nlc.hu
Szépüljünk
Mosolyogni jó!

Mosolyogni jó!

Észrevetted már, hogy milyen sokan takargatják kezükkel fogaikat miközben nevetnek? Ugye neked is van kérdésed a csillogó fogazatról?





Nem szégyen bevallani, hogy szádban a ragyogó, fehér, szabályos egymásutánban következő csontkompozíció a fogszabályozó orvosod több éves munkáját dicséri. A fogazatod állása nem csak étkezésedre, emésztésedre hat ki, hanem esztétikailag is fontos szerepet játszik életedben, hiszen az önbizalmadat, az önképedet nagyban befolyásolja, milyen a mosolyod.


Tudomány és esztétikum

Mióta világ a világ az emberek mindig megpróbálkoztak fogaik helyreállításával. Például a kínaiak rugalmas selyemszállal igyekeztek sorba állítani a fogakat. A modern fogszabályozás csak a század elején, illetve a világháború után indult lényeges fejlődésnek. Ekkor már nem aranyból, hanem különféle fémötvözetekből készültek a fogakra helyezhető készülékek, de robbanásszerűen az elmúlt húsz évben haladt előre e tudomány. Mindez a technikai lehetőségeknek, és a növekvő keresletnek köszönhető.


– Mit takar egy mosoly?

– Rágószervünk tulajdonképpen egy látható célszerszám – válaszolta dr. Hermann Gábor fogszakorvos – az étkezésünk, a beszédünk és a megjelenésünk szerves része. A fogszabályozás egy olyan orvosi beavatkozás, ami orvosolja a páciens esztétikai problémáit, és hozzásegít a rágószerv még tökéletesebb működéséhez. A kezeléssel sok mindent meg lehet változtatni, fogakat ki-bedönteni, csontból kiemelni, oda benyomni, fogakat tengelyük körül elforgatni, testesen vándoroltatni, a két állcsont viszonyát megváltoztatni, növekedésüket befolyásolni és mindezeken keresztül az arc esztétikáját is változtatni.

– A fogszabályozást mindenkinek önmagának kell elhatároznia. Mivel tudják segíteni a paciensüket a döntésükben?

– Valóban, ez egy önkéntes orvosi beavatkozás, ami feltételezi a páciens beleegyező döntését is. Fontos, hogy tudatosuljon, hogy a fogszabályzó kezelés egy életforma. El kell fogadnia, hogy egy-két évig állandóan a szájában lesz valami idegen anyag, az állkapcsában olykor feszítő, akár kellemetlen érzése is lehet. Kicsit változtatnia kell az étkezésén, hiszen a szabályozóval olykor körülményesebb rágni, és különösen oda kell figyelnie a fogmosásra.






Megéri az árát!

– Természetesen a kezelés ára is fontos döntési szempont. Miután a fogszabályozás ára nem szabályozott, rendelőnként és kezelési típusonként különbözik a kezelés díja. A kezelésre számított 250-500 ezer forint, vagy magasabb díj is lehet, az összeget elosztva kell kifizetni, illetve a páciens igénybe vehet olyan kölcsönkonstrukciót, amivel finanszírozni lehet a kezelést. És még egy jó hír, hogy meghatározott rendelőkben a gyerekek tizennyolc éves koráig a társadalombiztosítás támogatja a szabályozást.


A fogaid szabályozásáról kortól függetlenül dönthetsz, aztán az orvossal már választhatsz is a kezelésnek megfelelő kivehető, vagy rögzített készülékek közül. Általában elmondható, hogy a kivehető készülékes kezelésnél különösen fontos a folyamatos együttműködésed. A gyerekek motiválására a készülékekben sokfajta szín és matrica áll rendelkezésre. Ha fix készüléket javasol a fogorvosod, ne ijedj meg, hiszen azok sem olyan feltűnőek már, egyre kisebbek és a porcelán ill. műanyag változataik sokkal kevésbé látszanak, és különben is ma már nem ciki a fogszabályozó. Az új státusz-szimbólum az ápolt megjelenés, aminek része a rendezett mosoly. Tehát ha fogaid kuszán, csokrosan, előreállón nőttek, ma már nem kell szégyenkezve, zavartan takargatnod a szádat, fordulj fogszakorvoshoz, és meglátod csodának tűnő fogszabályozó kezelés lesz az eredmény.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top