Mi jut eszünkbe a görög konyháról? Gyros, szuvlaki, muszaka, görög saláta és sok-sok feta. Azért is volt számomra meglepő az első találkozásom a favával, mert nagyon ízlett, ismerős volt, de hirtelen nem tudtam hová tenni.
Az ismerősség érzete egy igazi ősélményre vezethető vissza. Ez pedig a kihűlt sárgaborsó-főzelék. Egészen rémesen hangzik, nem igaz? Mégis ki akarná a bebetonozódott főzeléket enni hidegen? Még mielőtt mindenkit elriasztanánk: a fava nem ilyen.
Ellenben könnyed, egy igazi mediterrán fogás, úgy mint a tapasok és mezzék. Hidegen is fogyasztható, jó étel, ami ízesebb, mint a magyar sárgaborsó-főzelék, és nem csak melegen finom, sőt. Legfőbb alapanyaga a felesborsó, ami sokunk hiedelmével ellentétben nem egy önálló borsófajta, hanem a zöldborsó, sárga és kemény, főznivaló állapotában.
A fava receptje
A fava tulajonképpen egy „dip”, egy mártogatós, egy közel-keleti hideg mezze. Ha igazán stílusosan készítjük el, görög extraszűz olívaolajat használunk hozzá.
Tálaláskor nagyon jól illik hozzá a savanyított kapri- vagy az olívabogyó, akárcsak a lilahagymakarikák vagy az aprított lilahagyma. Kínáld a kedvenc kenyeretekkel!
Hozzávalók:
- 25 dkg sárgaborsó
- 1 nagy fej lilahagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1,2 dl extraszűz olívaolaj
- 5 dl zöldség alaplé
- 1 kisebb citrom
- 3 db babérlevél
- Só, őrölt színes vagy fekete bors ízlés szerint
- Opcionális: 1-2 szál friss rozmaringág, friss kapor, pár karika újhagyma vagy egy csapott evőkanál őrölt rozmaring és friss kenyér
Elkészítése:
- Egy lábasban kezdjünk el vizet forralni, közben készítsük elő a borsót.
- A száraz sárgaborsóból szemezgessük ki a hibás szemeket, majd mossuk át.
- Hámozzuk megközben a lila- és a fokhagymát, és vágjuk apróra. Néhány szeletet hagyhatunk a tálaláshoz díszítésként.
- Egy hőálló edénybe öntsük bele a sárgaborsóbót, majd rá a forró vizet, és hagyjuk állni 30 percet.
- Egy magasabb falú serpenyőbe tegyünk 3 evőkanál olívaolajat, és közepes lángon pirítsuk át az apróra végott lilahagymát és a fokhagymát.
- Egy szűrőn csepegtessük le a forrázott sárgaborsót, és öntsük a serpenyőbe. Adjuk hozzá a rozmaringot és a babérleveleket.
- Vegyük elő a már folyékony állapotú alaplevet, és öntsük fel vele a sárgaborsót.
- Keverjük át, majd fedő alatt főzzük annyira puhára, hogy turmixolás nélkül is krémes legyen.
- Szedjük ki a rozmaringágt és a babérleveleket, és ha nem elég krémes a sárgaborsó, akkor botmixerrel menjünk át rajta.
- Adjuk hozzá a megmaradt olívaolaj felét, de már csak kanállal keverjük át, ne mixerrel.
- A végén locsolva adjuk hozzá a megmaradt olívaolaj másik felét, és a citrom kifacsart levét.
- Lilahagyma-karikákkal vagy apróra vágott lilahagymával, újhagymával szórjuk meg, ízlés szerint kapribogyóval vagy apróra vágott chilivel