A dubaji születésű Moaza Al Matrooshi a thalasszémia nevű örökletes vérszegénységben szenvedett, mely halálos lehet, ha nem kezelik. Mielőtt a londoni Great Ormond Street kórházban megkapta volna a csontvelő-átültetést, kemoterápián kellett átesnie, mely károsítja a petefészket, ezért orvosai kilencéves korában eltávolították a petefészke egyes szövetdarabjait – írta a BBC.
Ezeket aztán sejtvédő anyagokkal kezelték, majd folyékony nitrogénben tárolták. Tavaly dán sebészek öt szövetszeletet visszaültettek Moaza szervezetébe: négyet a nem működő bal petefészekhez, egyet pedig a méhfalhoz erősítettek. Noha a fiatal nő korábban már túlesett a klimaxon, a beültetést követően a hormonszintje és ezzel együtt a termékenysége is helyreállt.
A gyerekvállalás sikerének érdekében férjével együtt mesterséges megtermékenyítésben vett részt. Nyolc petesejtből három embrió termékenyült meg, ezek közül kettőt ültettek Moaza méhébe. “Tudtuk, hogy a petefészek szövetének átültetése működik, azt azonban nem, hogy serdületlen kislánytól vett, lefagyasztott szövet sikeresen beültethető-e” – mondta el a fiatal nő kezelőorvosa, Sarah Matthews.
A 24 éves nő kisfia szerdán jött a világra, és teljesen egészséges.
Olvass még többet a mesterséges megtermékenyítésről az NLCafé oldalán:
- Mesterséges megtermékenyítés és ikerterhesség
- Mesterséges megtermékenyítés: “Gáz, ha a szülők ivarsejtdonoroknak érzik magukat”
- Áttörés a mesterséges megtermékenyítés kutatásában