A tészta vize igazi kulináris gyöngyszem, nem akármilyen víz. A tésztából a főzés során felszabaduló keményítővel van átitatva, így természetes sűrítőanyag. Ha mártásokhoz vagy levesekhez adod, selymes textúrát és finom ízt kölcsönöz az ételeknek éttermi minőségben – írja a Nosalty.
Hogy fagyasszuk le a tészta vízét?
A tésztavíz lefagyasztásához először főzd le a tésztát a szokásos módon. Ha elkészült a tészta, ahelyett, hogy a vizet a lefolyóba öntenéd, használj hőálló edényt vagy jégkockatartót a folyadék összegyűjtésére. Hagyd lehűlni szobahőmérsékletre, mielőtt a fagyasztóba teszed. A csak néhány evőkanálnyi mennyiséget igénylő receptekhez jó választás a jégkockatartó, mert így könnyebb adagolni. Nagyobb mennyiséget igénylő receptekhez fagyaszd le csészényi adagokban. Fagyasztás után tedd át egy visszazárható zacskóba a megfagyott tésztalevet a maximális frissesség érdekében.
Ha készen állsz a fagyasztott tésztavíz felhasználására, ne feledd, a türelem kulcsfontosságú! Tedd át a fagyasztóból a hűtőbe azt a mennyiséget, amire szükséged van, és hagyd, hogy egy-két nap alatt lassan kiolvadjon. Ez a fokozatosság biztosítja, hogy a keményítő sértetlen maradjon, és sűrítő funkciója ne vesszen el.
A tészta vizét felhasználhatod olyan szószok sűrítésére, mint a carbonara vagy akár a paradicsomszósz, aminek zamatos, krémes állagot ad, anélkül, hogy sok tejszínre vagy vajra lenne szükséged. Ezenkívül kiválóan helyettesítheted vele az alaplevet különféle ételekben, mert megfelelő mélységet és ízt ad. A kenyér- és pizzatészta receptek fejlesztésére is használhatod, sőt, a növényeidet is meglocsolhatod vele! Tehát, amikor legközelebb tésztát főzöl, ne hagyd, hogy az értékes tésztavíz veszendőbe menjen.
Fagyaszd le, és máris egy kulináris titkos fegyver áll a rendelkezésére, amely ízfokozó és sűrítő tulajdonságaival feldobja ételeid!