Kialakulásuknak pontos oka nem ismert. Kis százalékában öröklődő rendellenességről van szó, ennél gyakoribb a véletlenszerű előfordulás. Hátterében egyéni hajlam, környezeti tényezők, stresszes életmód és rostszegény táplálkozás állhat. Kialakulásukban szerepet játszhatnak a tartósítószerekkel teli, erősen füstölt, túlsütött, ezért a bélfalat irritáló ételek, a túlzott cukor-, és állatizsiradék-fogyasztás, a feleslegben bevitt fehérje, továbbá korábbi vírusfertőzések. Ezzel szemben a bélmozgást javító növényi rostokban gazdag táplálkozás csökkentik a polipok képződésének gyakoriságát.
Manapság a vastagbél-polipok kimutatására a legérzékenyebb vizsgálómódszer a béltükrözés. Új lehetőség a kapszulás endoszkópia. A lenyelhető, kis kamerával ellátott szerkezet nyolc óra alatt végighalad a bélcsatornán, miközben számos felvételt készít, végül természetes úton távozik mondja dr. Tóth G. Tamás.
Figyelmeztető jelek! |
A véres széklet, a székürítés rendjének megváltozása, a hasi fájdalom mindenképpen figyelmeztető jel. Különösen akkor, ha megmagyarázhatatlan fogyás, vérszegénység, gyengeség, vashiány, éjszakai izzadás, étvágytalanság, elhúzódó hőemelkedés kíséri. Ilyenkor felvetődik a rosszindulatú gyomor-bélrendszeri betegség gyanúja. A gasztroenterológus tapintással, laborszűréssel és hasi ultrahang segítségével keresi a panaszok okát, és amennyiben felmerül a gyanú, tükrözést is végez. Szükség esetén röntgen-, CT- vagy MR-vizsgálatot kér, sebészi vagy onkológiai konzíliumot kezdeményez. A daganatos betegségek korai felismerésében segít Árvai Magdolna: Élek, jól vagyok. Előzzük meg a daganatot! című, a közelmúltban megjelent könyve. |
Panaszmentes esetben is fokozott jelentőségű a szűrés azoknál, akiknek első-, illetve másodfokú rokonaiban előfordult a vastagbél-polip vagy -daganat. Ez ugyanis a betegség előfordulását a többszörösére növeli figyelmeztet a szakorvos.
A szűrővizsgálatot a háziorvosnál lehet kezdeményezni, aki elvégzi az alapvető labor- és székletvizsgálatot, valamint beutalót ad a gasztroenterológiára. Negatív lelet esetén a székletvizsgálatot évente, a bélvizsgálatot ötévente kell megismételni.
A polip méretétől, szerkezetétől és elhelyezkedésétől függ a kezelés fajtája. Gyakran már az első endoszkópos vizsgálatnál el lehet távolítani a kinövéseket foglalja össze a tennivalókat a gasztroenterológus. A száloptikás eszközön keresztül bejuttatott speciális hurokkal vagy fogóval a polipot fájdalommentesen le lehet vágni. Kisebb elváltozások esetében ambulánsan, nagyobb polipoknál egynapos kórházi megfigyeléssel megoldható a beavatkozás. Nagyobb, laposan szétterülő vagy rosszindulatúnak mutatkozó kinövésnél klasszikus műtétre és utókezelésre lehet szükség.