nlc.hu
Életmód
Stresszmentes együttlét

Stresszmentes együttlét

Otthonunk levegõjét is megmérgezheti a munkahelyi stressz. Mit tehet ön azért, hogy gyermeke esténként ne hullafáradt roncsnak lássa, hanem türelmes édesanyának? Megmutatjuk, hogyan küzd ezért három sikeres nõ.




A kisgyermekes anyukák közül sokan képtelenek uralkodni szorongásukon vagy feszültségükön, és ezt a gyerek előtt is kimutatják, rosszabb esetben rajta vezetik le. Ilyenkor a rosszaság, amit a gyerek elkövet, nincs arányban a kapott büntetéssel. Az édesanya feszültsége ugyanis már akkora, hogy nem számít, ki van a környezetében, mert tudattalan késztetést érez indulatai kifejezésére.

Aránytalan büntetés

„Azok a gyerekek, akik feszült légkörben nevelkednek, szorongóbbak lehetnek az átlagnál, önértékelésük ingataggá válhat – mondja Tari Annamária pszichológus. – A kicsinek érzelmi biztonságot kell kapnia édesanyjától ahhoz, hogy később a felnőtt világ ne legyen számára ijesztő. A feszült családi légkör viszont állandó bizonytalanságot jelent, főként, ha a gyereknek állandóan az anyja lelkiállapotához kell igazodnia. Ez a későbbi szülő-gyerek kapcsolatban állandósíthatja a bizalmatlanságot és a félelmet. Gyakori az is, hogy a szülők hazaviszik a munkahelyi gondokat. Az élet nagy döntései közé tartozik, hogy mikor mondjuk ki: a munkahelyünk egészségkárosító módon stresszel bennünket. Ilyenkor el kell gondolkoznunk azon, hogy megéri-e a munka ezt az áldozatot, mert mindenkinek csak egy élete van, és az elmaradt közös élményeket sem lehet később pótolni.”





6 lépés a nyugodt élethez

1. Aludjon eleget, és figyeljen az alvás minőségére. Ehhez lefekvés előtt másfél órával minden feszültséget keltő tevékenységet be kell fejeznie.
2. Kerülje az alkoholt, a gyógyszereket és a dohányzást.
3. Sportoljon hetente legalább háromszor fél órát: ez elegendő ahhoz, hogy megszabaduljon a fölösleges energiáitól.
4. Figyeljen oda a táplálkozására, de ne ragaszkodjon görcsösen a szabályokhoz, maradjon meg az evés öröme.
5. Időnként menjen hosszú szabadságra. Ahhoz, hogy a munka stresszétől megszabaduljon, legalább egy hétre van szükség. Csak ezután kezdődhet az igazi pihenés.
6. Sajátítson el különféle meditációs és relaxációs technikákat.
Mosoly, könyv, szundikálás

Nem lett jógaoktató, de műsorvezetőként sokkal nyugodtabb munkát végez.
Bombera Krisztina, mint első gyermeke születése előtt, amikor még szaladgálós riporter volt. Relaxálásként nagyon egyszerű módszert választ: szundít egyet.
„Ha Marci fiam ébren van, mindig vele vagyok, hiszen vagy akkor megyek el otthonról, amikor még alszik, vagy akkor, amikor már lefeküdt – meséli Kriszta. – Ez sok energiát elvesz, de mindenre van megoldás: amikor délután lefektetem, én is vele alszom. Hamarosan szüneteltetem a munkát, mert szeretnék még egy kicsit az egy szem gyerekemmel foglalkozni, mielőtt a második babánk, Nóra megszületik. Utána egy darabig biztos kevesebb időm jut Marcira… Addig is semmi stressz, vigyázok magunkra! Érdekes, hogy nagyon kevés dolog tud felidegesíteni mostanában, a fiam születése óta valahogy átértékelődtek a dolgok. Egyedül az igazságtalanságok borítanak ki. Számomra a stressz vagy a levertség ellen a három legjobban bevált csodaszer a fiam mosolya, egy jó könyv és az alvás. Sokat jelent az is, hogy esténként, amikor a gyerek már alszik, nagyokat beszélgetünk a férjemmel, elemezzük a gondokat. Az ő szeretetére nagy szükségem van ahhoz, hogy nyugodtnak, kiegyensúlyozottnak érezzem magam.”

Leánylakás és utazás

A jazzénekesnő Spitzer Gyöngyi, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, Soma hosszú évek alatt megteremtette maga körül a lehetőségeket, hogy sikeresen megbirkózhasson a rá nehezedő stresszel és depresszióval.





 „Szemenszedett hazugság, ha valaki azt mondja, hogy mindig a családjával szeretne lenni, és nem vágyik privát időre – vélekedik Soma. – Én, amikor úgy érzem, betelt a pohár, és az adott pillanatban nem tudom azt nyújtani a férjemnek és a gyerekeimnek, amire ők vágynak, fogom magam, és eltűnök a leánylakásomba két napra, hogy egyedül maradjak a gondolataimmal. Így csak a jót kapják belőlem. Elfogadják a helyzetet, hiszen ugyanez nekik is megengedett. A kamasz gyerekeimnek és a férjemnek is vannak rossz napjai, amikor legszívesebben elbújnának a világ elől, és ez így van rendjén. A másik fő fegyverem a stressz ellen az utazás. Ha úgy érzem, megfulladok a terhek alatt, irány a repülőtér. Volt, hogy a férjem személyesen pakolt fel egy járatra, mert kezdtek mutatkozni rajtam az „elsárkányosodás” jelei. Az utazásaim után olyan vagyok, mint akit kicseréltek, sokkal türelmesebb vagyok a szeretteimmel, sokkal többet tudok adni nekik magamból. Tanultam kineziológiát is, az elsajátított stresszkezelési technikákat önmagamon és a családtagjaimon is gyakran alkalmazom. A szaunázás és a futás is csodálatosan megnyugtat.”

Tovább >>

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top