Csak a szemfüles piacra járó tudja, hogy melyik napon és hol találkozhat olyan helyi termelővel, aki portékái között mángoldot is árul. Bár írásos források szerint ezt a zöldséget Magyarországon háromszáz-négyszáz évvel ezelőtt széles körben termesztették, jelenléte mai háztartásunkban mégsem jellemző. Talán csak az utóbbi néhány esztendőben a wellnesz és egészséges mozgalmak hatására került ismét a látóterünkbe, pontosabban a tányérunkra.
Receptek mángolddal
Mángoldfasírt
Rakott mángold
Mángold főzelék
Mángold krémleves
Azonosítása
Felhasználása és tárolása
A mángoldot mindig alaposan, többször átmosva kell tisztítani, néhány bogár, vagy földdarabka ugyanis lehet rajta. Érdemes a vastag erezetet, a szárát levágni, és külön kezelni, mivel ezek a levelénél lassabban puhulnak meg. A mángoldot sokféleképpen készíthetjük főzve, sütve, töltve, párolva, pépesítve.
Természetesen frissen az igazi, de alaposan megmosva néhány napig eláll a hűtőszekrényben. Két- három nap után már fonnyadni kezd és veszít vitamintartalmából is.
Vitamintartalma
Tipp kertészkedőknek Elvileg egy lágyszárú, kétéves növényről van szó, amelynek első évben fejlődik ki a gyökere és a levele, a másodikban a magszára. Mivel konyhai felhasználásra a levele kerül, ezért már az első évben, néhány hónap után fel lehet (és kell is) használni. Április vége felé érdemes egy kisebb, 2-3 négyzetméteres területet magokkal beszórni, így júliustól késő őszig el tudjuk látni a családot (feltéve, ha bőséges vízhez, megfelelő mennyiségű napfényhez és tápanyaghoz jutatjuk) mángolddal. Ezután már csak folyamatos gyomlálásról kell gondoskodni. |