A könyv címe: Így utaztunk anno A magyarországi közlekedés története 1865-1940 Szerzők: Hidvégi János, Krámli Mihály, Merczi Miklós, Molnár Erzsébet, Soltész József, Szabvó Attila Kiadó: Kossuth Kiadó |
A meseszép album kilenc témát foglal össze meglehetős alapossággal, a fogatolt járművektől egészen a repülésig. Mindezt olyan képekkel illusztrálva, amelyek valóságos megfelelőit Krúdy és kortársai még élőképben láthatták. Így például az ismerős budapesti képeslapok más dimenzióba helyeződnek: a lovas parasztfogatok az Erzsébet-híd közelében, a Nemzeti Múzeum előtt, vagy a Kálvin-téren manapság még egy film forgatásakor is anakronisztikusnak tűnnének. Mesekönyv-illusztrációnak hat viszont az Attila Kerékpáriskola felügyelettel száguldozó, sebességtől ittasult, talpig beöltözött hölgye. Világjáró motorkerékpárosok és furcsábbnál furcsább motorkerékpárok ámítanak, és végre! Autók, autók, autók! Színesek, bizarrak és… egyre gyorsabban gurulók. Engem mégis leginkább a kürtök, dudák egykori választéka hatott meg.
És aztán sokak, sokunk nagy szerelme, a gőzvasút, az igazi Nagyság, a gyermekkor legsebesebbje, a gőzölgő bűzös Csodalény, a … a Matuska által völgybe robbantott szerelvény és völgyhíd tragikus cafatjai. Hidak, villanymozdonyok, villamosok: képek és képek. Képek a magyar tengerjárókról, köztük a Kolozsvárról. Ma már sem Kolozsvár, sem dunai tengerjáró hajó, sem Fiume, sem propeller. Fejlődtünk?! Áll viszont a Lánchíd, a Hídember alkotása. De milyen volt a feljáró környezete, amikor végre elkészült!
Nézegesd a képeket, forgasd a könyvet, Kedves Olvasó! Nagy örömöd leled benne, még ha Aëronauta-ként nem is emelkedhetsz fel a Tattersallról a Turul léghajóval. Az az idő már elmúlt. De a ránk maradtak az emlékek! Hej, micsoda szép emlékek! Micsoda idők!