Az Internet nem önérték
Az Internet értékét az adja, hogy számos időskori problémán segíthet, vagy legalábbis a megoldás része lehet – hangzott el szeptember 24-én, a II. Unoka-Nagyszülő Informatikai Versennyel kapcsolatos fórummal egybekötött sajtótájékoztatón. Dr. Csepeli György, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium politikai államtitkára elmondta: az Internet csökkentheti az időskori depresszió kialakulásának veszélyét, része lehet a demokrácia-deficit kezelésében, és ellensúlyozhatja a magyar társadalmat átható idősellenességet is. Az sem titok azonban, hogy mindennek legnagyobb akadályát éppen az idősek jelentik, hiszen a magyar társadalom egyik nagy hagyománya, hogy feleslegesnek tekinti az modernizálást, önképzést hatvan év felett. Ez viszont természetesen vezet az idősek elszigetelődéséhez.
Gryllus Dániel – aki a rendezvény egyik fővédnökének, a Kaláka együttesnek a tagja – kifejtette, hogy némileg túlértékeltnek látja az Internet helyét a társadalomban. Ugyanakkor elmondta: Internet nélkül ma már nem tudnának a Kalákával működni a koncertjeikről a rajongók gyakran előbb értesülnek, az együttes dalait pedig le lehet tölteni a világhálóról. A számítógép hasznos, de talán nem nélkülözhetetlen, példaként hozta fel, hogy az ő nyolcvan év feletti szüleinek is külön-külön gépe van. Rákényszerít a kor fejezte be értékelését.
Dombi Gábor, az Inforum főtitkára |
Ahogy az első, varázslatos légkörű versenyre, úgy a mostanira is vasárnap kerül sor folytatta a főtitkár. A versenyre minden 13 évesnél fiatalabb gyermek jelentkezhet, legalább 55 éves nagyszülőjével párban. Minden páros egy szaktanárok által összeállított feladatsort kap, melynek megoldására másfél óra áll rendelkezésre. A kérdések mesékkel, operákkal, színdarabokkal kapcsolatosak, amelyeket az interneten keresztül kell megválaszolni. Az első helyezett nyereménye egy laptop, a két második helyezett asztali számítógépet, a három harmadik helyezett mobiltelefont, valamint valamennyi helyezést elérő egy szoftvert kap ajándékként.
Csepregi Júlia, az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal képviselője szerint az esemény különösen fontos ma, amikor vidéken is egyre-másra szűnnek meg az agora-képző helyek, ahol az egymás mellett élők egy kis beszélgetésre megállhatnának: a vegyesboltok, piacok. Falun is egyre nagyobb szükség lenne az internetre, ám még csak az idősek kevesebb, mint egy százalékának van kapcsolata a hálóhoz szemben a Budapesten élőkkel, akiknek több mint három százaléka kapcsolódik.
A versenyre itt lehet regisztrálni »
A versenyről szóló programajánlónkat itt olvashatod »