Statisztikák szerint az Egyesült Királyságban élő mohamedán nők több mint egyötöde, ami 190 ezer embert tesz ki, csak minimálisan, vagy egyáltalán semmit nem beszél angolul. Ez a helyzet pedig, miközben elzárja őket a többségi társadalommal való kapcsolattartástól, egyben végletes módon kiszolgáltatottá teszi őket családjaik férfitagjaival szemben, hogy az olyannyira vágyott integráció lehetetlenségéről ne is beszéljünk.
A nemritkán évtizedek óta az országban élő bangladesi és pakisztáni nők hatvan százaléka gazdaságilag inaktív, s ez elsősorban szintén elégtelen nyelvtudásukra vezethető vissza.
Cameron most programot indítana nyelvi képzésük érdekében: a 20 millió fonttal (ez 2,3 milliárd forint) kistafírozott oktatási akcióterv szerint a családegyesítéssel az országba érkező, ott házastársi vízummal élő embereknek októbertől két és fél évük lesz arra, hogy elfogadhatóan megtanulják a befogadó ország nyelvét. Ha ez nem megy, akár haza is küldhetik őket.
A baloldali, munkáspárti ellenzék, illetve különböző mohamedán szervezetek képviselői a “gyalázatos általánosítás”, illetve a “tapintatlan, egész közösséget igazságtalanul megbélyegző” és “végtelenül leegyszerűsítő” ki tételekkel méltatták David Cameron ötletét.