Az amerikai Michigani Egyetem tudósai két ember agyában is különleges aktivitási hullámot észleltek a halál pillanatában. A jelenség hasonló volt a korábban haldokló állatoknál megfigyelt agyi aktivitási csúcsokhoz – írta meg a Science Alert.
A felfedezés különösen érdekes, mert nagyon keveset tudunk arról, hogy mi történik az emberi agyban az elmúlást megelőző és követő másodpercekben.
A tudósok csak tavaly rögzítették először részletesen egy haldokló ember agyhullámait. Tragikus körülmények között véletlenül rögzítették az agyi aktivitás egy bizonyos típusának, az úgynevezett gamma-hullámoknak a kiugrását, más frekvenciák változásával együtt.
Ez az új tanulmány a négy, az életfenntartó gépekről levett páciens közül kettőnél hasonló, gamma-aktivitás robbanásról számol be.
Jimo Borjigin neurológus és munkatársai 2013 óta keresik a haldokló emberi agyban a párhuzamot azzal, amit patkányokban találtak mesterséges szívmegállítás után. Azt feltételezik, hogy az agyi aktivitás rövid fellángolásai, amelyeket az állatok ébrenléti állapotának szintje fölé emelkedve láttak, a halálközeli élmények biológiai villanásai lenyomatai lehetnek, amelyekről sok szívmegállást túlélő számolt be.
A gamma-hullámok kezdeti hullámzása az agy egy olyan területén történt, amelyet a tudatosság ‘forró zónájaként’ tartanak számon. Hasonló aktivitási mintázatot figyeltek meg álmodó embereknél, valamint az epilepsziás betegeknél, akik vizuális hallucinációkról és testen kívüli élményekről számoltak be.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint a forró zóna az agy érzékszervi területeit is magában foglalja, ami magyarázatot adhat arra, hogy miért olyan élénkek a halálközeli élmények. Az agy teljes féltekén átívelő kommunikációját fontosnak tartják az emlékezet felidézésében is.
Azt persze, hogy valóban ilyen élményt élnek-e át a haldoklók, nem tudhatjuk. A betegek egyike sem maradt életben, hogy elmesélje, mit láthatott, érezhetett vagy tapasztalhatott a halál küszöbén.