Arról már bizonyára mindenki hallott, hogy a gyömbér igazi alappillére az egészséges, erős immunrendszernek. De mi mindenre jó még?
Bevethető fertőzések ellen
A gyömbér egyedi illata és íze a természetes olajokból származik, ezek közül a legfontosabb a gyulladásgátló és antioxidáns hatással rendelkező gingerol, ami a fertőzések kockázatát csökkentheti.
A gyömbér hatékonyan csökkentheti a vércukorszintet és a szívbetegségek kockázatát, de segíthet a krónikus emésztési zavarok kezelésében, légúti betegségek, emésztőrendszeri panaszok, emelkedett vércukorszint, gyulladások, fájdalmak, reumatikus panaszok, a bőr és a haj problémái, fogfájás, fülgyulladás, visszér esetén is.
Menstruáció ellen
A gyömbérpor jelentősen csökkentheti a menstruációs fájdalmat. Egy vizsgálatban 150 nő fogyasztott 1 gramm gyömbérport naponta, a menstruáció első 3 napján, és kiderült, hogy fájdalomcsökkentő hatása a gyógyszerekével is felér.
Hatással van az agyműködésre
Javíthatja az agyműködést. Az oxidatív stressz és a krónikus gyulladás felgyorsítja az öregedési folyamatot, és egyes tanulmányok eredményei azt mutatják, hogy a gyömbér védelmet nyújt az agy életkor okozta károsodásaival szemben.
Csökkenti a vércukorszintet
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknél figyelték meg, hogy amikor naponta 2 gramm gyömbérport ettek meg, egy hónap után 10 százalékkal csökkent a cukorszintjük.
Mennyi gyömbért érdemes fogyasztani naponta?
Felnőttek napi adagja maximum 4 gramm friss gyömbér. 2 év alatti gyermekeknek ne adjunk gyömbért. 2 év feletti gyermekek napi adagja maximum 1 gramm, de kizárólag szükség esetén.
Ami hű társad lesz az őszi-téli szezonban: gyömbéres méz
Nagyon egyszerű elkészíteni, és a hűtőben egy-másfél hónapig is eláll: a megtisztított gyömbért reszeljük le, tegyük egy kis befőttesüvegbe, és öntsük fel annyi mézzel, hogy az ellepje. Keverjük össze alaposan, és egy-két órán belül már fogyasztható is.
Hogyan tároljuk?
A friss gyömbér nejlonzacskóban egy hűvös kamrában akár két-három hétig is eláll. A fel nem használt, hámozatlan gyömbért légmentesen tekerjük alufóliába, és tegyük a hűtőszekrény zöldséges rekeszébe.
A gyömbér nagyobb mennyiségben fogyasztva különféle emésztési panaszokat okozhat. Mivel csípős fűszer, epebetegek számára, főleg aktív epehólyag-gyulladás és epekövesség esetén nem javasolt a fogyasztása.
Olvass tovább immunerősítés témában!
- Immunerősítő italok: gyömbéres grépfrút
- Immunerősítő recept a téli időszakra
- Tökéletes immunerősítő: most készítsd el!
(Nyitókép: Getty Images/krisanapong detraphiphat)