nlc.hu
Életmód
Paleodiéta

Paleodiéta

Hallottál már a paleodiétáról? Ez egy új, Amerikából induló egészségmegõrzõ-fogyasztó módszer, ami abból indul ki, mit ettek az õsemberek. Alaptétel: minél természetesebb állapotában fogyasztjuk az ételt, annál többet teszünk a karcsúságunkért!

Mérlegen

Miközben erről az új amerikai módszerről, a paleodiétáról írok, a háttérben megy a tévé, egy esti műsorban épp arról van szó, hogy egy negyvenéves férfi száz kiló többletsúllyal rendelkezik. Már többféle módszerrel próbálkozott, a gyomrára gyűrűt is tetetett, de csak nem tud megszabadulni a fölös kilóktól, szeretne lefogyni, mert az életét félti. A megszólaltatott szakértők hozzáteszik, jogosan, hiszen orvosilag öt év sem garantálható neki.












Még több diéta! Katt ide!
Még a paleodiétáról! Katt ide!

Sokaknak jelent problémát a túlsúly, ha nem is ilyen extrém módon, de a világon az emberek többsége küzd a kilókkal. Mi ennek az oka? Főként az életmódunkban keresendő. A nagyvárosokban a reggelit, az ebédet és az összes többi étkezést meg lehet oldani a kalóriadús ételeket kínáló gyorséttermekben. Erre rájön a rohanó életünk, hiszen gyorsan bekapunk valami harapnivalót, és uccu, futunk tovább. Sokak összevonják az étkezéseket, egy kiadós vacsora adja a napi tápanyagot. És a mozgás is kimerül ebben a loholásban, mozgásszegény életmódot folytatunk. Végezetül arról se feledkezzünk meg, hogy az egészséges táplálkozást eleve behatárolja az adalék anyagok teljes arzenálját kínáló élelmiszerek sora.

Fogyi





Aki szeretne megszabadulni a fölös kilóktól, szinte mindenre képes, sokféle módot kipróbál. Sokan még a koplalástól sem riadnak vissza, de ez a lehető legrosszabb, amit tehetünk. Van tojásdiéta, káposztaleves-kúra, Norbi Update, szűzteakapszula, mindenféle fogyibogyók és ki tudja, hány ezer módszer. Van, akinek használ, van, aki beletörődik a súlyába.

A legújabb módszer, amely az Államokból indult el hódító útjára, komoly elvi háttérrel rendelkezik, egészen az őskorig nyúlik vissza. A paleodiéta lényege, hogy az ember az egészsége érdekében csakis feldolgozatlan, nyers termékeket ehet, mint azt tette a vadászgató-halászgató-gyűjtögető ősember. Eszerint nem fogyaszthatnánk olyan termékeket, amelyek a mai kor termékei.

Ray Audette, a Neandervékony című könyv szerzője úgy véli, hogy az elhízásért az évszázadok során kialakult technológiák a felelősek. Vagyis biztonsággal csak olyasmiket ehetünk, amelyek feldolgozatlan, nyers termékek. Ő maga is csupán azt fogyasztja el, amit meztelenül, egy késsel a szavannán el tudna ejteni, vagyis nem kell főzni, sütni, átalakítani.

Vissza az őskorba

A paleolitikum, „régi kőkorszak” vagy „őskőkorszak” a meghatározások szerint kb. 2,4 millió évvel ezelőtt kezdődött és kb. tizenegy és félezer éve ért véget. A paleolitikumban az emberek vadászattal és gyűjtögetéssel szerezték táplálékukat. A táplálékok, amiket elfogyasztottak, nem voltak vegyi anyagokkal szennyezve, az ózonlyuk sem okozott károkat, nem ismerték a tartósítószereket és az adalék anyagokat. Az összegyűjtött élelmiszereket vagy rögtön elfogyasztották, bonyolult konyhatechnikai eljárások nélkül, vagy természetes körülmények között tárolták őket.





