Tudtad, hogy a csokoládét, valamint a kakaót csaknem háromezer évvel ezelőtt már ismerték az ősi Mexikóban? kérdezte séfünk, és nekilátott fölszeletelni azt a kókuszos tekercset, amelyhez hasonlóan könnyűt még sosem ettem. Miközben csipegettem, ő folytatta a csokitörténeti leckét. Az indián kultúrákban magas rangú papok, uralkodók, hadvezérek fogyaszthatták az istenek táplálékát, ugyanakkor a piacokon fizetőeszközként is használták.
Milyen minőségű csokival érdemes dolgozni?
Egyes csokoládék között óriási minőségi különbségek vannak: a magas, hetven-nyolcvan százalékos kakaótartalmú keserűk köszönőviszonyban sincsenek a közértes tortabevonókkal és tejcsokikkal. Nem véletlen, hogy világszerte képzett szakértők kóstolják és minősítik a csokoládét, akárcsak a bort. Ne az árát, inkább a kakaótartalom százalékát nézzük, amikor csokit veszünk, hiszen nem feltétlenül csak a drága a jó!
Mi, európaiak szinte csak édességekhez használjuk a csokoládét, pedig húsokhoz, sós ételekhez is alkalmazható.
A világ távolabbi részein, például Közép- és Dél-Amerikában valóban elterjedt, hogy sós, fűszeres ételek ízesítésére is használják. De hallottam már olyan flamand, sörrel főtt marharaguról is, amelynek titka állítólag egy kocka keserű csokoládé, vagy a melanzane al cioccolatóról, egy olasz specialitásról, amely olajban kisütött padlizsán, olvasztott csokoládéval.
Ha sütés, főzés után megmarad a táblából, hogyan tároljuk?
Felbontás után a csokoládék és bevonók maradékát gondosan vissza kell csomagolni például fóliába , és száraz, hűvös helyen tartani. Az óvatosságot indokolja, hogy meleg, nedves környezetben hamar változhat az íze, és könnyen átveszi az idegen szagokat is. A keserű bevonók egyébként mintegy másfélszer annyi ideig állnak el, mint a tejesek, illetve a fehérek.
Amellett, hogy finom, milyen hasznos tulajdonságai vannak a csokoládénak?
Segíti az emésztési és kiválasztási funkciókat, a leromlott, lesoványodott egészségi állapotban lévő betegeket is hizlalhatjuk vele, és a kimerültség, gyengeség ellen is nagyon hasznos. Közvetetten szerepet játszik a koleszterinszint csökkentésében, valamint gátolja a vérlemezkék összetapadását, így csökkenti a véralvadást. Ha bekapsz egy kocka csokit, kellemes, jó érzés árad szét benned, ez a benne található kémiai anyagoknak, valamint a hatására felszabaduló boldogsághormonnak köszönhető. Koffeintartalma miatt szívesen majszolják azok, akik teljesítményüket szeretnék felturbózni, de néhány kutató szerint még a szexuális vágyat is fokozza.
Kókuszos-csokoládés aprósütemény
Hozzávalók: a tésztához: 70 dkg piskóta vagy kekszmorzsa, 2 dkg kakaópor, kb. 40 dkg vaj, fél dl rum; a töltelékhez: 2 dl kókusztej, 3 dl tej, 4 dkg keményítő, 15 dkg cukor, 15 dkg vaj, 10 dkg kókuszreszelék.
A morzsát összekeverjük a kakaóporral, a rummal és annyi vajjal, hogy gyúrható masszát kapjunk. Zsírpapíron téglalap alakúra nyújtjuk, és hűtőbe tesszük. 2 dl tejet felforralunk a cukorral meg a kókusztejjel, és 1 dl tejjel elkevert keményítővel besűrítjük. A tűzről lehúzva belekeverjük a kókuszreszeléket, és hagyjuk kihűlni. Miután kihűlt, a vajjal habosra keverjük. A hűtőből kivett tésztán elkenjük, feltekerjük, és a hűtőbe visszatéve hagyjuk megdermedni.
Két újabb csokis recepttel vár titeket a Nők Lapja március 21-én megjelenő száma!