nlc.hu
Nyereményjátékok
Neked aztán SZTORNÓ!

Neked aztán SZTORNÓ!

Pálos György Sztornó címû filmjének - fõszerepben Lovasi András – díszbemutatója 2006. november 14-én, kedden 20 órakor lesz Budapesten az Uránia Nemzeti Filmszínházban.




A film 2006. november 16-tól országszerte megtekinthető a mozikban. Azonban már szeptember végétől élőben is találkozhat a közönség a film alkotóival. Magyarország számos nagy városában (Debrecen, Miskolc, Pécs, Szombathely, Zalaegerszeg, Szeged, Veszprém, stb) közönségtalálkozóval egybekötött werkfilm bemutatót szervezünk, mely a Kiscsillag zenekar lemezbemutató turnéjára épül.


Kiscsillag születik

Főhősünk (Lovasi András) élete, mely kockázatoktól és nőktől (Tóth Ildikó, Láng Annamária, Kovács Patrícia, Naszlady Éva) sem mentes, a szemünk előtt hullik darabjaira és rohan az elkerülhetetlennek hitt drámai végkifejlet felé …
Lehet, hogy az a feltevés, mely szerint paranoiásak vagyunk, de minket tényleg üldöznek, nagy ritkán igaznak bizonyulhat?

“Amikor mindez megtörtént, harmincas éveimnek közepén jártam.
Történelmet tanítottam egy budapesti gimnáziumban, feleségemmel és a két gyerekkel boldogan éltünk két és félszobás lakótelepi lakásunkban.
Erősnek éreztem magam, tele tervvel, amibicíóval.
Közeledett a tanév vége.
Egy napon, akkor még számomra érthetetlen okokból, összefogott ellenem a külvilág.
Az események úgy kezdődtek, hogy kibírhatatlanul meleg volt a lakásban.
A panel, hogyha átmelegszik, hosszú ideig megtartja a meleget.
Szorongásos álom kerítet hatalmába, amitől később sem tudtam szabadulni.
Később levelet kaptam az APEH-tol. Egy jelentéktelen adategyeztetés kapcsán kértek, fáradjak be. Eközben a hétköznapi élet apró-cseprő, elintézetlen ügyei mind összetorlódtak a fejem fölött. Mindig is tudtam, hogy egy napon, a kisebb-nagyobb stiklikért meg kell fizetnem. De soha nem gondoltam volna, hogy mindennek ez az ára.
Gyanússá vált a viselkedésem a családom, a kollégák és a hatóság számára.
Elkapott az örvény: minél inkább kapálóztam, annál mélyebbre húzott le.”





Ezekkel a mondatokkal kezdődnének a film főhősének visszaemlékezései, amennyiben rákényszerülne, hogy összefoglalja a történet két hónapjának eseményeit.
Lassú, lélektani krimiszerű összeomlást kísérhetünk végig, melyből látszólag nincsen menekvés. A krimi megjelölést úgy kell érteni, hogy noha nincs gyilkosság és klasszikus értelemben vett bűntény, az első perctől kezdve folyamatosan és fokozatosan no a feszültség, annak tükrében, hogy milyen lélektani folyamatok mennek végbe a főhős lelkivilágában. A „suspense” érzést időközönként lazább, derűsebb részek váltják fel, de csak azért, hogy a visszazuhanás még mélyebb legyen.
A 30-as értelmiségi pokoljárása azonban nem torkollik, tragédiába. A fordulatos, történetnek, mely tele van ugyan szorongással, fóbiával, mégis építő eleme az életet igenlő humor, legyen az akár fekete is.

A történet, dramaturgiailag egy ritkán alkalmazott kihívással kíván megbirkózni: a főhőst szinte egyetlen percre sem engedjük eltávolodni tőlünk, szinte vele együtt éljük át a zuhanását, és a talpra állását. Ez annyit jelent, hogy noha „kívülről” láttatjuk az eseményeket, azaz nem szubjektív kamerán keresztül, mégis a főhős szemszöge az egyetlen nézőpont.

Pálos György Ali – www.sztorno.hu  

Kísérőfilm:

SZALONTÜDŐ


(16mm, 7perc, 2006)

Gyártó: Közgáz Vizuális Brigád, Instant Filmek Műhelye

Főszereplő: Anger Zsolt, Ascher Tamás
Rendező: Szirmai Márton
Operatőr: Pohárnok Gergely
Zene: Végső Zoltán
Hangmérnök: Kőporosy János
Gyártásvezető: Győri Csilla
Producer: Pálos György, Czabán György
Támogatók: Magyar Mozgókép Közalapítvány, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, MAFSZ, Focus Fox, KODAK

A kisjátékfilmek közt is low-budget-nek számító produkció nevét már egy étel is felvette.

A film hamarosan a mozikban, elõétel gyanánt.

A szalontüdõ lehet ruganyos, savanyú, állott, édes, ebben a filmben épp közös nevezõ. Kinek olcsó és laktató koszt, kinek a nosztalgiázás egyik kelléke. Egy letűnt kor finom darabkája találkozik két sokat látott emberrel. Szavak nélkül is megértik egymást.” – Szirmai Márton

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top