Az alvási szokások és a párkapcsolat összefüggéseit a The New York Times is körbejárta. Egy felmérést végeztek, amely 2200 amerikai felnőtt megkérdezésén alapul, és arra jutottak, hogy ötből egy pár alszik már külön szobában legalább alkalmanként.
A párok több okot is megneveztek, miért döntöttek a különalvás mellett: a személyes tér iránti igény, a késő esti (a párunkat esetlegesen zavaró) mobilozás vagy éppen a horkolás miatt.
Sleep divorce – avagy hálószobai válás
Az angol sleep divorce kifejezés arra utal, hogy egy pár már nemhogy a takarón, de az ágyon sem osztozik, azaz külön alszanak egymástól. Ez jól kifejezi, milyen mélyen gyökerezik az a nézet, hogy a különalvás egyenlő a rossz kapcsolattal.
Ezzel nem minden szakértő ért egyet
Vannak nézetek, amelyek azt vallják, hogy a párkapcsolat minősége sokkal inkább függ attól, hogyan hozunk döntéseket együtt, párként és milyen az alvásminősége a két embernek, illetve ennek érdekében képesek-e meghozni bizonyos döntéseket. Felmérések szerint azok a párok, akik képesek a kompromisszumra az alvásukkal kapcsolatban, tökéletesen képesek az élet más területén is hasonlóan együttműködni, illetve fenntartani az intimitást és az elégedettséget a párkapcsolatukban.
Az alvásszakértők nagy hányada gondolja úgy, hogy azoknak a pároknak, akiknek konfliktusaik vannak az eltérő alvási igényeik és ébredési időpontjaik miatt, más párkapcsolati problémáik is vannak. Ugyanakkor a jó problémamegoldási képességgel rendelkező pároknál ez az eltérő alvásritmus sem jelent megoldhatatlan akadályt, nem veszélyezteti a párkapcsolatot.
Ugyanakkor egy 2022-es, 100 résztvevővel készült tanulmány az együttalvás mellett érvel: arra jutottak, hogy a közös ágyban töltött éjszaka több alvással, ritkább másnapi fáradtsággal és gyorsabb elalvással jár.
Hogyan orvosolható?
Ha szeretnénk együtt aludni a párunkkal, de zavar a horkolása vagy az, hogy túl későn vagy épp túl korán bújik ágyba, esetleg tévét néz, telefonoz a hálószobában lefekvés előtt, akkor érdemes leülni és átbeszélni a problémákat, kialakítani egy normál, egészséges alvásrutint, hiszen a minőségi alvás nemcsak a regenerálódásban segít, a párkapcsolatunk is kiegyensúlyozottabb lesz tőle: egy nyugodt, kipihent társsal az élet is egyszerűbb!
Mit tehetünk a nyugodt, pihentető alvás érdekében akár együtt, akár külön?
- Lefekvés előtt 3-4 órával ne végezzünk megerőltető fizikai munkát, illetve intenzív sporttevékenységet!
- Korlátozzuk a koffeintartalmú italok (kávé, tea, kóla, kakaó) fogyasztását, különösen a késő délutáni és esti órákban!
- Fordítsunk figyelmet a megfelelő alvási környezet kialakítására: tiszta levegőjű, csendes, sötét szoba, szükség esetén, ha nem bírjuk párunk horkolását, füldugó, megfelelő páratartalom, megfelelő keménységű matrac és párna, természetes anyagokból készült ágynemű.
- A rendszeresség a jó alvás egyik előfeltétele, ezért a legjobb, ha nem csak hétközben, de még hétvégén is tartjuk magunkat egy meghatározott menetrendhez. Bújjunk ágyba lehetőleg mindig ugyanabban az időintervallumban.
Az együtt vagy külön alvás kérdésköre tehát nem fekete-fehér: vannak párok, akiknek az eltérő alvási szokások miatt kifejezetten jót tesz a külön alvás, és vannak, akik kompromisszumot kötve túllendülnek ezen a problémán. Vannak kutatók, akik szerint, ha a párok külön hálószobában alszanak, elhidegülnek egymástól, és vannak olyan tanulmányok, amelyek ennek a véleménynek ellentmondanak. Hogyan igazodjunk ki? Vegyük ki az elméletekből, kutatási eredményekből azt, ami a mi párkapcsolatunknak jót tesz, ami nekünk előnyösnek bizonyul!