– Bacsó Péter filmjében a De kik azok a Lumnitzer nővérek?-ben fekete hajjal látunk, pedig szőkeséged hozzád tartozik. Nem volt idegen számodra?
– Egyáltalán nem. Csak az jelentett problémát, hogy nem lehetett befesteni a hajamat, mert akkor még bőven forgattuk az Életképeket. Másrészt soha többé nem lennék szőke, mert saját hajszínem egy zöldes szürke árnyalattal megszűnt volna.
– Pedig szőkének lenni jó!?
– Nálunk igencsak elterjedtek a szőke nős tréfálkozások, ezért szívesen mondom, hogy bár szőke vagyok, de nem vagyok teljesen szőke. Mármint abban az értelemben, de nyilván, minden szőke ezzel védekezik. A szerep néha meghatározza, hogyan nézel ki. Bacsó Péter kérte, hogy legyek fekete, és én boldog voltam. Máskor is játszottam már fekete parókában, Ráadásul a filmben annyi félét lehetett játszani, nagyon élveztem.
– Például amikor matróz voltál?
– Azt nagyon szerettem. Egy zseniális maszkmester, Mária Magdolna (Maco) dolgozott az arcomon és 2-2,5 óra alatt változtatott el teljesen. Színházban is játszottam olyan karaktert, ami teljesen idegen eredeti külsőmtől, de az nem volt ilyen földtől elrugaszkodott, ennyire aprólékos, mint filmben, ahol a közeli képek miatt a maszknak sokkal kidolgozottabbnak kell lennie. Nőből férfit csinálni nagyon nehéz – férfiból nőt könnyebb -, egy öreg férfit, ahol a tekintetet is meg kell változtatni, még nagyobb kihívás. Fantasztikus volt: ültem a sminkbuszban és néztem, hogyan változtatják el a vonásaimat.
Névjegy
Név: Hegyi Barbara
Születési idő: 1966. január 16.
Csillagjegye: Bak
Foglalkozása: Színésznő
Pályája: 1989-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1996-ig a József Attila Színház, azóta pedig a Vígszínház társulatának tagja.
Férje: Sztevanovity Zorán
Kislánya: Balikó Rozi
– Neki is tetszett, bár számára a filmben nem volt olyan meglepő, mint a többi nézőnek, mert amikor elkészült a maszk, lefényképeztem magam és elküldtem neki mms-ben. Hívott is, hogy valakinek megmutatta, hogy és ez itt a feleségem!
– Január közepén ünnepelted 40. születésnapodat. Milyen volt az elmúlt tíz év?
– Mostani szemeddel, melyek voltak a nagyon szép dolgok ebben a tíz évben?
– Mindenképpen, hogy lett egy gyermekem. Átkerültem egy másik színházba és a színházváltás jól sikerült, és ebben a gyönyörű színházban (szerk. a Vígszínházban) dolgozhatom. Ami veszni látszott, mégsem veszett el, sőt, pláne, sőt, pláne Sőt! Kiderült, van élet a válás után, adott esetben jobb élet, jobb házasság. Hajlandóak vagyunk kétségbeesni és végletesen gondolkodni, és nyilván nagyon sok múlik a szerencsén is, de nem akarom azt gondolni, hogy rajtunk embereken nem múlik semmi sem, és csak a fátum, vagy a Jóisten lenne, aki igazgatná a dolgokat. Mindannyian megdolgozunk a boldogságért. Kell bizonyos élettapasztalat, amikor ezt már tudod.
– Nagyon mulatságos és néha nem is annyira mulatságos. Az első nagyon fontos időszak a gyerek életében. Most tanul meg tanulni, illetve fegyelmezni saját magát. Az oviban kevesen voltak, lehetet randalírozni és mindenki elnézőbb velük, mert kicsik. A suli más. Még most is kicsik egy nyolcadikoshoz képest, de most már másfajta figyelemmel kell lenniük. Tűrőképességgel kell jelen lenni az iskolapadban, és ehhez ő mennyire tud, vagy hajlandó alkalmazkodni, illetve ebben hogyan tudom segíteni. Ezenkívül a tárgyi dolgok: írás, matek, amiben nem csak tudok, hanem kell is, hogy segítsek neki. Azt hiszem, ha most éri ezzel kapcsolatban öröm, akkor az iskolát nem szörnyűséges, kudarcos, kényszeres dolognak fogja megélni, hanem megszereti a tudás és a tanulás örömét. Gondolkodásának részévé válik, hogy akarja a jól végzett munka örömét, és ehhez most kell hozzásegíteni őt. Próbálok erre sok időt áldozni és vele lenni.
– Fogalmam sincs. Azt gondolom, hogy megengedő vagyok nagyon sok kérdésben, de ezt ellensúlyozandó nagyon sokban viszont nem. Szoktam is neki mondani, hogy a gonosz édesanyád én vagyok és ezt most nem, de elfogadja. A folyamatos dialógus nagyon nehéz, de kell és már bébi kortól, hiszen már akkor is érti és fontos, hogy hozzászokjon a szavakhoz, a szavak tartalmához.
– Gyermekkorodban anyukád távol tartott a filmezéstől és a nyilvánosságtól te is így véded lányodat.
– Ugyanúgy gondolom, mint az anyám, fel sem merül, nem gyereknek való.
– Süt rólad a jóérzés. Boldog vagy?
– Igen, köszönöm. Itt a tavasz, boldogan élünk, mindenki azt csinálja, amit szeret. Nyilván ez egy olyan nyugalom, amiben az ember könnyedébben veszi az összes többi kihívást is. Tesszük a dolgunk.