Öt éve ütötte fel először a fejét hazánkban is a foltos szárnyú muslica (Drosophila suzukii), amely hatalmas kárt képes okozni a bogyós gyümölcsökben. Tavaly augusztusban Nógrád megyében a megtermett málna- és szederkultúrákban 100 százalékos fertőzöttségi szintet ért el, így az épp elkezdett szüret abbamaradt, és tonnaszám maradtak a bokrokon a bogyók.
A száraz, kemény hideg és a forró, napsütéses nyár nem kedvez a foltos szárnyú muslica elterjedésének, idén még nem találkoztak kifejlett példányokkal a szakemberek.
Mindent a foltos szárnyú muslicáról – felkavaró videó
A foltos szárnyú muslica – ellentétben más muslicafajokkal – az érésben lévő egészséges gyümölcsöket károsítja, épp emiatt vált komoly kártevővé. Elsősorban a puha héjú és húsú gyümölcsökben okoz komolyabb károkat. A rovar nem válogat, leggyakrabban bogyósokon, vagyis szamócán, málnán, szedren, bodzán, áfonyán, ribiszkén, köszmétén időzik és szaporodik. Szőlőn is károsít, valamint a csonthéjasok közül kedveli a cseresznyét, a meggyet, az őszibarackot, a kajszi, a szilvát, illetve már sérült almán és körtén is megfigyelték.
Kártétele abban mutatkozik meg, hogy a nőstény éles, fogazott, pengeszerű tojócsövével az egészséges gyümölcsbe rakja tojásait, és a kikelő lárvák táplálkozása során a gyümölcs tönkremegy, rothadásnak indul, és ecetesedik. Ellene permetezéssel nem lehet védekezni, mert érőfélben lévő vagy érett gyümölcsbe rakja tojásait, a legtöbb rovarölő szer pedig közvetlenül érés idején már nem alkalmazható.
Az Agrárszektor szerint a leghatékonyabb módszer a csalogatóanyag és növényvédő szer együttes alkalmazása lehet. Csalogatóanyagként az almaecet és vörösbor 1:1 arányú elegye nagyon hatékony. Szintén eredményes módszernek tűnik az idejében alkalmazott izolátorháló, amely távol tartja a muslicákat a növényektől.