A kisgyerek alvásával kapcsolatban számos hiedelem él. Ezek alapja, hogy az alvás a növekedéshez, fejlődéshez szükséges – tehát egészséges dolog. Sok szülő ebből azt a következtetést vonja le, hogy gyermeke érdekében ki kell erőszakolnia, hogy többet aludjék, mint amennyit alszik. Pedig tudomásul kell vennünk: feladatunk mindössze annyi, hogy biztosítsuk számára az alváshoz szükséges feltételeket. A többit bízzuk rá. Annyit fog aludni, amennyire szüksége van.”
Részlet Dr. Goldschmit Dénes – Dr. Halász Péter Alvás, álom, álmatlanság című könyvéből (Medicina, 1983.)
Aluszékony újszülött
Dr. Sarlai Katalin neonatológus gyermekgyógyász (Szt. István Kórház) szerint sokan gondolják azt, hogy már az első napoktól alakítani kell a csecsemő alvási szokásait. A születést követő időszak azonban különleges, nincs sok köze a későbbi alvásmintához. A megszületés a kisbabának is kemény munka. Miközben áthalad a szülőcsatornán, nagy mennyiségű stresszhormon szabadul fel a szervezetében, ez segíti az alkalmazkodásban. A dolog velejárója, hogy az újszülött a születés utáni egy-két órában nagyon aktív, kész az első találkozásra, az első szopásra. Ha egészséges, ilyenkor nem inkubátorban, hanem édesanyja mellett van a helye. Mégis előfordul, hogy a baba valóban mély álomba merül röviddel a születés után, így az első szoptatás kudarcba fulladhat. Ez többnyire akkor történik meg, ha a szülés során altatót, érzéstelenítőt használtak. Ezek az anyagok megzavarhatják az újszülött idegrendszerének normális működését, akár elhúzódó aluszékonyságot, és ezáltal szoptatási
Az igazi probléma ebben az időszakban a baba túlzott aluszékonysága. Ez sokszor összefüggésben van a sárgasággal is. Ha egy újszülött nem ébred magától legalább három óránként, valamilyen barátságos módszerrel mindenképp rá kell venni, hogy felélénküljön és egyen. Meg kell masszírozni, le kell vetkőztetni, és főleg beszélni kell hozzá. A sárga babák valóban aluszékonyabbak. Ebbe azonban nem szabad belenyugodni, a sárgaság legjobb ellenszere az anyatej, tehát a szoptatás.
Könyvek az alvásról
– Prof. André Kahn: Gyermekeink álma (Kossuth kiadó, 2000. 1500 Ft)
Átfogó, alapos könyv a legkülönfélébb alvásproblémákról többféle megoldási lehetőséggel. A sírni hagyós módszerről is rövid, gyakorlatias leírást találhatunk. Például: ha a nagyobbacska gyerek nem nyugszik bele, hogy otthagyták a szülei, és ki akar jönni a szobából, rá kell zárni az ajtót. (?!)
– Noll Horn: Aludj kicsim, aludjál (Egmont-Hungary Kft., 2001. 1399 Ft)
A jól bevált receptek, a percre beosztott alvási és sírási napirend ugyan működik, ám a gyerek egyéniségét nem veszi figyelembe.” írják a szerzők, akik elleneznek minden kívülről jövő idomítási módszert, helyette az alvásprobléma okának feltárását, a nyugodt nappalok és nyugodt éjszakák összefüggésének felismerését helyezik előtérbe. A jó éjszakához mindenekelőtt jó napra van szükség, ezért a könyv nem csupán az alvással foglalkozik.
– Az alvás- és ébrenléti zavarok diganosztikája és terápia. Szerk.: Novák Márta (Okker kiadó, 2300 Ft)
Érdekes, olvasmányos szakkönyv az alváskutatás aktuális eredményeiről, hazai szakemberek tanulmányaival.
