A változókor természetes élettani folyamat, amely során a petefészkek csökkentik az ösztrogén és a progeszteron hormonok termelését, ami számos fizikai és pszichológiai változást okoz. A menopauza átlagos kezdete 51 éves kor körül van, de egyéni tényezőktől függően változhat. Az ezt megelőző időszakban (perimenopauza) a nők menstruációs ciklusa rendszertelenné válhat, és megjelenhetnek a változókor jellegzetes tünetei, mint például hőhullámok, izzadás, hangulatingadozások, alvászavarok. Bár kevesebbet beszélünk róluk, ezekhez sok esetben járulhatnak olyan problémák is, mint a hajhullás, bőröregedés, a csökkent libidó és a hüvelyszárazság.
A vízhiányt minden szervünk megérzi
Ez utóbbiak szorosan összefüggenek. Az ösztrogénszint csökkenése ugyanis szöveti atrófiát okoz, azaz a hámszövetek elvékonyodnak, sérülékenyebbé, rugalmatlanabbakká válnak, váladékképzésük lecsökken, amit testszerte megérzünk. Ennek következményeként kezd el változókorban töredezni a körmünk, hullani a hajunk vagy ráncosodni a bőrünk, de megfelelő hidratáltság és hüvelyváladék hiányában a hüvelyflóránk egyensúlya is megbomlik. Ezáltal gyengül a kórokozók elleni védelem, és az intim együttlétek nehezebbé, fájdalmasabbá válhatnak, ami bizony kihat a libidónkra is.
Sokféle lehetőség van a hüvelyi tünetek enyhítésére
A hüvelyszárazság hatásainak enyhítésére többféle kezelés létezik. A leggyakoribb módszer a lokális hormonterápia, amely pótolja az elvesztett ösztrogént, így állítva vissza a hüvelyi pH-t, növelve a hüvelyhám vastagságát, síkosságát. Ez azonban hormonkezelés ellenjavallata esetén kockázatos lehet, mivel a hüvelyhámon keresztül is fel tud szívódni az ösztrogén, ezért hormonpótló kezelést kizárólag orvos által javasolt és ellenőrzött esetekben lehet alkalmazni. Az életmód-változtatás (például az egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, dohányzásról való leszokás, stresszkezelés) az egyik legfontosabb, kockázatmentes eszköz a kezünkben, a rendszeres szexuális együttléteknek pedig kifejezetten a hüvelyszárazság megelőzésében van fontos szerepe. A kellemetlen húzó, feszítő, égő érzéssel, fájdalmas szexuális együttlétekkel és gyakoribb hüvelyi fertőzésekkel járó hüvelyszárazságra hormonmentes lokális készítményeket és speciális hüvelyi lézeres terápiát is kifejlesztettek. Létezik egy olyan anyag, amelyet a modern technológiának köszönhetően ma már a szépségipar mellett a gyógyszerekben is sikeresen alkalmaznak a szövetek hidratálására és regenerálására, és amellyel – egy klinikai vizsgálat szerint – ugyanazt a hatást érhetjük el, mint a lézerkezeléssel. Ez a népszerű „csodaszer” pedig a hialuronsav.
Cikatridina hüvelykúp: vízpótlás természetesen
A hialuronsav egy biológiai kenőanyagként funkcionáló vegyület, amelynek kiemelkedő hidratálóképességét számos klinikai vizsgálat igazolta már. Szépségápolási termékekben alkalmazva a bőr lassabban öregszik, visszanyeri a tónusát és ellenállóbbá válik a külső hatásokkal szemben, de a hialuronsavas krémek különböző mellékhatások nélkül, látványosan felgyorsítják a szövetek helyreállítását és a sebgyógyulást is. A Cikatridina hüvelykúp is hialuronsavat tartalmaz, és egyéb növényi összetevőivel együtt (teafa, körömvirág, aloe vera, ázsiai gázló) hormon nélkül segíti a szövetek hidratálását, ezáltal pedig az esetleg sérült szövetek hámosodását és a rugalmasságuk megőrzését. Egyedülálló, komplex összetétele klinikailag igazoltan és tartósan enyhíti a hüvelyszárazság okozta panaszokat. Tartós használatával pótolni tudjuk a hüvelyhám elveszett nedvességét, és az ezzel járó kellemetlen tüneteket (égő érzés, viszketés, fájdalmas együttlétek) is megszüntethetjük.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL
A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!