“Fontos feltérképezni, hogy a kapcsolattartás körüli nehézségek hátterében mi húzódik meg, mert ettől függ, hogy a gyermekvédelmi rendszer képes-e támogatóan, a gyerekek valódi védelmét szem előtt tartva kezelni a problémát. Más reakció szükséges, ha bántalmazás a kiváltó ok, és más, ha nem. Ha bántalmazó kapcsolat áll a háttérben, ismerni kell, hogy az milyen hatással van a bántalmazott félre és a közös gyermekekre. Kényszerláthatásról akkor beszélünk, ha a fel nem ismert (vagy el nem ismert) bántalmazásra a hatóságok a közös gyereken keresztül továbbra is lehetőséget teremtenek. Mindez természetesen a gyerekeket is károsan érinti” – magyarázta Galántai Júlia a kutatásban résztvevő szociológus.
“Az áldozat így továbbra is ki van téve az erőszakos volt partnere lelki, gazdasági vagy akár fizikai támadásainak, aki a gyereket eszközként használja a további bántalmazáshoz.”
Ahhoz, hogy egy bántalmazó kapcsolatból ki tudjon lépni a bántalmazott szülő, elengedhetetlen, hogy az ellátórendszer azonnal felismerje, és kellő súllyal kezelje a párkapcsolati erőszakot. A NANE Egyesület segélyvonalának 21 éves működése alatt felgyűlt adatok arra mutatnak, hogy Magyarországon – ahogy más országokban is – ez a felismerés hiányos, és ennek az érintett gyermekek is kárát láthatják. A NANE felmérése ennek a területnek a feltérképezésére irányul.
Három független kutató több száz olyan szülőt kérdez ki a tapasztalatairól, akiknek válás után valamely konfliktussal kellett szembenézni a gyermek és különélő szülője közötti kapcsolattartás során. “Eddig főként külföldi szakirodalma van ennek a témának. A magyar felmérés célja, hogy viszonylag nagy mintán feltérképezzük; a konfliktusos kapcsolattartások között kimutatható-e bármilyen arányban korábbi párkapcsolati erőszak. Célunk, hogy rávilágítsunk a tipikus elemekre, amelyekből felismerhető, hogy bántalmazás vagy más ok nehezíti a kapcsolattartást, és megoldási lehetőségek felvázolásával segítsük a szakemberek munkáját” – mondta Ligeti Anna Sára szociológus, a kutatás kvantitatív részének vezetője.
Aki szeretne részt venni a kutatásban, az november 15-ig tudja kitölteni a kérdőívet az alábbi linken. A kitöltés anonim. Az interjúk és a kérdőívek feldolgozását november közepén kezdi az egyesület.
További információ:
https://www.facebook.com/NANEegyesulet/
A NANE Egyesület több mint húsz éves fennállása óta felhalmozott tapasztalatai arra mutatnak, hogy a bántalmazó párkapcsolatok megszűnését követően a felnőttek között korábban fennálló, és a (szét)válás során akár fokozódó, vagy a korábbihoz képest formát váltó esetleges bántalmazásnak a gyermekekre káros hatásait ez ellátórendszer gyakran nem ismeri fel, és/vagy nem kezeli kellő súllyal. Az Egyesület ismeretei alapján a jelenség nem egyedülálló, hiszen más országok ellátórendszerei is gyakran néznek szembe hasonló problémákkal, azonban a tudományos eredmények nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a jelenséggel kapcsolatosan a szakemberek tudatossága, ismereti fejlődjenek, és a gyermekek érdekeinek képviseletét nagyobb hatékonysággal tudják ellátni. Magyarországon ezzel szemben hasonló témájú kutatás még nem készült, és így megalapozott szakirodalom sem áll rendelkezésre, amire a szakemberek továbbképzésüket, szakmai ismereteik fejlesztését alapozhatnák. Tekintettel a jelenség nagyfokú beágyazottságára a helyi viszonyokba úgy döntöttünk, hogy a fenti jelenséggel kapcsolatban kutatást végzünk.
A kutatás célja a gyermek és különélő szülője között megítélt kapcsolattartás problémáinak feltérképezése, különös tekintettel azokra az esetekre, amikor a kapcsolattartás a gyermek érdekeivel, testi-lelki biztonságával ellentétesnek tűnik (kényszerláthatás). A vizsgálat kevert módszertanú, kvalitatív és kvantitatív részből áll.
- A NANE Egyesület munkatársával, With Judittal beszélgettünk.