nlc.hu
Életmód
Gyógyulj a talpadon keresztül!

Gyógyulj a talpadon keresztül!

Ha megújulásról, gyógyulásról, regenerálódásról van szó, kéjes kötelességünk górcsõ alá venni a masszázsokat is. A természetes gyógymódok egyik legkomolyabb ága a talpreflexológia. Ismerd meg te is!

Tavasszal, amikor kiszabadulunk a zárt cipők fogságából, érdemes szemügyre vennünk talpunkat, melyen minden elváltozás szervezetünk egészségéről árulkodik. Nem csak figyelmeztet testi betegségeinkre, de rajta keresztül elérhető a gyógyulás is.
Ősidők óta ismert, hogy a talp bizonyos pontjainak ingerlésével gyógyíthatók a belszervek, csillapítható a fájdalom, és az egész test jobb működésre bírható. A talpon keresztüli gyógyítás alkalmazásának első bizonyítéka egy egyiptomi orvos sírkamrájában talált közel 5000 éves falfestmény, de ezen kívül számos lelet és adat igazolja, hogy a módszer több kultúrában elterjedt. Ma, a természetes gyógyulás lehetőségeinek újrafelfedezése korában ismét a reneszánszát éli, és a természetgyógyászat egyik legkomolyabb ágaként talpreflexológia néven vált ismertté.

A talp a test térképe








A nagyméretű zónatérképhez KATTINTS A KÉPRE!
Mint ahogy az arc, a fül vagy a kéz, a talp is az egész test lenyomata. Ha a két lábat egymás mellé tesszük, megtaláljuk benne testünket lekicsinyítve. Pontos térkép készíthető a talpról, sőt az egész lábfejről, melyen minden terület egy-egy szervnek feleltethető meg. A jobb oldalon található páratlan szerveink (pl. máj) zónája a jobb talpon, a bal oldaliaké (pl. lép) a bal talpon, a test középvonalában elhelyezkedőké (pl. gyomor, gerinc), valamint a páros szerveké (pl. vese) pedig mindkét talpon megtalálható. A fej és a fejen levő szervek zónáinál kereszteződés tapasztalható (pl. a jobb szem zónája a bal lábon, a bal szem zónája a jobb lábon van). Ha elképzeljük magunkat lekicsinyítve úgy, hogy ráférünk a talpunkra, és fejünk a lábujjak magasságában van, lábunk pedig a sarkunknál, akkor ahogy fejünktől haladunk lefelé, ugyanolyan sorrendben következnek szerveink zónái a talpon. Tehát fent a lábujjaknál a fej szerveinek zónái, a lábujjak tövénél a vállöv, alatta a tüdő, a talp közepén a vese, kicsit lejjebb az emésztésben részt vevő szervek, végül a sarokpárnákon és a sarok külső oldalain a kismedencei szervek zónái húzódnak. A gerinc és a végtagok zónái a talpak belső és külső élein futnak végig. Mint ahogy a szervezetben is vannak szervátfedések, úgy a talpon is vannak zónaátfedések, például a gerinc a húgyhólyag zónával, a nyelőcső a légcső zónával van átfedésben.






A kapcsolat titka – az energia

A talp zónáinak masszírozásával hatással tudunk lenni a velük kapcsolatban álló szervekre, és fordítva: egy szerv helytelen működése észrevehető a talpon a megfelelő zónában jelentkező érzékenység, lerakódás vagy egyéb elváltozás formájában. A talpon nemcsak rengeteg idegvégződés található, de a testet behálózó energiapályák, meridiánok is itt végződnek. Testünk akkor működik egészségesen, ha benne az energia szabadon áramlik, és átjár minden sejtet. Amikor az áramlás valahol valamiért elakad, akkor az ott levő szervben energiahiány alakul ki, ami ha tartósan fennáll, a szerv megbetekszik. De problémát okoz az is, ha testünk valamely részén torlódik az energia. A talp zónáinak ingerlésével a szervezetben áramló energiára tudunk hatni. Meg tudjuk szüntetni az egyes szervek energiahiányát vagy többletét, ezáltal egész testünkben újra szabadon áramlik a kiegyensúlyozott működéshez szükséges energia. A masszázs serkenti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal elősegíti a lerakódott salakanyagok távozását, és erősíti az immunrendszert. Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését, oldja a testi-lelki feszültséget, és csökkenti az esetleges fájdalmakat. Mivel a talp idegvégződésekben gazdag, így a központi idegrendszerre is hatást lehet gyakorolni. A talpmasszázs tehát energetikai harmonizáló hatást vált ki, mellyel mozgósítja a szervezet öngyógyító erőit.





Miről árulkodnak az elváltozások?


