Ki ne szeretne eljutni a mexikói Nemzeti Antropológiai Múzeumba, a manhattani Modern Művészetek Múzeumába, a British Múzeumba, vagy a csodálatos Metropolitan Múzeumba, és még hosszan sorolhatnánk a világ legpazarabb gyűjteményeit, ahová legalább egyszer érdemes ellátogatni. A következő múzeumok nem presztízs-helyek, ám furcsaság szempontjából biztos viszik a prímet.
1.) Denevérmúzeum – Abaliget
Ha nem kapsz sikítófrászt a denevérektől – de miért is kapnál, tök ártalmatlanok –, akkor neked találták ki a 2004-ben megnyílt Abaligeti-barlang bejáratától néhány méternyire álló, korábban turistaházként funkcionáló, a denevérek világát bemutató tematikus kiállítást, a Denevérmúzeumot. A tárlaton mindent megtalálsz, ami denevér: nagy felbontású fotók, makettek, preparált denevérek, számítógépes ismertető és interaktív térkép nyújt betekintést a mára már a veszélyeztetett fajok közé tartozó denevérek világába. A látogatók megismerhetik a denevérkutatás történetét és eszközeit, a Magyarországon élő denevérfajokat, élőhelyeiket, táplálkozási és szaporodási szokásaikat. A múzeum 2019 nyarán teljes egészében megújult, informatikai alapú interaktív eszközökkel, látványos, minden korosztály számára élményt kínáló installációkkal hozza közelebb a látogatókhoz a denevérek életét.
2.) Boszorkánymúzeum – Budapest
Ha érdekel a mágia, a boszorkányok története és a hozzájuk fűződő hiedelmekhez, akkor irány a budapesti Boszorkánymúzeum, ahol van egy 18 pluszos tárlat is, amely során a boszorkányság szexuális oldalát és az úgynevezett szexuálmágiát mutatják be a látogatóknak. Akik inkább maradnának a történelmi háttérnél, azok választhatják a sima tárlatvezetést is: a weboldal szerint itt mindent megtudhatunk a boszorkányokról, sőt, akár csakravizsgálatnak is alávethetjük magunkat, jósoltathatunk, de akár ház/lakás vizsgálatot és tisztítást is rendelhetünk. Egyszóval a boszorkánymúzeum betekintést ad a régi korok letűnt világába, amikor az emberek még sokkal nagyobb összhangban éltek a természettel, ismerték az évszakokat, a bolygók járását, a növények gyógyító erejét, a természet jelzéseit. A látogatásokat félhomályban (gyertyafénynél) vezetik, hogy a kor hangulatát még könnyebb legyen átérezni.
3.) Sziklakórház – Budapest
A Sziklakórház Atombunker Múzeum a budai vár alatt található, mégsem ismeri mindenki. Pedig a kórház fontos szerepet töltött be a második világháborúban és az 1956-os forradalomban, a hidegháború alatt pedig atombunkerré építették. A múzeum honlapján egy virtuális sétát is tehetünk, egy interaktív és informatív ismeretanyagot is találunk, ebben a múzeum digitalizált gyűjteményi anyagát saját kontextusában, izgalmas történetekbe ágyazva mutatják be. Ismeretterjesztő videóinkat történészek, múzeumpedagógus és online tartalomgyártásban jártas szakemberek együttműködésével alkották meg három témakörben: Mesélő tárgyak, Titkok és történetek, Mesélő helyek. Ezek a videók olyan tárgyakról, történetekről és helyekről szólnak, amelyeket a múzeumlátogatás során nincs alkalmuk részletesen bemutatni. Olyan történetekről, amelyek nem hangoznak el a tárlatvezetések során. Olyan helyekről, amiket nem tudunk megmutatni, ha ellátogatnak a múzeumba. Ebben a videóban például olyan hétköznapi hősökről van szó, akik a várnegyedben mentettek meg zsidókat a holokauszt ideje alatt.
4.) Péniszmúzeum Izlandon
Ha érdekelnek a levágott péniszek, akkor irány Izland, ahol egy egész múzeumnyi falloszt találsz. A Péniszmúzeum (izlandi nyelven Hið Íslenzka Reðasafn) az Izland északi részén fekvő Húsavík városban található, amely az emlősök péniszét és azokat formázó tárgyakat gyűjti. Az eredetileg az izlandi fővárosban, 1997-ben megnyitott múzeumot Sigurður Hjartarson egykori reykjavíki főiskolai történelemtanár alapította, aki 1974-től bővítette gyűjteményét, azzal a céllal, hogy az Izlandon és a környező vizekben honos valamennyi emlős hímvesszőjét bemutassa. 2004-ben nyugdíjba ment, és Húsavíkban telepedett le, ide költöztette a múzeumot is. Vadásztrófeák, formalinban tartósított vagy kiszárított állati nemi szervek. Az utóbbi időben Izlandon nem honos emlősök hímvesszői, valamint péniszt formázó tárgyak és művészeti alkotások is helyet kaptak a gyűjteményben. Ebben a videóban tehetsz egy virtuális sétát a múzeumban.
