Cipruson is megjelent a koronavírus. Nem sokkal ezelőtt érkezett a hír, hogy a helyi Kúria döntése értelmében csütörtöktől bezárják az összes ciprusi általános iskolát és óvodát.
Bokor Judit (57) Limassolban él, ahol már volt egy fertőzött beteg. „Két fiam van, az egyik tizenhét, a másik tizenkilenc éves. A kisebbik iskolájában már eluralkodott a pánik. Mindenki figyeli a másikat, hogy mikor köhög. Az egyik tanárnőt, akinek olasz a férje karanténbe tették a családjával, mert belázasodott. Pedig a család két éve nem járt Olaszországban. A fővárosban, Nicosiában már bezárták az óvodákat és az iskolákat, illetve nem lehet 75 fő feletti rendezvényeket megtartani. Nem lehetnek misék, esküvők, elhalasztották a konferenciákat, és bezárt két napra a központi kórház is, csak sürgős eseteket fogadnak. Mától a buszsofőrök is maszkban vannak a buszokon. A focimeccseket nézők nélkül játsszák. Ez egy kis aggodalomra ad okot, de mi igyekszünk higgadtak maradni. Nem vásároltam még plusz élelmiszereket, csupán a higiéniára figyelünk és arra, hogy ne menjünk olyan helyre, ahol tömeg van. Egy szállodában dolgozom egy bárban, ott folyamatosan mossuk a kezünket. Sajnos a foglalásokat folyamatosan mondják le, sokkal kevesebb a vendég ezen a héten, mint múlt héten.”
Molnár Anita (31) kétgyerekes édesanya már megtette a szükséges alap-óvintézkedéseket. „A mi városunkban szerencsére még nincs megbetegedés, ezért a lányaim járnak még óvodába – mondja a Pafoson élő anyuka. – Ha ez a helyzet változik, akkor kiveszem őket az, és itthon lesznek velem. Mivel a kisebbik lányom a három és fél éves Gréta asztmás, kifejezetten figyelnünk kell a vírusra. Vettem maszkokat, illetve tisztítószereket, kézfertőtlenítőket. Egy-két alapélelmiszert is bevásároltam, pontosan azért, hogy ha eluralkodik esetleg a pánik, és kifosztják az üzleteket, akkor is legyen itthon pár dolog. Ez egy kis sziget, akkora, mint három megye Magyarországon, ezért is kell figyelnünk. Ha leáll esetleg a légi közlekedés, vagy nincs utánpótlás az élelmiszerekben, akkor is legyen mit ennünk. De persze nem pánikolunk, egyszerűen elővigyázatosak vagyunk.”
Szávai Anikó Nina (34) négygyerekes anyuka szerint nincs ok pánikra, bár a ciprusiak nagyon félnek a vírustól. „Szépségiparban dolgozom, így nap mint nap találkozok vendégekkel – mondja a szintén Pafoson élő Nina. – Nekem eleve figyelnem kell a kézfertőtlenítésre, ezt most is hasonlóan teszem. Sok mindenkivel beszéltem a napokban, a ciprusiak nagyon pánikolnak, félnek, hogy mi lesz a vírussal és a következményével. Az angolok szerint ez médiafelhajtás, de azért ők is óvatosak. A rádióban folyton a vírussal foglalkoznak. A bevásárlóközpontokban azt tapasztaltuk, hogy kitettek kézfertőtlenítőket, de venni már nem lehet. Csak elvétve egy-egy gyógyszertárban van méregdrágán alkoholos fertőtlenítő. Elkezdték kirabolni a boltokat. Az iskolákat nálunk Pafoson még nem zárták be, de ma este döntenek erről is.”
Verbőczi Attila (44) a légi közlekedés miatt is aggódik. „A munkámból kifolyólag sokat utazom repülővel Magyarországra, ezért nálunk most ez is problémát okoz – mondja a kétgyerekes közgazdász apuka. – A 6-9 hónapra előre megtervezett és befoglalt repülőjegyek és leegyeztetett tárgyalások a légitársaságok járattörlései és a partnerek esetleges érintettsége miatt bizonytalanná váltak. Az országonkénti különböző készpénztípusok használata, és egyáltalán a készpénz használat is nagymértékben fokozza a fertőzéssel szembeni kitettséget. Továbbá szinte kiszámíthatatlan, hogy az adott járaton kik és milyen állapotban utaznak, és egyáltalán a repülőgép korábban merrefelé járt, honnan hova szállította az utasokat. Összességében jelent komoly gondot számunkra a koronavírus kialakulása és terjedése. A különböző repterek felkészületlensége is aggasztó. Nemrég utaztunk Bécsből Larnacába és semmilyen ellenőrzés nem történt. Összességében negatív hatással van a gazdaság egészére. Ahol mi lakunk, Paphoson még nincs pánik, de a fokozódó félelem miatt az emberek vásárlásba kezdtek. Nagyobb részt tésztát, lisztet, cukrot és egyéb tartós élelmiszereket vásárolnak az emberek. Cyprus abban a tekintetben szerencsés, hogy szinte korlátlanul áll rendelkezésre a tengerből származó friss élelmiszerek, főleg a hal és a tengeri herkentyűk sokasága.”
Faragó Evelin (35) édesanyjával, férjével és egyéves kislányával él Limassolban. „A bölcsibe, ahová a lányom jár, éppen ma szóltak, hogy bármelyik nap elrendelhetik a bezárást. A napokban azért fogunk mi is előre bevásárolni, mert mások már elkezdték a felvásárlást, és lehet, hogy elfogynak a készletek. Az anyukám miatt aggódom inkább, ő már most is azon gondolkozott, amikor ment a manikűröshöz, hogy felvesz egy maszkot. Reméljük nemsokára elcsitulnak a dolgok. Annyit tudunk tenni, hogy többet mosunk kezet, és ügyelünk a fertőtlenítésre.”