Amikor megszületik a baba, a nagyobb gyereket mindenképpen be kell vonni a kicsi körüli teendőkbe, sőt még a háztartásba is, annak ellenére, hogy ez a hatékonyság rovására megy. De gondoljanak bele, ő éveken keresztül kizárólagos státuszt élvezett a családban, ő volt a centrum, körülötte forgott minden. Semmiképpen sem szabad azt hinnie, hogy a szülei már kevésbé figyelnek rá, esetleg nem szeretik őt úgy, mint régen.
A hiszti A gyermekpszichológus meggyőződése szerint hisztirohamok akkor vannak, ha a gyerek látja, hogy elér velük valamit. Az egyetlen jó megoldás ilyenkor, hogy megpróbáljuk leállítani, és következetesen nem engedünk neki, egyszer sem. Még akkor sem, ha nem otthon, hanem mondjuk bevásárlás közben, vagy ismerősök előtt tör rá a hisztizhetnék. Ha a gyerek látja, hogy semmit sem ér el ezzel a módszerrel, abbahagyja. Ráadásul a hiszti bizonyos esetekben lehet fiziológiai eredetű is. A gyerekek nagyon könnyen kiszáradnak, ez is okozhat nyugtalan, kezelhetetlen viselkedést. Az pedig még inkább, ha édességet és mást nem evett a hiszti előtt egy-másfél órával. Érdemes a nyalánkság után egy órával adni még harapnivalót a gyerkőcnek, így megelőzhetjük, hogy leessen a vércukra, és hisztis rohamot produkáljon. |
Baktay Gizella szerint nagyon fontos, hogy a szülők úgy kommunikáljanak egymással, hogy a nagyobbik gyerek is megértse, úgy beszélgessenek, mintha azt a nagyobb gyereknek mondanák, ezzel is erősítve benne azt az érzést, hogy ő már nagy és okos, s a szülei nem hanyagolják el, sőt nagyon fontos dolgokba avatják be.
Nagyot hibázunk, ha a gyerekeket összehasonlítjuk, és példaként állítjuk őket egymás elé. Ha azt mondjuk, nézd, a Pannika milyen szépen játszik, Andriska, te meg mindent szétrombolsz, csúnyán játszol, nem valószínű, hogy szeretni fogja a testvérét.
A kezdeti féltékenység, ha megfelelően irányítjuk, és új szerepeket nyújtunk a gyereknek, egy idő után megszelídül. Következetesség, bevonás, tudatos irányítás. Ha ezeket meg tudjuk valósítani, elmúlnak a hisztirohamok, és a gyerekek is jól kijönnek majd egymással.