Ausztrália észak-nyugati szegletében élnek a goolarabooloo nevű törzs tagjai, akiknek népdalai már évezredek óta őrzik a dinoszauruszok emlékét. Igaz, ők még nem hatalmas hüllőként, hanem ősi, spirituális lényként gondoltak a dinókra, amelyek a teremtés idejében jártak-keltek a goolarabooloo-k törzsi földjén. Vagyis a törzs tagjai már réges-régen felfigyeltek a hatalmas lábnyomokra, olyannyira, hogy a nemzedékeken át öröklődő regékben a törzs törvényei és rituáléi mellett a hatalmas lábnyomok története is elhangzik.
Nem véletlenül nem tudott eddig a világ az óriási lábnyomokról, a törzs tagjai ugyanis nem akarták, hogy kutatók és turisták özöne jelenjen meg békés lakóhelyükön. 2008-ban azonban az ausztrál kormány úgy döntött, hogy gázfeldolgozó üzemet építenek a területen, az őslakosok pedig ekkor jöttek rá, hogy ha meg akarják óvni a természetes környezetüket, akkor itt az ideje bedobni az adu ászt, a dinólábnyomok történetét. Abban reménykedtek, hogy ha paleontológiai szempontból értékesek a leletek, akkor talán megúszhatják a gázgyári építkezést – és igazuk lett.
A törzs vezetői ezért felkeresték dr. Steven Salisburyt, a University of Queensland paleontológusát és megkérték, hogy vizsgálja meg a feltételezett lábnyomokat. Ő így is tett, és kollégáival együtt 21 különböző fosszilizálódott lábnyomot fedeztek fel Walmadany tengerpartjának homokkövében. Ez azt jelenti, hogy jelenlegi tudásunk szerint itt találhatóak a világ legváltozatosabb dinoszauruszlábnyomai. A szakértők azt már meg tudták állapítani, hogy a mai Ausztrália területén biztosan jártak a körülbelül 9 méter hosszú és 4 méter magas, négy lábon járó növényevő Stegosaurusok, amit azonban emellett még találtak, az minden várakozásukat felülmúlta.
Our monograph on the dinosaurian tracks of Walmadany is now out as the 2016 SVP Memoir. Photo: Damian Kelly https://t.co/B3NAlwBreD pic.twitter.com/89hHSWidc4
— Steve Salisbury (@implexidens) March 27, 2017
A homokkő ugyanis gyönyörűen megőrizte egy eddig ismeretlen, de feltételzhetően a hüllőmedencéjű dinoszauruszok (sauropodák) közé tartozó állat elképesztő méretű lábnyomát.
A több mint 175 centiméter hosszú lenyomat a világon eddig valaha talált legnagyobb lábnyom, amelyről Salisbury és kollégái márciusban publikálták ötéves vizsgálódásuk eredményét a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklapban.
A felfedezés azért is különleges, mert a Waldamany-régióban a lábnyomokat leszámítva rendkívül kevés fosszíliát találtak. A nyomok vizsgálatát nehezítette, hogy kizárólag apálykor elérhetők, Salisbury csapatának ezért többek között cápákkal és krokodilokkal is meg kellett küzdenie az ötéves kutatói munka során.
A goolarabooloo törzs tagjai megnyugodhatnak, a felfedezést követően a területet nemzeti örökséggé nyilvánította az ausztrál állam, a kutatók pedig tovább vizsgálódhatnak a területen, ugyanis a felfedezett lábnyomok lényegesen régebbiek, mint az Ausztráliában eddig fellelt, “mindössze” 90-115 millió éves fosszíliák. A szakértők ezért azt remélik, hogy a terület tudományos kincseinek feltárásával további részleteket ismerhetünk meg a dinoszauruszok koráról. Azt már tudjuk, hogy a dinókat teljesen félreismertük, ezért kifejezetten izgalmas új ismeretekre tehetünk szert a “spirituális lények” lábnyomainak elemzésével.