A testi-lelki feszültség, az egészségtelen életmód és táplálkozás következtében a szervezetben kialakult energiablokkok miatt a sejtek anyagcseréje, ezáltal az egyes szervek, szervrendszerek működése nem megfelelő. Salakanyagok szaporodnak fel, amelyek nem tudnak távozni a szervezetből, ezért lerakódnak a talp megfelelő zónáiban. A lerakódások állagából és minden más elváltozásból következtetni lehet az adott szerv betegségének jellegére, fennállásának idejére. Kezdetben a zóna érzékenysége, enyhe fájdalma, később kocsonyás, majd félkemény gríz- vagy rizsszemszerű állaga, végül a kemény szemcseszerű lerakódások, megcsontododások utalnak a betegség állapotára. A talpmasszázs célja az elváltozások eltüntetése, és ezzel a szervezet öngyógyító mechanizmusának beindítása.





Hideg, nedves láb: gyulladásos betegségekre való hajlam
Izzadékony láb, kellemetlen lábszag: idegrendszeri túlterheltség, stressz, akut folyamatok a szervezetben
Duzzadt láb: helytelen vér- és nyirokkeringés, melynek oka gyakran szív- vagy vesebetegségre vezethető vissza
Fájdalom a zónában: a megfelelő szervben akut folyamatok zajlanak
Kékes belső boka: aranyérprobléma
Lábgomba: anyagcsere-probléma, magas cukorszint, műszálas zokni vagy nem megfelelő anyagú cipő
Bőrkeményedés: anyagcsere-probléma
Tyúkszem: anyagcsere-probléma, helyzetétől függően utal a zónának megfelelő szerv alulműködésére
Bütyök: a nyakcsigolyák helyzete nem tökéletes, előfordulhat tarkótáji, pajzsmirigy- vagy szívprobléma is
Lúdtalp:  csípő-, derék-, hátfájdalom
Apró göbök, fájdalom a vesezónában: vesekő
Sárga, kemény májzóna: májbetegség
Duzzadt húgyhólyag zóna: hólyaghurut, esetleg ágybavizelés
Lágy, puha tüdőzóna: tüdővizenyő
Duzzadt, érzékeny nyirokzóna: gyulladások a szervezetben
Főtt rizsszemszerű lerakódások a légúti zónákban: allergia







Az elhanyagolt láb megbetegítheti a testet

A talp zónái és a testünk szervei közötti kölcsönhatás következtében nemcsak a szervek betegségei hagynak nyomot a talpon, hanem a talpat érő káros ingerek is visszahatnak a szervekre. Például, ha szűk, kényelmetlen cipőt hordunk, és ezáltal bőrkeményedésünk lesz, akkor a keményedés zónájához tartozó szerv energiaellátottsága nem lesz megfelelő, ami végül betegséghez vezethet. Ha tyúkszem nő a 4-5. lábujjunk között, ami a fül zónája, akkor ha nem kezeljük lábunkat, idővel fülpanaszaink lehetnek.


Gyógyítsd magad talpmasszázzsal!

A talpreflexológia nagy anatómiai tudást és hozzáértést igényel. A reflexológusnak ismernie kell a sok lehetséges elváltozás mögött rejlő okot, tudnia kell, hogy az egyes betegségek esetén melyik a leghatásosabb masszázsprogram, és hogy ne ártson, tisztában kell lennie azzal, hogy mikor kezelhet valakit és mikor nem. Éppen ezért a talpmasszázst ilyen formában otthon alkalmazni nem lehet, de leegyszerűsített, rövidebb változatával 10-15 perc alatt felfrissülhetünk, és úgy érezhetjük, mintha kicseréltek volna. Mivel saját lábunkhoz nehéz hozzáférni, és munka közben nem tudunk lazítani sem, a legjobb, ha találunk valakit, aki hajlandó kényeztetni minket.











Tippek otthoni talpmasszázshoz

• Kellemes, meleg kézzel masszírozz!
• Használj masszázskrémet vagy testápolót, így nem sérted fel a bőrt!
• Mindig a jobb lábbal kezdd a masszázst!
• Végezz araszoló mozgásokat hüvelykujjaddal!
• A lábujjaktól a sarkak felé haladj!
• Finoman masszírozz, ne okozz fájdalmat!
• Egy zónára ne fordíts 3-5 percnél több időt!
• Ha masszírozás közben többször is fájdalmat érzel, fordulj orvoshoz, mert betegségre utaló jel lehet!
• Az egész talpat masszírozd át, ne csak egy-egy zónát!
• Ne masszírozz gyulladt, sérült, gombás, visszeres lábat, daganat, komoly szívbetegség, terhesség esetén, valamint lázas állapotban, illetve a menstruáció első napján!
• Nyugodt légkört biztosítva lágy zenével és félhomállyal, a masszázs felér egy alvással.
Extra tipp
Masszírozó hengerrel, vagy fatálcába helyezett bab, borsó, kavics taposásával is végezhetünk frissítő önmasszázst.



Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top