Vannak bizonyos, jól kitalált gyorséttermi klasszikusok, amik alkoholos filccel írták bele a kódjukat az agyunkba és az ízlelőbimbóinkba, nincs menekvés. Még akkor sincs, ha aktuálisan nem jutunk hozzá a kedvencünkhöz, hát sebaj, azért van konyhánk, hogy süssünk-főzzünk, akár még Big Macet is.
Az X generációsok és a korai Y-osok még emlékeznek rá, hogy a gyorséttermeknek volt régen elődje, úgy hívták, hogy büfé. A klasszikus magyar büféétel pedig mi más lett volna, mint a melegszendvics. Általában gondosan megkomponált és titkos receptúrák alapján készítették a szendvicskrémeiket, gyaníthatóan folyamatosan javítgatták és ennek az evolúciónak az lett a vége, hogy aki egyszer is megkóstolta a jellemzően piacokon, vasút- és buszállomásokon, vagy valamelyik eldugott, de mégis népszerű bódéban kapható melegszendvicset, az többé nem szabadult.
Jó hír, hogy egy csomó ilyen büfé még most is működik, köszönhetően a valóban csodás melegszendvicseiknek. Rossz hír nincs, még jobb hír viszont van: elhoztam a nagyszerű, retró gombás melegszendvicskrém receptjét.
Ez így egy komplett fogás, ha elkészíted, érteni fogod. Nem nehéz, nem is tart sokáig, de sok apró lépés pontosan meghatározott sorrendjéből áll össze a végeredmény. A lényeg, hogy először a gombát készítjük el és abba lényegítjük bele a besamelt, így lesz igazán gombaízű a végeredmény.
Retró gombás melegszendvics
Hozzávalók (családi adag)
- 30 dkg gomba, jellemzően csiperke
- 4 evőkanál olaj
- 1 nagyobb fej hagyma
- só, bors, fűszerpaprika
- vegeta, ha a retró hatást keressük, rozmaring és kakukkfű, ha az ízlésünk kissé már eltávolodott ettől
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 6 dkg vaj vagy margarin
- 6 dkg liszt
- 4 dl tej
- szerecsendió
Elkészítés
- Először az olajon üvegesre dinszteljük az apróra vágott hagymát. Közben felszeleteljük a gombát (ízlés dolga, hogy mekkorára vágjuk, túl apróra nem kell, úgyis összeesik. Meghámozni nem kell, elég leöblíteni.
- Rátesszük a hagymára a gombát, megsózzuk, megkeverjük. Közben apróra vágjuk a petrezselymet, azt is beletesszük a fazékba és főzzük, amíg a gomba levet nem ereszt, majd még azután is, amíg majdnem teljesen el nem forrja a levét. A konyhát közben nem hagyjuk el, hanem élvezzük a felszabaduló illatokat, egyszerűen mesés!
- Most beletesszük a vajat, hagyjuk megolvadni, rátesszük a fűszereket, elkeverjük, lehúzzuk a tűzről.
- Rászórjuk a lisztet, elkeverjük, majd visszatesszük a tűzre és ráöntjük a tejet. Addig főzzük, amíg teljesen be nem sűrűsödik. Sűrűbb lesz, mint a besamel, a liszt-tej arányából adódóan. Kóstoljuk meg, ha hiányzik még belőle só, vagy valamilyen fűszer, pótoljuk. Nyugodtan fűszerezhetjük karakteresre.
- Ezután, ha van időnk, akkor tegyük hideg helyre kihűlni a szendvicskrémet, mert az állás, érés nagyon jót tesz az ízeinek. Hűtőben egy-két napig tárolhatjuk, annál tovább gombás ételt ne!
Melegszendvicset sütni pedig úgy kell, hogy a sütőt felmelegítjük 250 fokosra, és benne hagyjuk a tepsit is felmelegedni, így nem lesz szottyos a kenyér alja, hanem kissé ropogós lesz. A kenyerekre vastagon pakolunk a szendvicskrémből, megszórjuk reszelt trappistával (eszünkbe ne jusson puccos svájci vagy francia sajtokkal egyénieskedni, ez retró kaja!) és betoljuk a sütőbe. Vigyázunk rá, nézzük, hogy mikor van kész: akkor, amikor már nagyon gusztusosan piros a sajt a tetején.
Jó étvágyat hozzá!