*A tavasz rajongott terményét a köznyelvben epernek nevezzük, de botanikai szempontból a helyes megnevezése szamóca.
Fólia alatt és szabad földön is termesztenek epret Magyarországon. A május 13-ai hétvégén körül azt lehetett hallani a piaci árusoktól, hogy már meg kellett volna jelennie a szabadföldi epreknek a kereskedelemben, de ha ilyen hűvös és csapadékos marad az idő, továbbra is kell jó egy hét a szabadföldi termésnek.
Egy lajosmizsei gazdálkodót, Ökrös Gergelyt, az Ökrös Bio-tanya tulajdonosát, képzett agrárszakembert kérdeztünk arról, mire számíthatunk vásárlóként.
Megosztó az idei tavaszi időjárás
Ez a tavasz hűvös és nedves, amivel önmagában még nem is lenne gond, hiszen fagykár nincsen. A földnek és a levegő frissességének jót tesz a bőséges csapadék, gondoljunk csak az elmúlt évek egyre forróbb és szárazabb nyaraira – amellyel idén is számolhatunk. Ez az időjárás azonban nem kedvez a tavasz első hazai gyümölcsének, a szamócának, sőt egyenesen rohasztja a termést. A nedves, hűvös időben elkezd penészedni, rohadni a termés. Különösen nagy gondban van az, aki vegyszermentesen termeszt: a szamóca rendkívül kitett ennek a veszélynek, ez is az oka annak, hogy csak kevesen termesztenek bioepret.
Sokan végeztek rothadást megelőző permetezést múlt csütörtökön. Nedvesek a tövek, ezért ez most egy izgalmakkal teli időszak a termesztőknek. Péntek-szombaton fogják látni, hogy megkezdhetik-e a szabadföldi eper leszedését, de az már biztos, hogy terméskiesésre számíthatunk. Hozzá kell tenni azonban, hogy ezek egyelőre spekulációk, a szamóca esetében pontosan azért vannak naponta változó piaci árak, mert ez egy érzékeny, rövid ideig termő gyümölcs.
„Ha bejönne egy szárító szél, beállna egy optimális középhőmérséklet, és átszellőzne az állomány, nem lenne ilyen borús a helyzet – kezdi Ökrös Gergely. – Belassult az érés a kevés napfény és hűvös idő miatt, ezért nem fogunk hamar végezni a szedéssel.”
Ez vásárlói szempontból azonban pozitívum abból a szempontból, hogy
kitolódik az eperszezon, magyarán hosszabb ideig lesz elérhető az ízes magyar eper.
A gyümölcs ízéért ugyanis nem kell aggódnunk, ereje és minősége teljében fogják szüretelni a szamócát.
„Tavaly például alig néhány hétig tartott a szezon. Hirtelen lett nagy meleg májusban, és a 27 fokos napi középhőmérsékletet már nem szerette a szamóca.”
Kényes jószág az eper
A szamócáról azt kell tudni hogy közepes fény- és hőigényű. A fagyot éppúgy nem bírja, mint a tűző napot. Aki szabadföldi szamócát termeszt, többnyire bakhátra ülteti a növényt. A bakhátat fekete fóliával takarják le – ami nem fóliasátrat jelent! –, a fólia alá csepegtetőszalagot húznak be, így a csapadékot nem közvetlenül kapja a növény. Ezzel a módszerrel nagyobb esőzés esetén sem veri el a virágokat és a termést a csapadék.
Mi az a bakhát?
A talajművelés során kialakított földgerinc. Bakhát természetesen módon is kialakulhat, például a keréknyomok között kiemelkedő sávként földutakon.
„Mi biogazdálkodást folytatunk, pontosan ezért csak fóliás termesztéssel folytatunk. Amikor a szabadföldi termesztéssel foglalkoztunk, a második évben egy ugyanilyen esős-hűvös szezont fogtunk ki, mint a mostani. Mivel kizárólag természetes módon védekeztünk a fertőzések és a penész ellen, a botritisz, a szürkepenész és korompenész (más néven feketepenész) elvitte jóformán az egész termésünket.” A biogazdaságokban csak hasznos gombák, természetes alapú trágyák és komposztkészítmények engedélyezettek, az ilyen időjárásban azonban óriási károkat szenved a szabadföldi biotermés.
A fóliaborítás és a fóliasátor nem ugyanaz. A minden oldalán nyitott, négy oldalról szellőző fóliás borítás csak a direkt csapadéktól védi a termést, az öntözés a csöpögtetőrendszeren át történik. A természetes szellőzés védi a növényeket penészesedés ellen.
Kíváncsiak voltunk, hogy a 2000 forint körüli permetezett, növényvédő szerekkel kezelt szamócához képest mennyibe kerül a bioeper? Az átlagos ára 3300 forint, mondta el a gazda. Ez azt jelenti, hogy az egészen apró szemű ennél olcsóbb volt, a nagyobb szemű drágább.