Hogy miért lenne jó? Mert minden más, ha a nyaralóban készül. Akármilyen pici az a vállalati üdülő, akármennyire nincs felszerelve a konyha az olaszországi apartmanban, és akármilyen unalomig ismert ételek készülnek ott, minden, de tényleg minden finomabb lesz, ha egy strandon eltöltött nap végén, a teraszon üldögélve esszük meg azt. Még akkor is, ha közben össze-vissza csipkednek a szúnyogok. Egyszerűen más a hangulata az egésznek, ezért még akkor is megéri, ha egyébként a hétköznapi ételeket készítitek el, amiket otthon is ennétek. Ha viszont helyi specialitások készülnek a nyaralóban, akkor az különösen emlékezetes lesz.
Tervezés, mindig csak a tervezés
Minden jól működő rendszer alapja a jó terv, így itt is igaz, hogy sokkal egyszerűbb lesz a dolgod, ha előre megtervezed a menüt. Igazán precízek akár az egész nyaralás minden egyes étkezését megtervezhetik, de nem árt, ha vannak a tervben olyan üresjáratok, ahova be lehet majd iktatni egy-egy spontán programot.
A tervet úgy érdemes összeállítani, hogy egyszerű, gyorsan elkészíthető ételekből álljon, mert még a leglelkesebb háziasszony sem akar fél napokat álldogálni a minitűzhely mellett nyaralás alatt. Praktikus, könnyen összeállítható recepteket kell választani, és akkor tényleg 30-40 perc alatt vacsorát varázsolhatunk a család vagy a barátok elé.
Azt is figyelembe kell venni a menü tervezésekor, hogy hány főre kell főzni, és lesz-e segítség. Ha több családról vagy nagyobb baráti társaságról van szó, akkor érdemes felosztani a napokat, hogy egyik nap az egyik család főzzön, másik nap a másik, de mivel ilyenkor nagy adagokról van szó, ezért mindenképpen olyan ételeket kell választani, melyek elkészítéséhez nem kell 15 hozzávalóból 2 kg-nyi adagokat apróra vágni.
Ha már aprításról volt szó, érdemes már a felkészüléskor gondolni az eszközökre is: minimális felszereltségre kell készülni, és akkor nem érhet csalódás a nyaralóban sem. Vannak persze olyan helyek, melyekben több a konyhai kütyü, mint ami otthon rendelkezésre áll, de általában inkább csak néhány tál, pár lábas, egy serpenyő és még pár edény van az apartmanokban.
Kulcsfontosságú a tervezéskor az alapanyag kérdése. Ha előre megtervezzük a nyaralás menüjét, és van olyan étel, amihez speciális fűszer, szósz vagy bármilyen más alapanyag kell, akkor azt érdemes magunkkal vinni, mert nem biztos, hogy a tihanyi közértben vagy épp a kis görög üdülőfaluban lesz minden, ami kell a kedvenc gyors vacsoránkhoz.
Az azonban biztos, hogy akárhol is nyaralunk, érdemes az egyik első reggel kiszaladni a helyi piacra: felmérni a választékot, és inspirálódni, mert – még akár Magyarországon is, de külföldön különösen – elég csak meglátni a különleges gyümölcsöket-zöldségeket, hús- és halválasztékot, sajtokat, fűszereket és jobbnál jobb péksüteményeket, és már fejben meg is főztük a vacsorát.
A tervezés után pedig jöhet a főzés!
Tészták:
A tészták a nyaralás favoritjai: egyszerűen nem lehet elrontani, szeretik kicsik és nagyok, és úgy készítjük el, ahogy csak a helyi alapanyagok alapján tudjuk/akarjuk. Lehet ez Olaszországban egy szárított paradicsomos-bazsalikomos spagetti, vagy kolbászos-magyaros ízvilágú tészta a gyulai nyaralás alatt – rengeteg lehetőség van benne, és tényleg villámgyorsan elkészül, minimális eszközigénnyel.
Hideg levesek:
Ha maradt egy kis főétel előző napról, elég csak egy hideg levest készíteni, és kész is az ebéd vagy vacsora. Legjobb, ha friss gyümölcsökből, zöldségből készül a krémes leves – emiatt érdemes esetleg egy botmixert is bekészíteni előzetesen a csomagba. A baracklevestől kezdve a gazpachóig milliónyi lehetőség van, ezeket érdemes indulás előtt összeírni, és nem lesz gondotok a levesre a nyaralás alatt.
Egytálételek:
Lecsó, ratatouille, chili con carne, paella és még hosszan sorolhatnánk a jobbnál jobb egytálételeket – ezeket is el lehet készíteni a helyi piacon beszerzett alapanyagokból. Hússal vagy anélkül is készülhetnek, elrontani ezeket az ételeket sem lehet Ugyanígy elég egy serpenyő és pár, szinte bárhol beszerezhető alapanyag egy finom frittatához vagy egy jó quesadillához.
