Egy csókjelenetre!
Mégpedig a 2003-asra, amikor is Adrian Brody olyannyira megörült a díjának, hogy amint a színpadra ért, vadul csókolózni kezdett a megszeppent díjátadóval, Halle Berryvel. A fullasztó pillanatokra emlékezve, egy évre rá Brody viccesen, egy szájspray-vel frissítette fel leheletét, mielőtt felkonferálta volna a legjobb színésznőnek járó díjat, majd közölte: Nyugi, bírósági visszatartó végzés van érvényben ellenem.
A Coppola lányra!
Sofiára, aki az Elveszett jelentés forgatókönyvéért nyerte el az Oscart: csendes színpadi jelenléte zaklatott belsőt takart. Édesapja, Francis Ford, az ismert rendező kísérte el a gálára, unokatestvére, Nicolas Cage pedig a közönség soraiból kiabálta fel jókívánságait. Sohasem gondoltam, hogy édesapám valaha láthatja majd, ahogy átveszem ezt a díjat mondta szerényen. Ez elegendő bátorságot ad ahhoz, hogy újra nekifogjak a munkának.
Még a kellemetlen pillanatokra is!
Például, amikor valaki az Oscar-ceremónia apolitikusságát semmibe véve, díjátadó vagy köszönőbeszédébe becsempészi a mindennapok vitáját. Tim Robbins híres arról, hogy nem szívesen rejti véka alá a véleményét. Ezen szokásáért pár évvel ezelőtt tiltólistára került, miután élettársával, Susan Sarandonnal tett néhány csípős megjegyzést a menekültügy kérdésében.
A Coppola lány |
Idén száztizenöt jelöltet láttak vendégül a Los Angeles-i Beverly Hilton Hotelben tartott hagyományos Oscar-ebéden, de ugyanitt találkozhattak az esemény napján azok is, akik nem akartak részt venni a díjátadáson, és inkább innen nézték a tévében. A legmenőbb partik a díjkiosztás után kezdődnek: a hivatalos, ezerhatszázötven meghívottal egy bálteremben, a nem hivatalos pedig lehet Elton Johnnál (ahol a vacsorajegyek árát egy AIDS-alapítvány kapja), vagy egy magazin buliján, mondjuk, ajándék farmerben és fürdőruhában, reggelivel indítva. Jennifer Lopez egyik este például csak arra várt, hogy a díjkiosztást követő partin találkozhasson Paul McCartneyval, mert imádja a Beatlest.
Azokra, akik sosem kapták meg!
Így Marilyn Monroe-ra, Greta Garbóra, Marlene Dietrichre vagy Alfred Hitchcockra. Hitchcockot hatszor jelölték a rendezői díjra, de egyszer sem vihette haza a szobrocskát. (Végül egy tévéműsoráért 1958-ban, majd életművéért 1972-ben ítélték neki az Oscart.)
Azokra, akik csak a tévéből nézhetik!
Halandó ugyanis csak úgy juthat be a gálára, ha meghívja egy sztár. Az Oscarra a Filmakadémia csaknem hatezer tagja kap kétszemélyes meghívót, abban a reményben, hogy kevesebb mint a fele fogadja el, ugyanis a nézőtér mindössze ötezer-ötszáz személy befogadására alkalmas. Kereskedelmi forgalomban nem kapható jegy, bár voltak évek, amikor nepperek hamis belépőket árultak.
Chris Rock |
A szavazati eredményeket a számlálóbizottság a szabályok szerint kézzel összesíti. Biztonsági okokból a nyertesek neveit tartalmazó lezárt borítékok egy-egy kötegét két eltérő fegyveres őrökkel biztosított és szigorúan titkos útvonalon viszik a díjkiosztó helyszínére. A névsort csak ketten ismerik az élőben közvetített díjátadás pillanatáig a nevek listája eddig még sosem szivárgott ki!
A pénzre!
A dicsőséggel nem kevés pénz is jár: a legjobb főszerep díjazottjainak gázsiját akár többszörösére is növelheti az Oscar, különösen a sztárpalántákét, akik egy csapásra a hétszámjegyű kategóriába kerülhetnek. Az Oscarra jelölés üzleti szempontból talán még fontosabb is, mint maga a díj. Az Én, Pán Péter című film például több mint kétszer annyi nézőt vonzott a mozikba a legjobb ötbe való bekerülését követő hétvégén, mint az azt megelőzőn, de az Aviator bevétele is ötvenöt százalékkal megugrott, amikor kiderült, hogy a jelöltek között van.
Chris Rockra!
Merthogy ő volt az első afroamerikai férfi, aki vezethette a világ legjelentősebb filmes díjkiosztóját. Előtte olyan veterán nagyágyúk konferálták az ünnepséget, mint Johnny Carson, Billy Crystal, Steve Martin vagy Whoopi Goldberg. A szervezők azonban a folyamatosan csökkenő nézettség miatt egy, a fiatalok körében is népszerű arcot kerestek erre az évre.