A hinduk és buddhisták számos szertartáshoz használják: például fehér és sárga krizantémból készített füzérrel díszítik a templomokat, szobrokat és oltárokat.
Kínai és japán legendákKattints a képre!
E virágot Kínában és Japánban is legendák övezik. A kínai változat szerint ezt a növényt gyerekek egy csapata hozta a Sárkány Szigetről. A császár azzal bocsátotta őket útjukra, hogy hozzanak el neki egy varázslatos füvet, amely örök fiatalsággal áldhatná meg őt. Varázsfű helyett a gyermekek egy arany krizantémmal tértek vissza.
A japán legenda szerint Izanagi istent és Izanami istennőt felhőhídon küldték a Földre. Izanami teremtette a szelet, a hegyeket és az óceánokat, ám meghalt, miközben a tűz istenét teremtette. Izanagi a keresésére indult az alvilágba, hogy visszahozza, ott rá is talált, ám Izanami maradni akart. Visszatérte után Izanagi levetette ruháit, hogy ezzel megtisztítsa magát. Az ékszerei virágokká változtak: a karkötője írisszé, a nyaklánca arany krizantémmá.
A császári virág
Tíz évszázada egy 16 szirmú krizantém a Japán császárság és a hosszú élet jelképe. A Japán zászlón látható piros kör is egy stilizált krizantém.
Egész évben elérhető
A krizantém vágott virágként 1960 óta igazán népszerű, ma már egész évben elérhető. Napjaink egyik legkeresettebb vágott virága sok helyen csak a rózsa népszerűbb. A 2004-es téli trendben fehér krizantémot használunk, mely a hó- és jégkristályok erejét jelképezi, és elűzi a tél zord, szürke napjait.