A paleodiétás elgondolás abból indul ki, hogy az ember genetikai térképe még azelőtt alakult ki, hogy a mezőgazdasági termelésre áttért volna, az emésztőrendszer és a fogak így elsősorban nyers, feldolgozatlan ételek fogyasztására fejlődtek ki. Tízezer éve még minden ember tápláléka nyers húsból és gyümölcsökből állt. Időszámításunk előtt nyolcezer évvel kezdődött el a növénytermesztés, azaz nagyjából négyszáz-ötszáz generáció fogyasztott termesztett ételeket, az élelmiszeripar azonban csak a 19–20. század találmánya.

A kutatók azt állítják, hogy az ember emésztőrendszere és fogazata alapvetően a feldolgozatlan, nyers ételek fogyasztására való. A húsevés nyers húst, bogarakat és kisebb emlősöket jelentett, és ezek ételeink kisebb részét tették ki. Abban a legtöbb kutató egyetért, hogy ha csupa olyan ételt fogyasztanánk, amelynek feldolgozása, emésztése évezredek alatt ivódott belénk, egészségesebbek lennénk. Ebből az elgondolásból fakad a paleodiéta ötlete, tehát olyan ételeket kell fogyasztani, amit az ősemberek is megettek, ők ugyanis nem voltak túlsúlyosak, nem ismerték azokat a betegségeket, amelyek napjainkban szedik áldozataikat.






Kérdezd szakértőnket!

 

!SZAKERTO_UJAK_NYITO?DB=2&SZAKIK=300012
Tiltólistán


A paleodiéta szerint a tiltott élelmiszerek listáján szerepel az ásványi anyagokkal, vitaminokkal dúsított készítmények sokasága, a fűszerek, szódavíz, üdítőitalok, liszt, sör, tej, rizs, kukorica, krumpli, cukor, chips, minden mesterséges színezékkel, ízesítővel, édesítővel ellátott termék. Tilos fogyasztani mindent, ami termelési folyamaton ment végig!

Kicsit megdöbbentő, hogy például rizst sem lehet enni. Ennek oka az, hogy a rizst olajjal kezelt gépek csiszolják, gőzölik, hántolják simára, készítik elő „főzésre alkalmassá”. A krumplival az a gond, hogy főzés, sütés nélkül emésztésre alkalmatlan anyagokat tartalmaz. A tej szintén nem létezett a paleolitikus korban. A mai napig úgy tudtam, hogy a „tej élet, erő, egészség”, azonban a paleodiétás nézőpont szerint a tejzsír lerakódik az artériákban, és így érrendszeri megbetegedéseket okoz, valamint a benne található protein még több gond forrása.




A paleodiéta szempontjából a két nagy veszélyforrást a tejtermékek és a gabonából készült termékek teszik ki, a húst viszont lehet fogyasztani, ugyanis a természetes hús tartalmaz olyan anyagot, amely rákmegelőző, zsírégető. Ezenkívül a húsban található zsírok fele telítetlen zsírsav, és ezentúl B-vitaminokban gazdag, valamint cinkben, vasban, foszforban is. Azt ajánlják, hogy felváltva fogyasszunk csirkét, halat, marhát, disznót, libát, kacsát, kagylót, rákot, birkát, kecskét, pulykát!
A paleodiéta szerint korlátlanul és szabadon ehetjük a bogyókat, gyümölcsöket és kisebb arányban zöldségféléket. Tehát vissza a természethez, lehet gyűjtögetni, de jó, ha az erdő mélyére megyünk, mert az út menti ínyencségek az autóktól szennyezettek, mert ugye nekünk, a mai kor embereinek erre is figyelnünk kell. S persze már mamuthúst sem tehetünk az asztalra, pedig milyen jó kis vasárnapi menü lenne belőle…

Zárószösszenet a modern kor emberének fejéből

Kissé mókás ez az új módi, és szinte lehetetlen betartani, bogaras ember sem szeretnék lenni, állatvédő is vagyok, így inkább élve hagyom az ízeltlábúakat. Ami viszont elgondolkodtató és követendő, a naturalista szemlélet követése, a felesleges adalék anyagok, tartósítószerek kerülése, a nyers táplálékok fogyasztása. Egy a lényeg, nézzük meg jobban, mit eszünk! Így van esély arra, hogy az legyen belőlünk, amit szeretnénk. És végezetül, aki fogyni szeretne, az a legegyszerűbb módszert kövesse: kevesebbet egyen és többet mozogjon!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top