– Estivill Béjar: Aludj jól, gyermekem! (Marfa-Mediterrán kiadó, már nem kapható)
Klasszikus sikerkönyv a sírni hagyós módszerről mindenre elszánt szülőknek.
Elsőként nem árt tisztázni, mit is értünk pontosan alvásproblémán: azt az állapotot, amikor a gyermek alvás-ébrenlét ritmusa nem felel meg a szülők igényeinek. Ez a meghatározás nem tűnik túlzottan tudományosnak, mégis el kell fogadnunk. Számtalan mediterrán országban folyik úgy az élet, hogy az emberek aktív időszaka a reggeli, kora délelőtti, és a délutáni, késő esti órákra esik. Nem ritka hogy a csemeték együtt sétálnak, játszanak szüleikkel az éjszakai enyhülés idején. Más kultúrákban szinte természetes, hogy a legkisebb gyerek édesanyja mellett alszik, és két-három éves korában is fel-felébred, hogy szopjon egy keveset. Mit gondolnánk mi, itt Közép-Európában az ilyen gyerekekről? Hogy alvászavaruk van? Miből gondoljuk, hogy az a normális”, ha egy gyerek este nyolctól reggel nyolcig, és déltől háromig alszik? Abból, hogy nekünk ez lenne ideális.
Mire való az éjszaka?
Hogyan formálódik a kisbaba alvási rendje? Mitől változhat meg a már kialakult forgatókönyv? ezt kérdeztük Balogh Anna pszichológustól, szoptatási tanácsadótól.
– Nyugodtan elmondhatjuk, hogy természetes, ha egy kisbaba fölébred éjszakánként. Az anyatej könnyen emészthető, a baba szinte biztos, hogy megéhezik az éjszakai órákban is. Az is természetes, hogy a csecsemő az anyja mellett érzi biztonságban magát. Ebből kell kiindulnunk, és emellett kell megvizsgálnunk saját igényeinket, amelyeket közvetlen környezetünk és a társadalmi elvárások jelentősen befolyásolnak. Az éjszakai ébredések sok babánál elmaradnak az első hónapokban, de nagyon gyakori, hogy fél éves kor körül újra visszatérnek. Sokan a fogzást okolják, mások arra gondolnak, nem elég már neki a nappal elfogyasztott anyatejmennyiség. Ebben az életszakaszban minden rohamosan változik: a mozgás, az érzelmi élet, a világgal való kapcsolat. Ez önmagában is nagyon felkavaró lehet a kisbaba számára. Miért épp az alvási szokások maradnának állandóak? A legtöbb hat-nyolc hónapos gyerek szinte éjjel-nappal csüng az édesanyján. Ez természetes, hiszen ebben a korban ébred rá, hogy édesanyja akár el is tűnhet, ha nem vigyáz rá eléggé. A kialakult alvásmintát bármi megváltoztathatja: betegség, költözés, óvodakezdés, testvér születése. Ez akkor is így van, ha a szülők szoktatták le a gyereket az éjszakázásról, kemény munkával.
– Az éjszakai szopást (mellből, cumisüvegből, cumit vagy ujjat szopva) milliói igénylik világszerte. Ezt nem lehet rendellenesnek tekinteni. Nagyon sok olyan baba is fölébred minden éjszaka, akit nem szoptatnak. Egy dolog biztos: a csecsemő sokkal jobban jár, ha éjjel megszoptatják, mintha cumit kapna, teáztatnák, vagy ne adjisten kakaót adnának neki cumisüvegből. Az éjszakai szoptatás a legkevésbé megterhelő az anya számára a többi babanyugtatási módszerhez képest.Fontos, hogy közel legyen a kisbaba ágya, akár közvetlenül az édesanya fekhelye mellett.
– Nagyon szélsőséges az együttalvás megítélése. Vajon ártalmas szokásnak tekinthetjük-e?
