Sebestyénné Farkas Ilona. Mona néni. Így emlegeti mindenki. De hogy lett Ilonából Mona?
Mindez Békés-Tarhoson, az ország első Kodály-módszeren alapuló ének-zenei általános iskolájában történt, amelyet az alapító, Gulyás György ezzel a szavakkal nyitott meg: Itt embereket akarunk nevelni, hűséges embereket, akik oda mennek vissza, ahonnan eljöttek, a falura, a tanyára, hogy amit itt kapnak, azt tovább terjesszék azoknak, akiknek szüksége van rá.
Néptanítók voltak a szüleim a Kettős-Körös melletti kis faluban, Köröstarcsán. Apám cserkészvezető is volt, anyám meg az asszonyok kézimunkakörét irányítgatta. Osztatlan iskola, egyetlen tanteremmel, nagy kályhával, mellette a mi tanítói lakásunk. Ha anyámnak el kellett mennie valahová, engem bízott meg a helyettesítéssel, én voltam olyankor a kis tanító. Mondták is később az osztálytársaim: Tudod, hogy féltünk tőled? Apámat negyvennégyben hadifogságba vitték, ott maradt anyám egyedül a három kislánnyal a főút melletti épületben. Egyre-másra törtek be az oroszok, felprédáltak mindent. Emlékszem, a vendégszobában volt egy kis zongora, annak a tetejére csapták a befőttet, a lovat is oda kötötték be. Én hímeztem a kis karszalagot anyámnak, száröltéssel kivarrtam, hogy ucsítyel (tanító), ettől reméltünk némi védelmet.
A háború után Gulyás György küzdelme és a kultuszminiszter, Keresztury Dezső támogatása nyomán jött létre a legendás békés-tarhosi iskola.
Mi voltunk az első diákok. Wenckheim-kastély, negyvenholdas park, méteres hó! Nem volt villany, csak kandalló, petróleumlámpa, vaságy, szalmazsákok. És mégis. Életemben olyan boldog nem voltam, mint ott! Esténként a tűz megvilágította az arcokat, énekeltünk. Nehezen éltünk, sokszor csak köményleves jutott, mégis, az a gárda mindenütt megállta a helyét, akár zenész lett, akár valami más. Amikor a Zenepavilon épült, magunk toltuk a csilléket az építőanyaggal, és másnap nem mondhattuk ám az iskolában, hogy bocsánat, nem volt időnk készülni. A parkban húzódott egy nagy mélyedés, a Nagy Gödör, így hívtuk, ott micsoda balladaesteket rendeztünk! Igazi lóval, a bokrok mögé bújtatott kórussal! Gyönyörű idők voltak
A teljes cikk a 25. heti, június 21-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.