminációt eltöröljék, így azok a nők, akik a konferencián részt vettek, úgy döntöttek, hogy saját maguk alakítanak jogvédő szervezetet. A konferencia helyszínén az ebédlőben egy nagy asztal köré gyűltek ezért, és a szerveződés elő lépéseként a létrehozandó szervezet alapjába fejenként öt dollárt tettek, majd Betty Friedan a keze ügyébe eső papír zsebkendőre ezt a betűszót írta: NOW (MOST). Ezzel a National Organization for Woman (Nemzeti Szervezet a Nőkért) megalapíttatott. Első gyűlésüket Betty Friedan hotelszobájában tartották 28 nő részvételével. (Patricia Lane: a Nők története Amerikában)

Zsebkendőre írt történelem

Messi szerződése

Még azok is tudják, kicsoda Lionel Messi, akik a futballért nincsenek különösebben oda. Ő az évszázad egyik zsenije, az egyik legértékesebb, legpazarabb futballista a sportág történelmében. 13 évesen azonban szülőhazájában, Argentínában egy fabatkát sem adtak volna a karrierjéért, mert növekedésihormon-betegsége miatt fizikailag alkalmatlan volt a játékra, bár technikája már akkor is briliáns volt. Szülei ezért Spanyolországba vitték, mert a Barcelona csapata érdeklődött a srác után. Az ifjú futballista leigazolását a híres játékos menedzser, Josep Maria Minguella hozta tető alá a következőképpen “…rövid időn belül létre is jött a próbajáték, ahol Messi lenyűgöző volt, mindenkit azonnal magával ragadott, Rexach (a Barcelona technikai igazgatója) pedig azt mondta, hogy ez a gyerek nem mehet el innen, még ma alá kell írnia. Én ezt mondtam is a családnak egymás után sokszor, és el sem hitték… Ezért aztán abban a pillanatban elrendeztünk mindent. A kis meccs után elmentünk egy bárba, és Rexach fogott egy szalvétát az asztalról, amire a saját kezével elkezdte írni a szerződésfélét. Körülbelül így nézett ki: Én, az FC Barcelona technikai igazgatója kijelentem, hogy Lionel Messi a klubnál fog maradni… körülbelül öt-hat sor volt. Aláírta ő, aláírtam én is, és ezzel megnyugodhatott mindenki.” A történet folytatása jól ismert:

Zsebkendőre írt történelem

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top