A Vodafone épp hogy csak elkezdte reklámozni legújabb tarifacsomagját, egyből kielemeztük. A mobilcég legújabb próbálkozása azért érdekes, mert most a fotelben ücsörgőket, a vezetékes telefonok közönségét célozta meg. Így megtörtént a lehetetlen: megjelent a helyhez kötött mobilcsomag, ami olyan, mint a rázkódásmentes vibrátor: értelmezhetetlen.
Új ügyfelek
Ha megvizsgáljuk a percdíjakat, kiderül, hogy a Vodafone elsősorban azokra az ügyfelekre épít, akik inkább mobiloznak, valószínűleg nincs is otthon vezetékes telefonjuk. Pedig néha hiányzik, például hivatalos ügyintézés közben, amikor kínosan hosszú percekig kell idióta dallamokat hallgatnunk, mire végre felveszi az illetékes. Ilyen, és ehhez hasonló élmények után nyílván sokaknak jutott már eszébe, hogy jól jönne a vezetékes telefonok kedvezőbb percdíja, az előfizetési díj azonban a többségnekelvette a kedvét.
Figyelnek minket
A Vodafone egy olyan telefont ad a csomaghoz, ami mobil is, meg nem is: az asztali gsm-készülék pont úgy néz ki, mint bármelyik vonalas társa, csak épp szabadabban mászkálhatunk vele a lakásban; azon kívül viszont nem nagyon. A Vodafone valószínűleg a lakcímünkhöz tartozó cellában engedélyezi a készülék működését, bár ők azt állítják, hogy konkrét lakcímhez kötik a szolgáltatást. Ez az állítás azonban vagy nem igaz, és valóban csak cellára tudja lekorlátozni a szolgáltató a telefonhasználatot, vagy igaz, ebben az esetben azonban a Vodafone kvázi elismeri azt az eddig tagadott lehetőséget, hogy a szolgáltatók a cellán belül is be tudják mérni tartózkodási helyünket.
Amennyiben a Nagy Testvér mégsem figyel minket, a cella-alapú bemérés Budapesten pár száz méteres pórázt jelenthet, ugyanakkor vidéken jóval nagyobbak a lehetőségek: előfordul, hogy több falu is egy cellába tartozik, így szabadon hurcolászhatjuk a testes telefont barátaink és családtagjaink között. Áramforrásra azonban szüksége van, menet közben nem működik, vendégségben pedig folyton azzal a kérdéssel kell kezdenünk, hogy hova dughatjuk be? Ha kérjük a Motorola-lelkű készüléket, akkor egy évig havonta 2870 forintot kell fizetnünk, de a sim-kártyát bármelyik mobilba begyűrhetjük: ilyenkor pedig nincs gond a cipeléssel, csak zsebre dugjuk a telefont, és ha meglátjuk, hogy van térerő, hívjuk a vonalas ismerősöket.
Olcsóbb
Ha többet telefonálunk otthonról, már nem biztos, hogy megéri a Házimobil díjcsomagot választanunk: a most már konkurens vezetékes társaságok, a T-Com, a Tele 2, a UPC kínálnak olyan megoldásokat, melyeknél ugyan magasabb a havi előfizetési díj, a beszélgetések azonban sokszor nulla forintba kerülnek.
Percdíjak
|
A táblázat utolsó sorában található teszteredmény azt mutatja, hogy vegyes használat mellett mekkora különbség jöhet össze a díjcsomagok között. Vizsgáltunk tízszer négypercnyi beszélgetést csúcsidőben, T-Com hálózatban (tehát olyan valakit hívunk, akinek T-Com vezetékes telefonja van), 12-szer nyolcpercnyi beszélgetést csúcsidőn kívül, szintén a T-Com hálózatában, néztünk még négyszer három perc beszélgetést csúcsidőben és csúcsidőn kívül ugyanebben a hálózatban, de távolsági percdíjakat alapul véve, és felszámítottunk még egy három perces hívást, Invitel-telefonra. Ahol volt kapcsolási díj, ott ezt leszámláztuk kegyetlenül, majd mindent összeadtunk. Ezek alapján a Vodafone a második legolcsóbb, csak a konkurensekkel ellentétben ennél a társaságnál nincsenek egyéb díjak.
Kérdések perce
Miközben a tarifákat néztük, azon gondolkoztunk, hogy ha a Vodafone-nak ilyen alacsony percdíjak mellett is megéri a szolgáltatás, akkor miért kell olyan sokat fizetni a mobiltársaságoknak, amikor vezetékes telefont hívunk? A Vodafone erre nem válaszolt, de azt elmondták, hogy nekik teljesen mindegy, hogy hagyományos vagy a házi mobilról indítjuk a hívást, a végződtetési díjakban nincs különbség.
Hátrányként lehet említeni, hogy továbbra sem hív majd fel minket senki: telefonszámunk hetvenes lesz, így bár mi olcsón hívhatjuk vonalas ismerőseinket, fordított esetben ők már sokat fizetnek. Ebből pedig visszajöhet valamennyi a társaságnak, hiszen a magasabb végződtetési díjak jelentős része ilyenkor a mobilszolgáltatónál csapódik le. Mindenesetre pillanatok alatt kialakulhat az az állapot, hogy ismerőseink megcsörgetnek minket mobilunkon, ugyan hívjuk már vissza őket a vezetékesen, nekünk úgyis alig kerül valamibe.