Málnaleves
Hozzávalók:
- 50 dkg málna
- 2 dl tejszín
- 2 dl tej
- 2 dl víz
- ízlés szerint méz
- 4 gombóc vaníliafagylalt
40 dkg málnát turmixgépbe teszünk, ráöntjük a tejszínt, a tejet, a vizet, és 2-3 evőkanál mézet. Simára turmixoljuk, majd átszűrjük a levest, és jó hidegre hűtjük. Tálaláskor 1-1 gombóc fagylaltot és málnaszemeket teszünk a tányérba, erre szedjük a levest.
Szalonnás-cukkinis-tejszínes tészta
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg cukkini
- 25 dkg húsos szalonna
- 2 gerezd fokhagyma
- 3,5 dl főzőtejszín
- 3 egész tojás
- 50 dkg lepketészta
- só, frissen őrölt bors
- 2 ek olívaolaj, friss petrezselyem és sajt a tálaláshoz
Egy nagy serpenyőben az olívaolajon süssük enyhén ropogósra a felkockázott szalonnát. Adjuk hozzá a felkockázott cukkinit, pároljuk puhára. Enyhén sózzuk, borsozzuk, ha kész a cukkini, keverjük el a zúzott fokhagymával. Közben lobogó, sós vízben főzzük ki a tésztát, szűrjük le, adjuk a cukkinis-szalonnás részhez. A tojásokat enyhén verjük fel, keverjük el a tejszínnel, sózzuk, borsozzuk. Öntsük rá a forró tésztára, 1-2 percig kevergetve melegítsük össze, míg a szaft besűrűsödik, bevonja mindenhol a tésztát. Szórjuk meg vágott petrezselyemmel. Reszelt sajttal szórva tálaljuk.
Chili con carne fejtett babból
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg darált sertéshús
- 50 dkg hámozott paradicsom
- 2 db piros kaliforniai paprika
- 30 dkg fejtett bab (pucolt mennyiség)
- 30 dkg szemezett kukorica
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- só, frissen őrölt bors
- 1 csapott ek. őrölt piros paprika
- olívaolaj
Az apróra kockázott hagymát dinszteljük meg olívaolajon. Adjuk hozzá a kicsumázott, felkockázott paprikát, pároljuk. Adjuk hozzá a húst, pirítsuk le, szórjuk meg a pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a babot, a kukoricát, a hámozott, darabolt paradicsomot, a zúzott fokhagymát, illetve 2 dl vizet. Takarékon, forralva főzzük 1 órán át, míg a hús és a bab megpuhul. Sózzuk, borsozzuk újra, ha szükséges. Ha szeretjük, erős paprikával csípőssé tehetjük.
Cukkinis bulgursaláta
Hozzávalók 4 személyre:
- 25 dkg bulgur
- 30 dkg cukkini
- 25 dkg (konzerv) főtt csicseriborsó
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 (bio) citrom
- 4 ek. olívaolaj
- só, frissen őrölt bors
- 1 csokor petrezselyem
- 10 dkg zöldsaláta
A bulgurt sós vízben főzzük puhára, szűrjük le. A felkockázott cukkinit kevés olívaolajon süssük ropogósra adagonként (ha egyben sütjük, inkább csak párolódik és puha lesz), majd keverjük a bulgurhoz. A megmosott citrom héját reszeljük le, a levet facsarjuk ki, ezeket is keverjük a bulgurhoz a lecsöpögtetett csicseriborsóval és a zúzott fokhagymával együtt. Ha kihűlt a bulgur, keverjük hozzá a zöldsalátát és az aprított petrezselymet.
Sózzuk, borsozzuk.
Barackos-paprikás quesadilla
Hozzávalók (1 főre):
- 2-3 paradicsom
- 1 nagyobb sárgabarack
- 1/2 zöld kaliforniai paprika
- 1 hagyma
- 1/4 tk. őrölt fahéj
- 1/4 tk. édes füstölt paprika
- 1/2 lime reszelt héja és leve
- 3 ek. reszelt Cheddar sajt
- 2 kisebb tortillalap
A hagymát kockázzuk apró darabokra, és olívaolajon pirítsuk meg! Szórjuk le fahéjjal paprikával és lime levével, illetve héjával, majd hagyjuk a hagymát üvegesre párolódni. Szórjuk rá az apró kockákra vágott barackot, paprikát és paradicsomot, hagyjuk megpuhulni a zöldséget és a gyümölcsöket! Egy tiszta, forró serpenyőre tegyük rá az egyik tortillalapot, szórjuk meg a reszelt Cheddar sajttal, és hagyjuk annyira átforrósodni, hogy a sajt megolvadjon. Ha ez megtörtént, gyorsan halmozzuk rá a barackos salsát, majd tegyük a tetejére a másik tortillát és óvatosan fordítsuk meg az egészet. Kis háromszögekre vágva fogyasszuk az ételt!