Aludni csak szépen…
Milyen az ideális matrac, teszi fel az egyszeri újságíró a kérdést piacelemzése első állomásán: otthon. A nagyi szerint matrac ide vagy oda, ő utoljára igazán jót gyermekkorának süppedős ágyában aludt. Mostanság azonban egy ilyen fekhelyről nehézkesen tudna felkelni, és a dereka sem fáj annyira, amióta keményebb a fekhelye. A család másik fele rugó nélküli egyszerű, de kemény szivacsra esküszik, de azért tudnak olyan emberekről is, akiknek a rugós vált be. Szakemberhez gyógytornászhoz fordulva sem lettünk sokkal okosabbak. Én magam is olcsó és kemény szivacsot tettem a földre, azon szendergek, és ha nem is mindig tökéletesen pihenten ébredek, az nem feltétlenül a matrac hibája. Gerincspecialista gyógytornász ismerősöm azt állítja, hogy mindegy, a lényeg, hogy kényelmes legyen. Hozzátette ugyan, hogy nagyon puha matracból a tizenöt évnél idősebbek nagyon kis százaléka tud reggel nem úgy kiszállni, mintha egy traktor ment volna keresztül rajta. Úgyhogy kénytelen voltam végigfeküdni egy-két bútor- és matracáruház kínálatát, és bár a tutit most sem tudom, de legalább nem fáradtam el.
Rugós matrac és barátai
Alvással kapcsolatos kérdéseiddel fordulj szakértőinkhez! Dr. Radics Judit
|
Elsőként is van a mindenki által jól ismert rugós matrac. Ezekben a teherelosztást acélrugók segítik. Alapvetően a kemény és félkemény változatok a legelterjedtebbek az üzletekben. Igen ám, de rugósból is alapvetően kettőt különböztetünk meg. Vannak az úgynevezett bonell rugók, amelyekben a rugózat egymáshoz erősített rugóspirálokat jelent, és vannak a táskarugós matracok, amelyekben minden rugót egy-egy zsákocskába varrtak. Ennek előnye, hogy mivel a rugók nem érintkeznek közvetlenül egymással, nem válik nyikorgóssá sem. A manapság kapható rugós matracok egyenletes súlymegosztást biztosítanak, ám élettartamuk rövidebb, hiszen a rugók előbb-utóbb igaz, egyre inkább utóbb elfáradnak, így veszítenek keménységükből, és megváltozik súlymegosztó képességük is.
Szivacsvilág
A rugó nélküli fekvőalkalmatosságok között van a legolcsóbb, a klasszikus szivacs. Pár ezer forintért már kétszemélyes kapható, és bár az élettartama talán ennek a legrövidebb, azért négy-öt évig kényelmesen alhatunk rajta.
Kombinált fogások
A latexből és kókuszháncsból készült felületek biomatrac néven találhatók meg az üzletekben. És persze vannak a kombinált (rugó + latex) matracok, amelyek biztosítják a rugós ágy puhaságát, ugyanakkor elnyelik a mocorgó társ mozgásenergiáit. Az árakat vizsgálva a határ a csillagos ég. Ha nem szivacsban gondolkodunk, akkor egy kétszemélyes fekvőhelyet (ágykeret és ágynemű nélkül) 50 ezer forint alatt nem úszunk meg.
A döntés persze sok mindentől függhet, de íme egy-két igen fontos szempont, amit nem árt figyelembe venni vásárláskor.
Ha a matrachoz van ágykeretünk is, és partnerünknek jelentősen eltér a súlya vagy alvási szokása, akkor ne dupla matracot vegyünk, hanem egy-egy, a különböző feleknek megfelelő szimplát. Fontos, hogy a test soha ne süppedjen bele a matracba. De a túlságosan kemény fekhely is okozhat gerincfájást. A matrac hosszúságán ne spóroljunk, mert nem lehet kényelmesen aludni, ha lelóg a lábunk. A legtöbb üzletben ki lehet próbálni a matracokat. Ilyenkor azt kell mérlegelni, hogy hanyatt fekvésben el tudjuk-e teljesen lazítani a gerincünket. A nedvszívó képesség nemcsak azért fontos, mert az ágyba hozott reggeli kávé könnyen landolhat a matracon, hanem azért is, mert egy éjszaka 25 dl vizet is kiizzadhatunk magunkból. Vásárláskor érdemes a várható terhelésre is gondolni ágyon ugrálós gyerek mellé ne vegyünk rugós matracot. De a legfontosabb az, hogy amikor a boltban először ráfekszünk a matracra, könnyen el tudjuk-e képzelni a pihentető alvást, vagy viszonylag hamar forgolódni kezdünk. |