5.) Szellemek temploma: Csehország
Kitekintve Magyarország határain túlra bőven találunk még furcsaságokat. Itt van például a Szellemek temploma, ami kicsit kilóg a sorból, hiszen nem múzeum, de az egyik leghátborzongatóbb turistalátványosság. Lukováról, a településről, ahol a templom található, az idők során eltűntek az emberek. A faluban található Szent György-templom, amelyet 1352-ben szentelték fel, és az elnéptelenedett faluban egyre elhagyatottabbá vált, 1968-ban annyira súlyossá vált a helyzete, hogy a mennyezetének egy része leszakadt, egyenesen rá az alatta ülőkre. Az alacsony lélekszámú településnek nem volt elég anyagi forrása az épület rehabilitálására, így a templom majdnem az enyészeté lett. Úgy tűnik azonban, hogy segített rajta a Nyugat-bohémiai Egyetem, Ladislav Sutnar Design és Művészeti Karának projektje, amely során diplomamunkaként minden hallgatónak egy romos templomot kellett keresnie, saját kiállítási helyeként. Jakub Hadrava meglepően dolgozta fel a feladatot. Összesen kilenc szellemszobrot helyezett el az üresen álló templomba, amelyeket félig áttetszőre tervezett, hogy az épületbe érkező fény hátborzongató módon életre keltse őket. A modelljei a saját osztálytársai voltak, akiket egy lepellel letakart, és így készítette el gipszöntvényüket. A templom híre azóta sok turistát vonz az elnéptelenedett faluba, a látogatók pár euróért cserébe nézhetik meg a különleges helyszínt, az összegyűlt adománnyal pedig az a terv, hogy felújítják belőle az épületet.
6.) Rengeteg klotyó egy helyen: Toalettmúzeum Delhiben
Kr. E. 2500-ig visszamenőleg dokumentálja a WC-k múzeuma a mindennapjaink egyik legszükségesebb háztartási eszközének a különböző inkarnációit. A Dr. Bindeshwar Pathak által alapított múzeumot eredetileg a politikai döntéshozók és Delhi népének oktatása céljából fejlesztették ki, hogy ösztönözzék őket a térség egészségügyi problémáinak megoldására.
Jelenleg a Sulabh International telephelyén található (Sulabh egy nonprofit szervezet, amely az emberi jogok, a környezeti higiénia és a hulladékgazdálkodás területén foglalkozik). A WC hiánya nagy gondot jelent Delhiben. Bár a vidéki szennyvízkezelés lefedettsége az 1980-as 1 százalékról 2008-ra 21 százalékra nőtt, a térségben még mindig lenne mit fejleszteni.
7.) A világ legrégebbi műtője: Old Operating Theatre Museum – London
Szeretnéd látni, hogy milyen volt Európa legrégebbi sebészeti műtője, ahol a mai technikákhoz képest elképesztő körülmények között műtöttek: altatószerek és fertőtlenítőszerek nélkül. A szűk, 52 lépcsőfokos csigalépcsőn keresztül megközelíthető műtő egy 18. század eleji templom padlásán található, a régi Szent Tamás kórház helyén, amely anno egy patikus gyógynövényraktáraként is szolgált. Láthatjuk az eredeti fa- és fém műtőasztalokat, a körbe elhelyezkedő több üléssort, amelyeket egykor az operációkat megtekintő diákok használtak. De láthatunk régi és kissé rémisztő orvosi felszereléseket is, amelyeket beavatkozásokhoz és szülésekhez használtak. Tegyük össze a kezünket, hogy ezeknek az időknek már vége, és nem kell érzéstelenítés nélkül a műtőasztalra feküdnünk.
8.) A palermói katakombák: ennyi mumifikálódott halottat még nem láttál
A palermói katakombákban a világ legnagyobb mumifikálódott test-gyűjteményének hátborzongató látványa várja a látogatókat. Körülbelül nyolcezer mumifikálódott holttestet őriznek, melyek közül az elsők a 15. századból származnak. A Convento dei Cappuccini (Kapucinus katakomba) Palermo legszokatlanabb nevezetessége. A furcsa temetkezési szokás azután terjedt el a főleg módosabbak között, amikor a kapucinus szerzetesek évszázadokkal ezelőtt építési telket kértek Palermo vezetőitől kolostoruk számára, ekkor derült ki, hogy a kolostor alatt húzódó pincerendszerben eltemetett első barát teste hosszú évek múltán se akart elbomlani. A különös esetet isteni jelként értékelték a szicíliaiak, akik ettől kezdve – legalábbis a nemesek és gazdagok – azon voltak, hogy hogy itt temetkezhessenek el. Végrendeletükben nemcsak azt hagyták meg, hogy milyen öltözékben temessék el őket, hanem azt is, hogy egy bizonyos idő elteltével cseréljék le a ruházatukat.
9.) Einstein agyát is itt tárolják: Mütter múzeum
Mütter hatalmas gyűjteményében megtalálható az Egyesült Államokban kiállított legmagasabb csontvázpéldány is. A koponyák és csontok mellett Einstein agya is látható, valamint különböző történelmi korokból származó, viaszból, papírmaséból, gipszből és fából készült, életnagyságnál nagyobb anatómiai modellek is.
Kiemelt kép: YouTube