Előfordulhat például, hogy valakinek ragyogó ötletei vannak, de nem rendelkezik az ezek megvalósításához szükséges energiával. Ilyenkor jelennek meg a csapatmunka előnyei, hiszen a csapat egy energikus tagjára bízhatjuk a megvalósítás feladatát. Ahhoz, hogy jól dolgozhass egy csoportban, illetve megfelelően vezesd azt, fontos, hogy tisztában légy a csoportfejlődés fázisaival, meg tudd állapítani, jó, avagy rossz-e a csapatmunka és megismerd csoportod leendő tagjait.
Kezdjük a csoportfejlődés fázisaival. Ne feledd, hogy ezek észrevétlenül követik egymást, csak a tudatosításuk teszi észrevehetővé őket mind a csapattagok, mind a csoportvezető számára. Minden a találkozással kezdődik. A tagok ilyenkor még bizonytalanok, félnek, s az elfogadással, a beilleszkedéssel foglalkoznak. A második lépés a differenciálódás, amikor is harc alakul ki a vezető szerepért. Ekkor következik a produkció, amikorra megalapozódnak a csoportnormák és szerepek, és a csoport a feladatra kezd összpontosítani. A feladat elvégzését az elkülönülés fázisa zárja.
Ha nem működik a csapat
A rossz csapatmunka jele még az egészségtelen verseny. Sok szervezetnél a verseny adja az éltető erőt, de óriási a különbség az egészséges verseny (ahol az emberek élvezni tudják a sikereikért kapott jutalmat), és az olyan verseny között, ahol “piszkos kis trükkök” töltik ki a vezetők mindennapjait. A rossz csapatmunka a külső szemlélő számára is könnyen egyértelművé válik a dolgozók kedvetlen tekintetéből. A jól működő csoportmunka ugyanis örömöt képes sugározni, és a váratlan látogató azonnal képet kaphat arról, hogy ezen a helyen boldogan dolgoznak az emberek. Baj lehet még, ha a főnök képtelen kapcsolatot tartani a tagokkal, elkülönül, s egyáltalán nem is ismeri a többiek véleményét.
A főnök-beosztott viszony világos, és a két fél segít egymásnak, hogy szerepét könnyen betölthesse. Így a csoport is érzi, hogy megfelelő módon irányítják.