Konyhai kocsi kihúzható rácsos polcokkal, palacktartóval és fiókkal (Fotó: Schäfer Butik) |
A legtöbb kiadó lakásban előttünk már biztos lakott valaki vagy valakik, ezért kezdjünk egy alapos nagytakarítással és egy mindent felölelő fertőtlenítéssel. A takarítást különösen élezzük ki a fürdőszoba és a konyha környékére. Tisztítsuk ki a fugákat, pucoljuk le a csempét, cseréljünk WC-ülőkét, szabaduljunk meg a vízkőtől, fertőtlenítsük a mosogatót és töröljük át alaposan a bútorokat. A lakásélénkítés után máris otthonosabban érezhetjük magunkat.
Amennyiben a lakás falai megkívánják, és a főbérlőnek sincs ellenére, érdemes felfrissíteni a falakat egy kis festéssel. Használjunk világos és pasztellszíneket, amelyek nagyítják a teret. A lágy tónusok, mint a vaníliasárga vagy a halványpadlizsán, esetleg enyhe olívzöld árnyalatok meleggé tehetik a lakást.
A színes textilek sokat dobnak a szoba hangulatán (Fotó: IKEA) |
Amennyiben csak részben bútorozott majdani lakásunk, célszerű néhány, számunkra különösen kedves mobil bútorral körbevenni magunkat, és ezzel megidézni az otthon hangulatát. Ha viszont teljesen bútorozott lakásba költözünk, variáljunk a textíliákkal a drapériáknak különösen fontos szerepük van az otthonteremtésben.
A főbérlő által biztosított és nem kifejezetten a legújabb lakástrendnek megfelelő ülőgarnitúrát is feldobhatjuk egy bájos ágyterítővel vagy néhány vidám díszpárnával. A nyílászárókat öltöztessük új függönnyel, vagy vágjuk méretre a már meglévő és kedvelt leplet. Az étkezőt ékesíthetjük könnyed asztalterítővel, asztali futóval vagy tányéralátétekkel, a csupasz székeket pedig feldobhatjuk puha párnákkal.
A lakást még otthonosabbá és melegebbé tehetjük a különböző szőnyegekkel, amelyek különösen jótékony hatással bírnak, ha a járólap, parketta vagy padlószőnyeg nem éppen első osztályú. A fürdőszobai rideg hangulatot felélénkíthetjük kilépőszőnyeggel és zuhanyfüggönnyel, valamint puha törülközőkkel.
Tipp: A nem túl esztétikus bejárati ajtót eltakarhatjuk egy vastag, függönyszerűen felfüggesztett textíliával, ezzel a hidegebb hónapokban akár szigetelhetjük is a bejáratot.
Melegséget hozó fények
A lakás atmoszféráját merőben meghatározzák a fények. A legtöbb helyen azonban szerkezetileg már nem nyúlhatunk a világításhoz, ezért alkalmazzunk minél több helyi megvilágítást, vagy cseréljük le a mennyezeti lámpákat, égőket és lámpaburákat. Hangulatlámpákkal világítsuk meg a sarkokat, ezzel növelhetjük a térérzetet és melegebbé tehetjük a lakást. Még meghittebb légkört teremthetünk, ha esténként gyertyákat gyújtunk.
Tipp: A hangulatfényekhez válasszunk divatos papírlámpákat.
Ezeket a vidám papírlámpákat a falra is akaszthatod, de használhatod állólámpaként is; a görgők tetszőlegesen fel- és leszerelhetők Marek lámpa 4490 Ft, IKEA |
Saját világunk
Nemcsak a lakás, de a saját hangulatunkat is befolyásolja, hogy milyen tárgyakkal vesszük körbe magunkat. Tegyünk családi fotókat és számunkra kedves képeket a falakra, tágítsuk a teret tükrökkel, varázsoljunk otthonos légkört cserepes virágokkal és néhány személyes tárggyal.
Tipp: A színes papírdobozok, fonott kosarak és ládikák nemcsak vidámabbá teszik a lakást, hanem a tárolási problémáinkat is megoldják.
Költségtakarékos tippek, ha szeretnéd feldobni az albérletedet | ||
Konyha: Ha pici a konyha, ha nincs elég polc, vagy ha nem tudsz hova pakolni, szerezz be egy olcsóbb zsúrkocsit vagy egy mobil, gurulós, emeletes tárolót. Rengeteg dolgot (gyümölcs, zöldség, liszt, alufólia, edények stb.) tárolhatsz ezen, ráadásul később is hasznát veheted. |