Az amerikai Betegségellenőrző és Megelőző Központ (CDC) eddig 16 államban azonosított 68 olyan beteget, akiket egy ritka gyógyszerrezisztens baktérium fertőzött meg, amelyről egészen mostanáig még az Egyesült Államokban sem érkezett jelentés. A betegek kikérdezése során kiderült, hogy a legtöbben műkönnyet használtak, mielőtt jelentkeztek volna a tünetek. Habár többen is különböző márkákról számoltak be, túlnyomó többségben a Global Pharma Healthcare által forgalmazott szemcseppet említették a legtöbben, amelynek gyártója az EzriCare és a Delsam Pharma – írja a CNN.
A szemcseppet először február elején hívták vissza. Március 14-ig a regisztrált esetek mellékhatásai között szerepelt a szaruhártya–, véráram-, légúti és húgyúti fertőzés, továbbá nyolc jelentés érkezett látásvesztésről, négy műtéti úton eltávolított szemgolyóról, illetve egy halálesetről.
A CDC a haláleset és a fertőzések miatt az ügy kivizsgálását javasolta, és felszólította a fogyasztókat, hogy kerüljék ezeknek a termékeknek a használatát. A Global Pharma önkéntes visszahívást kezdeményezett, azonban az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) gyártási jogsértések miatt javasolta a visszahívást, ideértve a mikrobiológiai vizsgálat hiányát és a tartósítószerek nélküli, többször használatos üvegekbe való csomagolást.
A közelmúltban több szemcseppet is visszahívtak, azonban ezek egyelőre még nem kapcsolódnak a fent említett mellékhatásokhoz. Egy kanadai gyógyszeripari vállalat, az Apotex hat termékét is kivonta a forgalomból, azonban állításuk szerint csak elővigyázatosságból, mivel néhány palack kupakján repedéseket találtak, amik nagyban befolyásolhatják a sterilitást és a mellékhatásokat.
Dr. Thomas Steinemann, az Amerikai Szemészeti Klinika szóvivője szerint a szemcseppek biztonságosak, ha helyesen gyártják és használják őket.
Szeretném hangsúlyozni, hogy az átlagos szemcsepp-használók számára valószínűleg nagyon kevés aggodalomra ad okot, és nem kell abbahagyniuk a szemgyógyszereik vagy akár a vény nélkül kapható készítményeik használatát
– nyilatkozta Steinemann.
Az eset többek között arra is rávilágított, hogy mennyire fontos a szemcsepp biztonságos használata. A tartósítószer-mentes készítmények pedig még ennél is nagyobb odafigyelést igényelnek. Steimann elmondása alapján, ha egyszer beszennyeződik, vagy baktériumok kerülnek a flakonba, megvan rá az esély, hogy elszaporodjanak, és ezáltal visszajussanak ezek a kórokozók a szembe.
„A piacon lévő legtöbb cseppben vannak olyan tartósítószerek, amik ellensúlyozzák ezt a veszélyt”– mondta.
Sajtóhírek szerint a kérdéses szemcseppet kizárólag amerikai piacra gyártották, így itthoni tapasztalat biztosan nincs ezzel a szerrel kapcsolatban, továbbá Magyarországon a gyógyszerek engedélyeztetése szigorú kritériumok alapján történik.
Frissítés (03.28): Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) megkeresésünkre elárulta, hogy megkapta az amerikai hatóságtól (FDA) a cikkben szereplő Artificial Tears elnevezésű szemcsepp visszavonásáról szóló információt, amely szerint a termék forgalmazása kizárólag Amerikában történt meg. A megnevezett további két szemcsepp sem szerepel intézetük gyógyszeradatbázisában.
Az OGYÉI ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a szemcseppek biztonságos alkalmazásához szükséges a gyógyszerkészítményhez mellékelt betegtájékoztató pontos utasításának betartása, beleértve a tárolásra vonatkozó előírásokat is. Amennyiben a készítmény hatása során bármilyen mellékhatás jelentkezik, azt javasolják, hogy a betegek mindenképpen keressék fel a kezelőorvosukat vagy gyógyszerészüket. Ezeket a mellékhatásokat közvetlenül a hatóság számára is bejelenhetik, ezzel is elősegítve a gyógyszerek biztonságos használatát, valamint az esetleg minőségi hiba gyors felmérését.
A szemfertőzések megelőzésének érdekében fontos a használat előtti, alapos kézmosás, a flakon hegyének a szempillához vagy a bőrhöz való érintésének elkerülése, továbbá a lejárt szemcseppek használatának mellőzése.