|
dr. Piczkó Katalin |
Tinédzserbetegségek: anorexia és bulímia
Az elhízott kisgyerekek a tinédzserkorba lépve egyre inkább tenni szeretnének alakjuk megváltoztatásáért. A kiegyensúlyozott családi háttér, a helyes minták és a sport hiányában drasztikus eszközökhöz nyúlnak: koplalnak majd, ha már nem bírják tovább, falnak így egyenes út vezet korunk két tinibetegségéhez.
Tizenéves korban, elsősorban lányoknál jelentkezik az étkezési zavarok két főbb fajtája: a bulímia vagyis a “túlevési szenvedély és az anorexia nervosa, a “kóros soványság kezdi dr. Piczkó Katalin pszichiáter. A bulímiás betegre hetente legalább kétszer falási rohamok törnek: rövid idő alatt nagy mennyiségű (akár tízezer kcal is) ételt habzsol be. Ilyenkor nem tudja kontrollálni cselekedeteit, nem képes abbahagyni az evést, annak ellenére sem, hogy a lakomát erős bűntudatérzés követi. Épp ezért szüksége van egyfajta kompenzáló, fogyasztó kúrára például önhánytatásra, hashajtózásra, koplalásra vagy erőltetett testedzésre , hogy leplezze súlygyarapodását.
Az anorexia nervosára a bulímiával szemben a radikális táplálékmellőzés a jellemező folytatja a doktornő. Ennek következtében a betegek szükséges súlyuk húsz-negyven százalékára is lesoványodnak az éhezés következtében életveszélyes állapotba kerülhetnek. Másodlagos tünetként kialakulhat menstruációs zavar, székrekedés, hányás, lelassult szívműködés.
Az okok között részben befolyásoló tényező a kor sovány-szépségideálja, ami erősen hathat egy önmagában bizonytalan, kevés önbizalommal rendelkező fiatalra. Sokszor húzódik a háttérben rossz családi kapcsolatrendszer, főként, ha a rokonok között eleve adott egyfajta pszichiátriai probléma alkoholizmus, pánikbetegség vagy depresszió. A nemevés egy tinilány számára a lázadás egyik formája lehet. Lázadhat a családja ellen, a nőiség, a nővé érés ellen. A felnőtté válás folyamatában fontos szerepük van a családi mintáknak, az anya felvállalt nőiességének, az apa-anya, az apa-lánya, anya-lánya viszonynak. Ha valamelyik sérült akár még csecsemőkorban annak komoly következményei lehetnek.
Tükör által homályosan
Nagyon nehezen kezelhető mindkét betegség mondja dr. Piczkó Katalin. Bár van példa a spontán gyógyulásra is, hiszen egy felmérés szerint az amerikai diáklányok hatvan százaléka evészavarral küzd, ám náluk egy új párkapcsolat, egy ösztönző állás hatására megszűnhet ez a probléma. Azonban a súlyos eseteknél mindenképp minimum fél-egyéves pszichoterápia, illetve gyógyszeres kezelés javasolt. Sokszor célravezető a családterápia itt fontos a viselkedés- és kommunikációs minták megtanítása. De mivel ezek a betegek rengeteget gondolnak az evésre, a saját alakjukra, egyrészt meg kell változtatni a fejükben lévő torz én- és testképet. Erre jó módszer például a tükörnél hitelesebb videofelvétel, amely során szembesülhetnek valós önmagukkal. Másrészt új célokat kell adni nekik, hogy a figyelmük végre elterelődjön önmagukról, az alakjukról.
(6. lapszámunkban hatoldalas összeállítást olvashatnak a korszerű fogyókúrás stratégiákról, és állandó szakértőink is tanácsokat adnak a témában.)