Dr. Kovács Júlia |
Dr. Kovács Júlia röntgenszakorvos egyedül neveli Marcsi lányát. Másfél évig Juli szüleinél laktak, aztán szolgálati lakásban, majd albérletről albérletre vándorolva.
Havi ötvenezret fizettünk a bérelt lakásért, és félévente költöznünk kellett. Pécsett nyolcmillió alatt nem találtunk eladó lakást, még panelt sem. Amikor megláttam ezt a hétvégi házat a hegyen, nyomban beleszerettem. Három hónap múlva, épp a születésnapomon vettem fel a hitelt, hatmillió forintot, huszonegy százalékos kamatra. Ehhez is kis jóindulat kellett, mert egyedülálló nőnek nem hiteleznek a bankok. A hatmillió mellé C és A hitelt is fölvettem az előbbi négyszázezer forint egy összegben (huszonkét százalékos kamatra), az utóbbi a fizetésemnek megfelelő hitelkeretet biztosít minden hónapban. Négy évig fizettem a havi száztizenkétezer forintos törlesztőrészletet, ami szinte forintra megegyezett a havi béremmel. A házra legalább hárommilliót rá kellett költenünk, hiszen nem volt fűtés, penészesek voltak a falak. A felújítást egy másik hitel fedezte, amelyet magánszemélytől vettem fel, huszonkét százalékos kamatra. Abból fizettem vissza, amit a másodállásomban kerestem, és a maradékból éltünk Marcsival. Néhány hónapja sikerült egy kedvezőbb bankhitelt fölvennem, úgyhogy valamivel könnyebb a törlesztés, de így is a fizetésem nyolcvanöt százalékát adom föl csekken a hónap elején.
Juli a házvásárlásra fölvett hitelek mellett háromféle biztosítást is fizet (a házra, a szintén részletre vásárolt autóra, illetve a saját életére). Egyéni vállalkozóként megbízásos szerződéssel dolgozik. A gyógyintézmények először a saját dolgozóikat fizetik ki, aztán a vállalkozókat, így gyakran előfordul, hogy hónap közepén jut csak a fizetéséhez. A siklósi kórház, ahol mostanáig dolgozott, éppen csődközeli állapotba jutott.
Az utolsó fizetésem negyven százalékát fizették eddig ki. Elgondolkodhattam, melyik esedékes részletet fizessem be, hogy ne legyek megbízhatatlan ügyfél. Más kiutat nem látok ebből a helyzetből, mint hogy októbertől elmegyek egy gazdag arab országba dolgozni. Most készülök aláírni a szerződést. Egyévi fizetésemből kifizetem az adósságaimat.
Szajcz Ágnes |
Remek elhárítási módszereink vannak annak elkerülésére, hogy a nemszeretem kötelezettségeinket számba vegyük. Szajcz Ágnes szerint van, aki egyszerűen el is felejtkezik valamelyik adóssága visszafizetéséről. Ez különösen az úgynevezett sodrékony személyiségekre jellemző, akik képtelenek egy akciós ajánlatnak hátat fordítani. Aki hajlamos az eladósodásra, fogadja meg néhány tanácsunkat:
1. Sokan nem is tudják pontosan megmondani, mennyi pénzt költenek havonta. Adja össze a havonta esedékes fizetnivalóit, illetve a család átlagos havi kiadásait, számolja bele az utolsó csomag papír zsebkendőt is! Gondolja végig, milyen nem várt kiadásai voltak az elmúlt hónapokban, és ezeknek számolja ki az egy hónapra eső részét! Ugyanígy kalkulálja a hosszú távon esedékes kötelezettségeit (adó, áfa)!
2. Vesse mindezt össze a fizetésével, és döntse el, belefér-e e kettő különbségébe az új törlesztőrészlet!
3. Gondolja végig, számíthat-e pluszjövedelemre, meddig, és mekkora összeg erejéig!
4. Mielőtt egy vonzónak ható akciós ajánlatot elfogad, aludjon rá egyet, és gondolja végig, vajon igazán nem képes-e tovább létezni nélküle!