– Én sosem kezdeményeztem a gyerekeimmel való együttalvást. Viszont nem zárkóztam el az elől, hogy bizonyos esetekben mellettem maradjanak, ha éjjel oda kerültek. Ez nagyon személy- és családfüggő kérdés. Semmi kivetnivaló nincs benne, ha mindkét szülő őszintén és szívesen vállalja, hogy megosztja a hitvesi ágyat a gyerekkel. A legtöbb gyerek három-négy éves kora körül már maga szeretne saját kuckót, de hamarabb is át lehet szoktatni az ágyába. Egyszerűbb a dolgunk, ha több testvér alszik a gyerekszobában. A legkisebb így inkább biztonságban érzi magát, mintha egyedül lenne.
– Munkám során nem ritkán tapasztalatom, hogy a szoptatási, alvási, vagy viselkedészavarok mögött valójában párkapcsolati probléma áll. Előfordulhat, hogy a szülők azért altatják a gyereket a saját ágyukban, mert eltávolodtak egymástól, és nehezen képesek elviselni a másik intim közelségét. Hasonló a helyzet, amikor a papát kiköltöztetik a saját ágyából, hogy az anya és a gyermek ne zavarja éjjel”, de előfordul az is, hogy a két gyerekkel külön alszik a két szülő. Ilyen esetben nem alvásproblémáról van szó, hanem a családon belüli kapcsolatok kóros alakulásáról. Természetesen sok családban jól működik az együtt alvás, és a szülők más alkalmat és helyszínt találnak a szexhez.
– Ha nem való mindenkinek az együttalvás, hogyan lehet átvészelni az éjszakai ébredéseket?
– Erre sok módszer van, nagyon találékony az ember, ha aludni szeretne. Jó, ha matracot teszünk az ágyunk mellé, azon alszik a kicsi az első ébredése után. A bölcső használata ősi módszer: egy kis ringatásra még félálomban is képes az anya. Azt is megértem, ha valaki mindenáron le szeretné szoktatni a gyerekét az éjszakai felébredésről, ebben az esetben jó, ha a papa kel fel a kicsihez néhány napig, aki többnyire következetesebb, határozottabban tudja a gyerekkel érzékeltetni, mit kívánnak tőle.
Amikor a szülő úgy érzi, gyereke sem éjszaka, sem nappal nem alszik eleget, befészkeli magát agyába a gondolat: talán valami baja van? Normális, hogy ennyi alvással megelégszik? És vajon nem megy-e mindez a fejlődés rovására?
A Madarász utcai gyermekkórház alváslaboratóriumának vezetője dr. Gál Éva gyermekorvos, aki egyúttal a koraszülött- és csecsemőosztály vezető helyettese, azt a nézetet képviseli, hogy az önálló elalvás nem velünk született képesség. A doktornő szerint a gyerekek húsz-harminc százalékánál tapasztalhatók alvással kapcsolatos problémák. Természetesen nem ennyien jelentkeznek kivizsgálásra, a családok több-kevesebb kínlódással, de valahogy maguktól is átvészelik ezt az időszakot. A szülők többsége valahogy megérzi, hogy szoktatási hiba áll a háttérben. Ha tudnak, változtatnak a már kialakult menetrenden, ha nem, tudomásul veszik, hogy egy ideig alkalmazkodniuk kell a kicsi ritmusához.
Hogy gyerekorvosként kinek mit ajánl a doktornő az alvásrendelésen, a szülők és a kisbaba személyiségétől függ.
