Hajótemető, elhagyatott sampongyár, szellemtanyává változott laktanya. Helyek, épületek, amelyeknek falaiból árad a történelem, és a szomorú vég.
Pilismaróti hajótemető
Alig pár hajóroncs maradt a kísérteties pilismaróti öbölben , azokat viszont maga a természet állt neki eltakarítani. Kevés az információ arról, hogyan keletkezhetett a hajótemető, az mindenesetre biztos, hogy egykor jégtörésre és mederkotrásra használhatták ezeket a járműveket. A hajóroncsokat egy vállalkozó vásárolhatta fel, majd elkezdődhetett a bontásuk, ami évek óta tart. A partszakasz amúgy igen barátságtalan: az iszapos-rozsdás vízben felbukkanó acélsodronyok miatt nem tanácsos fürdeni a környéken, valamint a hajókra fellépni is nagyon veszélyes és tilos, ezért állandóan őrzik őket.
Egyesek szerint alacsony vízállásnál hallani a máig tisztázatlan körülmények között odakerült rozsdás bárkák félelmetes nyikorgását.
Cinkotai sampongyár
Igazi szellemtanya lett abból a cinkotai sampongyárból, ahol anno olyan ikonikus termékek készültek, mint a WU2 sampon, az Ultra, Komfort vagy a Bip.
A telep mára teljesen az enyészeté lett, pedig 2014 februárjában még zajlott itt az élet. A gyár dolgozói, miután hónapok óta nem kaptak fizetést, a vezetőség eltűnt, a felelősök pedig felszívódtak, sztrájkbizottságba tömörültek, blokád alá vették a gyárat, hogy megakadályozzák a gyár elbontását, a gépek elszállítását.
Mára már nyoma sincs a zűrzavaros időknek, a telep maximum a fájdalmas elhagyatottságtól visszhangzik, a dolgozók számára pedig az sem vigasz, hogy a termékek gyártása nem állt le, egy szegedi cég gyártósorán készülnek.
Szeged feledésbe merült titka
2010 és 2013 között egy titkos közösség működött Szegeden, a Sándor utcában. Az alkotói folyamat nyomai, maradványai és ottfelejtett darabjai még fellelhetőek a helyszínen.
Több alföldi képzőművész Neander-völgyének nevezhetjük ezt a helyet. Az itt készült alkotásokból egy kiállítást is létrehoztak annak idején a szegedi Grand Caféban Radvánszki Leventével és Vajda Gáborral közösen.
Az évek során a közösségből többen a Képzőművészeti Egyetemen folytatták a festést, volt, aki dolgozni kezdett, végül mindenkit másfelé terelt az élet.
Ma már teljesen véletlenszerű, hogy történik-e itt alkotás, vagy sem. Mindezzel együtt még titokzatosabb a ház légköre, ahogyan azt az itt alkotók is fokozatosan megtapasztalták, ezért a „Titkok földje” nevet adták a háznak.
Újpesti flottilla laktanya
Újpesten, a Külső váci út 119-es szám alatt található a volt Petőfi Sándor laktanya. A 2001-ben megszüntetett alakulat, a Honvéd Folyami Flottilla egykori bázisának tulajdonjogáért éveken keresztül harcolt a IV. kerületi önkormányzat.
A magyar flottilla első nagy napja 1848. július 25-e volt, amikor vízre bocsátották az ország első hadigőzösét. Mára a szellemvároshoz fogható laktanya több épületét elbontották, az ebédlőt már szanálták, a kórház is félig megsemmisült. Az egész terület bontása végül 2017 decemberéig fejeződött be.
Szentkirályszabadja, az egykori katonai támaszpont
Veszprémtől pár perc autóútra található Szentkirályszabadja, ahol egykor katonai támaszpont működött. Repülőtere a mai napig üzemel, a mellette található laktanyaváros azonban évtizedek óta üresen áll.
A szellemváros hangulata az interneten számos fotón látható Pripjatyra, a Csernobil melletti, egykor ötvenezer lakost számláló kisvárosra emlékeztet, azzal a különbséggel, hogy utóbbi helyen jóval több használati tárgyat lehet látni, mivel az 1986-os atomkatasztrófát követően a lakók csak korlátozott mennyiségű holmit vihettek magukkal. Szentkirályszabadja mellett azonban látható, hogy ami mozdítható volt, azt elhordták, ami nem volt az, azt megpróbálták hordozhatóvá tenni. A területet ma már teljesen a természet uralja.
Olvass múzeumokról is az nlc-n:
- A 10 legfurcsább múzeum Magyarországon
- Kvíz! Mennyit tudsz a magyar múzeumokról?
- Rúzspisztolyt és mérgezett ernyőt is elárverez a KGB Múzeum
(Nyitókép: Major Brigitta)