A KSH legfrissebb statisztikája szerint egyre több pénzt hagyunk a boltokban, amely ugyanakkor nemcsak annak tudható be, hogy magasabb jövedelemmel rendelkezünk, hanem az elmúlt időszak áremelkedéseinek is. Január és október hónapok között a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek 2015 ugyanezen időszakához képest.
A legdurvábban a szeszes italok és a dohányáruk drágultak (4 százalék) októberben, de az autót is 1,6 százalékkal drágábban tankolhatjuk, mint tavaly ősszel. Az áremelés ellenére sem fogyott kevesebb cigi és alkohol, tankolni pedig muszáj, ha kocsival közlekedünk.
Egekben a cukor ára
Tavaly októberhez viszonyítva az élelmiszerekért átlagosan 0,4 százalékkal fizettünk többet a boltokban. Így emelkedtek az árak az elmúlt időszakban:
- a cukor ára kiugróan emelkedett: 18,4 százalék
- csokoládé és kakaó: 3,5 százalék
- étolaj: 3 százalék
- szeszes italok és dohányáruk: 2 százalék
- némely szolgáltatás: 1,6 százalék
- gyógyszerek: 1,5 százalék
- üzemanyagok: 1,6 százalék
- ruházati cikkek: 0,5 százalék
- tartós fogyasztási cikkek: 0,5 százalék
A sertéshús ugyanakkor jóval olcsóbb lett
Az áremelkedések mellett néhány alapvető élelmiszer ára csökkent. Íme:
- sertéshús: 9,4 százalék
- tojás: 4,2 százalék
- baromfihús: 1,9 százalék
A fentiek az előző év hasonló időszakához képest történt árváltozásokat mutatják, ugyanakkor igencsak szembeötlő, hogy 2016 szeptemberéhez képest máris milyen mértékű a drágulás.
Csupán egyetlen hónap alatt a ruházati termékekért átlagosan 2,6 százalékkal kérnek többet az üzletek, magyarázatuk szerint a szezonváltás miatt. Az üzemanyagok szeptember óta 3,9 százalékkal, az alkoholos italok és a dohányáruk 0,3 százalékkal, a szolgáltatások és a háztartási energia 0,1 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkek ára ugyanakkor 0,3 százalékkal csökkent a KSH adatai szerint.