– Létezik olyan, nagy eltökéltséget feltételező módszer, amivel a nagyobb csecsemők is megtanulhatnak elaludni. Miután az esti szertartással végeztünk, mondjuk meg a gyereknek, hogy a másik szobában leszünk, nyugodtan alhat. Majd határozott mozdulattal csukjuk be magunk mögött az ajtót. Első nap három, második nap öt, harmadik nap hét percig hagyjuk magára. A legelkeseredettebben síró baba is megtanulja néhány nap leforgása alatt, hogy ezentúl egyedül kell elaludnia. Sosem ajánlom ez a módszert, ha úgy érzem, a harmadik nap a szülők valamelyike feladja elhatározását, mert a kisbaba azonnal megérti: ha elég kitartóan sír, úgyis ő győz. Nem ajánlom például akkor sem, ha a szülők között nincs egyetértés a kérdésben. Óvakodjunk attól, hogy bárkinek a jó anya voltát aszerint ítéljük meg, mennyire törekszik a kicsi igényeinek kiszolgálása mellett a saját pihenése, nyugalma és feltöltődése biztosítására.
Gyógyszert soha
Ritkán ugyan, de olykor mégis betegségre bukkannak a vizsgálat során.
Rossz alvók például a tejérzékeny kisbabák. Erre már a beszélgetés során felmerül a gyanú, amikor a szülő azt mondja: míg szopott, nem volt baj. Alvás alatti légzéskimaradásokat okozhatnak a túlságosan nagy mandulák, a krónikus felsőléguti hurutok, vagy az asztma. A légzéskimaradásokra a gyerek felébred, és nehezen alszik vissza. Az is előfordul, hogy a szülő figyel fel a légzéskimaradásra. Ilyenkor is orvoshoz kell fordulni, hogy az okra fény derüljön. A horkolás is lehet egyik jele a légzéskimaradásnak. Az alvást befolyásoló kórképek továbbá a vakság, a kövérség, az értelmi fogyatékosság, a hiperaktivitás, a különféle neurológiai betegségek. Az is gyakori, hogy rémálmok okoznak gyakori éjszakai felriadást. Általában több szakorvos összefogásával deríthetők fel és gyógyíthatók a valódi problémák.
A Madarász utcai Kórház alvásvizsgálatára és az alvásrendelésre a 450-3700 telefonszámon lehet jelentkezni. Alvásrendelés: hétfőn és csütörtökön 12-14 óráig.
Alvásrendelések, alváslaboratóriumok jegyzéke:
Heim Pál Gyermekkórház
Belgyógyászati és Neurológiai Osztály
1089 Budapest, Üllői út 86. Tel: 210-0720/1155-ös és 1384-es mellék
MH Központi Honvédkórház, Budai Részleg
Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ
1126 Budapest, Királyhágó u.1-3. Tel: 212-1846
Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet
Alváslaboratórium 1529 Budapest, Pihenő út 1. Tel: 391-3356, 391-3267
Madarász Utcai Csecsemő-és Gyermekkórház
Csecsemő és Koraszülött Osztály, Alváslaboratórium 1131 Budapest, Madarász u. 22-24. Tel: 450-3700
Semmelweis Egyetem, Budapest
Pulmonológiai Klinika, Alváslaboratórium 1021 Budapest, Diósárok út 1/C. Tel: 355-9733/7058-as mellék
Semmelweis Egyetem, Budapest
Magatartástudományi Intézet, Pszichoszomatikus Ambulancia Alvásrendelés és Laboratórium Tel: 210-2953 vagy 266-0926/6303-as mellék Betegfelvétel: VIII., Korányi S. u.3/A, szerdánként: 9-11 óráig
Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet
Neurológiai Osztály, Alváscentrum 1021 Budapest, Hűvösvölgyi út 116. Tel: 391-5435, 391-5437
Pszichopraxis Ambulancia
(magánrendelő) 1051 Budapest, Kecskeméti u.11. Bejelentkezés: 317-5684 vagy 267-0509
Szeged MJV Önkormányzat Szakorvosi Ellátás és Háziorvosi Szolgálat
Alvásdiagnosztikai és Terápiás Centrum
6724 Szeged, Vasas Szent Péter u.1-3. Tel: (62) 425-642/251 és 252-es mellék
Gyermek alvásrendelés
Madarász Utcai Csecsemő-és Gyermekkórház
1131 Budapest, Madarász u.22-24. Tel: 349-8160